Gerçek Aşk Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şey

Gerçek Aşk Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şey

Sevmenin birden fazla tarifi vardır, ama sevmenin insanların erdemlerinin olduğu kadar, kusurlarının da olduğunu bilmek, onları kabul etmek ve anlamak demektir.

Yani bir takım alışkanlıkların bizleri rahatsız edebilme ihtimalinin olduğunu bilmeyi, peri masallarında yaşamadığımızı anlamaktır.

İşte gerçek aşk, hoşlanmanın ötesine geçer, samimi olan o gerçek sevgi, karşımızdakinin farklılıklarını kabul ederek onu olduğu gibi sevmek demektir.

İşte gerçek aşk sevdiğimiz kişinin bizi rahatsız edecek olan taraflarına da hoşgörü göstermek ve ona güven kapılarını açmak demektir.

Onun içerisindeki olumsuzlukları kızgınlığı, öfkeyi ve çelişkileri anlayana dek birini gerçekten sevdiğinizi söyleyemezsiniz.

Gerçekten sevmek büyük bir fedakârlık gerektirir güçlüktür,  o yüzden aşkın gerektirdiği şekilde hareket edebilmek için engel olan tüm ön yargılardan kurtulmak gerekir.

1. İlk önce hayata aşık olun, sonra dilediğiniz kişiye aşık olabilirsiniz

İlk önce hayata aşık olun

Karşıdakini ona dayanmadan veyahut muhtaç olmadan her şeyiyle sevmek için önce kendinize değer vermelisiniz.

Yani birine “Seni seviyorum” diyebilmek için il olarak “Kendinizi sevmelisiniz” sağlıklı bir ilişki kurabilmenin ilk anahtarı, kendinizi sevmek ve tanımaktır.

Doğru kişiyi bulabilmek için kendimizi yeni bir ilişkiye hazırlamamız gerek. Bunun için önce bir iç çalışma gerekir bunun sonunda mutlaka bize faydası çok olacaktır.

Şöyle düşünebilirsiniz Aşk bir ağaç olsaydı eğer, kökleri ise kendinize duyduğunuz sevgi olurdu. Sizler kendinizi ne kadar çok severseniz, “sevginiz başka kişilere o kadar çok meyve verecektir. Walter Riso”

2. Koşullar ya da istisnalar olmadan aşk

Koşullar ya da istisnalar olmadan aşk

Aşık olduğunuz kişiye dair her şeyi sevmemeniz, gayet doğal bir durumdur farklılıklar daima aşkı güzelleştirir Sadece hoşumuza giden noktaları veyahut ideal hareketleri daima beklersek, aşkımız çok uzun sürmeyecektir, zira herkesin bir karanlık yönü var.

3. Sevmek, muhtaç olmak değil, tercih etmektir

Sevmek, muhtaç olmak değil

Daima başka birine bağımlı olmak ve sevmek, Aslında birbirine asla uymayan şeylerdir. Öyle ki bunları bir araya getirmeye çalıştığınız takdirde birbirlerini yok edeceğini göreceksiniz.

Sevgimiz bir ihtiyaç değil de tercihe dayalı olursa karşımızdakine, bize sağlamış olduğu şeylerin temelinde değil kim oldukları değerini veririz.

Başka bir kişinin yaralarımızı merhem olmasına ve hatalarımızı kapamasına ‘ihtiyaç’ duymadan davranış biçimlerimizi gözden geçirmeli  ve kendimize ilgi göstermeliyiz. İşte bu sebeple, gerçek aşkın sırrı kendi içimizde gizli olduğunu bilin.

4. Mükemmel bir ikili olmak, sorunsuz bir hayat yaşamak demek değil, sorunları çözebilme yeteneğidir.

Mükemmel bir ikili olmak,

Bazen, yaşadığımız aşkın kusursuz olabilmesi için ilişkilerimizde hiç bir sorunun yaşanmaması gerektiğini düşüncesi içersine gireriz, aslında bu bir hatadır.

Sevdiğimiz kişi ile %100 anlaşma durumunu bir kenara bırakın önce gerçek aşk o kişiyi yanlış ve doğrularıyla olduğu gibi kabul etmektir.  Her zaman gerçekle olduğu gibi yüzleşerek karşılaşılan sorunları saygı, uzlaşma ve istikrar yoluyla çözmeyi denemeliyiz.

5. Gerçekten sevmek için duygusal sınırlarınızı belirlemeniz gerek

Gerçekten sevmek

Sağlıklı ve daimi bir ilişki, her zaman zor koşullar üzerine kurulmaz. Ortak bir noktanın olduğu, sağlıklı bir şekilde temiz duygular üzerine inşa edilir. O sebeple sevginin karşılıklı bir fedakarlık duygusu içerisinde yüceleceğini unutmamamız gereklidir.

Her bir bireyin asla hoş görmediği durumlar arasında olan ihanet, taciz, değerlerimizin suistimali veyahut duygusal manipülasyon vb. davranış biçimleri asla hoş görülmeyen bazı şeyler vardır.

Bu tür davranış ve eylemlerin tamamı, karşılıklı saygı olmaması ve ilgi yokluğundan kaynaklandığını biliyor muydunuz?

6. Gerçek aşk talep etmez, sunar

Gerçek aşk talep etmez

Birini sevmek, onu kontrol etmek veya daima taleplerini yerine getirtmek anlamına gelmez.

Sevgi, özgürlük ve güven üzerine kurulur, yinede çoğu zaman duygusal kölelik gibi bir durum bilinenden çok daha yaygındır.

İşte bu sebeple, mağdurluğu ve kötü eylem gibi eylemleri daima haklı göstermeye çalışan türdeki azar durumlarını ortadan kaldırmalıyız. Bu türdeki davranış biçimleri, ilişkimizi karanlık, güvensizlik ve sahte beklentiler üzerinde oluşmasını sağlayan olumsuz bir döngüye tutsak eder bizi.

Bir kişiyle olmak için kendinizin bir parçasını feda etmek zorunda kalırsanız, işte o zaman aşk bitmiş demektir. Çünkü Sevmek, bireylerin birbirlerine saygı göstermesine ve bireysel bir şekilde gelişmesine dayanır.

7. Aşk sizi sıkıyorsa, bedeninize uygun değil demektir

Aşk sizi sıkıyorsa

Eğer yaşadığınız bir aşk canınızı yakıyorsa, unutmayın ki o gerçek değildir. Duygularınızı gözlemleyin duygularınız birbirine karıştırıyor ve kendinize zarar veriyor olabilirsiniz.

Şu şekilde düşünebilirsiniz, suyun içerisinde nefes alamıyorsunuz, sudan çıkarak hava alma vakti gelmiş demektir.

Sevdiğinize uymak için başka biri olmamalıyız, belki de ayağımıza uygun ayakkabıyı bulamamışızdır. Eğer İlişkiniz size üzüyorsa, en iyisi o ilişkiye bir son vermek olacaktır.

İlişkinin bir tarafı, diğer kişinin bir parçasını veto ediyorsa eğer, vedalaşma zamanı gelmiştir. Şimdi önceliklerinizi yeniden belirleme ve bize acı çektiren her şeyden kurtulma vakti gelmiş demektir.

İşte sizler için bir araya getirdiğimiz bu 7 maddenin hepsi, sağlıklı ve uzun süreli bir ilişkinin temel sırrıdır.

Bu sebeple güven, özgürlük ve kendinize ilgi göstermek gibi güzel değerlerle çelişmekte olan bu fikirlerden kurtulma zamanı gelmiştir.

Gerçek Aşk hakkında bilinmesi gereken 7 şey ile ilgili yazımızı beğendiğinizi umarız dilerseniz Felsefi Aşk Sözleri Birbirinden Güzel Anlamlı Sözler yazımızı okuyabilir diğer Aşk Hikayeleri için  sayfamıza  göz atabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Şifa-Hatun-ve-Suheyf-Aşkı

Şifa Hatun ve Sahabi Suheyfin Aşkı

Aşk Hikayeleri serisinden Şifa Hatun ve Sahabi Suheyfin Aşkı Şifa Hatun ve Sahabi Suheyfin Aşkı …

Güzel-Aşk-Hikayeleri-Kısa

Güzel Aşk Hikayeleri Kısa

Güzel Aşk Hikayeleri Kısa Kısa ve hüzünlü bir aşk hikâyesinden bahsetmek istedik, okurken etkileneceksiniz İçerik1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir