Gerçek Servetin ne olduğu Masalı

gercek-servet
Gerçek Servetin ne olduğu Masalı
Gerçek Servetin ne olduğu Masalı, eğlenceli bir masal

Zamanın birinde güzel ve şirin bir kasabada yaşan ve neredeyse malının hesabını bilmeyen çok zengin ve varlıklı bir adam lüks ve bolluk içerisinden bir yaşam sürüyordu, onun maddi zenginliğiyle hem arkadaşları hemde akrabaları hep övünürdü.

Zengin adam oğlunu kaliteli bir yerde eğitim alsın diye dünyanın en iyi okullarının bulunduğu uzak bir şehir’e eğitim için göndermiş, okullar tatile girdiğinden çocukta ailesini görmek için eve dönmüştü.

Onu karşılayan babası oğluna ne kadar çok zengin olduğunu göstermek istiyordu ama oğlu onun gibi bir düşünceye sahip olmamakla beraber herhangi bir lüks yaşam tarzınada sahip biri değildi.

Aradan bir iki gün geçtikten sonra babası ona zengin bir yaşam tarzının güzel ve her zaman iyi olduğunu, yoksulluk içerisindeki bir yaşam tarzında ise sürekli mutsuzluk ve acı dolu bir yaşam olduğunu göstermek amacıyla şehirde fakir halkın çoğunlukta olduğu bir bölgeye bir gezi planladı.

Ertesi gün durumdan habersiz olan çocuk babasıyla beraber arabalarına binerek şehre doğru yola koyuldular.

Öncelikle şehrin farklı yerlerini gezmeye başladılar en son uğradıkları bölgede ise fakir halkın zengin insanı onurlandıran hareketlerini gördükten ve oradaki alt yapı imkan  yetersizliği dolayısıyla  fakirlerin çekmiş oldukları sıkıntıya tanık olduktan sonra sessiz kalan çocuğun bu halini gören baba bu duruma çok sevinmişti, iki günlük süren yolculuklarının ardından eve döndüler.

Zengin adam eve geldikten sonra halen sessizce konuşmayan oğluna şu soruyu sordu:

-Sevgili oğlum, yolculuk nasıldı? Eğlendin mi biraz?

Çocuk,

-Evet, yapmış olduğum yolculuk, seninle olduğu için çok güzeldi, diye yanıtladı.

Baba,

-Peki, bu yolculuk sana neleri öğretti neden etkilendin? Diye sorunca,

Çocuk biraz sessiz kaldıktan sonra babası sözüne devam etti,

-En sonunda fakir insanların onlara imkan sağlanmaması dolayısıyla nasıl acı çektiğini ve ne tür zorluklarla hayatlarını sürdürdüklerini öğrendin, değil mi? Diye söyleyince,

Çocuk,

-Hayır baba sandığın gibi değil? Bizim villamızda çok büyük bir havuz var ama o bölgede hiç bitmeyen büyük bir koy var! Bizim burada farklı ülkelerden getirmiş olduğunuz pahalı avizelerimiz var ama o evlerin damlarında yatan o insanların gecelerini aydınlatan sayısız güzellikteki yıldızları var, bizim küçük bir arazi üzerinde kurulu  bir evimiz var ama onların ufkun ötesine uzanan bol miktarda güzel tarlaları var, bizler şu mülkümüzün etrafında çevrili  devasa duvarlarla korunuyoruz ama onlar birbirlerine olan bağları ile kendilerini koruyorlar, onlar tarlaları ekip biçmezse, üretim yapmasa bizler o yiyeceği nerede bulup alacağız işte onlar o yiyeceği üretecek kadar zenginler onlar bileklerinin gücüyle ürettiklerini  insanların faydalanması için cüzü bir paraya satıyorlar.

Baba oğlundan böyle bir karşılık beklemiyordu istediği cevapları alamayan baba sersemledi ve suskun kaldı tam geri dönüp gitmek üzereyken, oğlu sözlerine devam etti,

-Babacım, sen bana kimin zengin ve kiminde yoksul olduğunu gösterdiğin için hayatım boyunca sana minnettar kalacağım bunun için sana çok teşekkür ediyorum, bizlerin ne  kadar fakir ve doğallıktan yoksun olduğumuzu anlamama sebep oldun için  çok teşekkür ederim deyince baba boynunu bükerek odasına çıkmış ve zengin adam gerçek servetin parayla ve mal ile ölçülmeyeceğini! Gerçek mutluluğun huzurun ve refahın, iyi dostluklar ve samimi kalpler ile mümkün olduğunu anlamış.

Önerilen İçerik :

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir