Güneydoğunun İncisi Midyat

Güneydoğu Anadolu bölgesinin dicle bölümünde yer alan Mardin ilinin en çok bilinen ve en kalabalık ilçesi olan  Midyat farklı kültürlerin buluşma noktası,

Her yerinin buram buram tarih koktuğu güzel şehirlerden biri olan Mardin, konumlandığı yer itibariyle dünya tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır, Eski bir diğer deyişle tarihi İpek Yolunun geçtiği alan üzerinde bulunan diğer iki ilçe olan  Kızıltepe ve Nusaybin ile birlikte en önemli ilçesi  konumunda olan Midyat’a tarih boyunca birçok uygarlığın egemenliğinde kalmıştır.(Örnek vermek gerekirse, Sümerler, Asurlular, Makedonyalılar, pers ve roma  gibi)

Kilim dokuma,  bakırcılık, çömlekçilik, kuyumculuk,  Taş  ve gümüş işlemeciliği Midyat’ta halen önemini korumaktadır.

Midyat Nerede Nasıl Gidilir

Midyat ilçesi  Mardin şehir  merkezine 66 Km mesafede olup, taksiyle ortalama 1 saat 13 dakikada ulaşılabilmektedir.  Mardin ilinden rahatlıkla  minibüs ve otobüslerle Midyat’a ulaşma imkanı bulunmaktadır.

Mardin şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan  Kızıltepe ilçesi ile Midyat arası 86 km olup, otobüsle 1 saat 51 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir