Gelinliklerin Rengi Niçin Beyazdır?

Gelinliklerin Rengi Niçin Beyazdır

Gelinlerin giysilerinin niçin beyaz renkte olduğu merak edilen konulardan bir tanesi olduğundan, çoğu kişi zaman zaman gelinliklerin rengi niçin beyazdır sorusunu sormuştur.

Gelinliklerin beyaz renk olarak seçilmesinin asıl sebebinin ‘Beyaz rengin masumiyetin ve mutluluğun sembolü olarak görülmesidir.’

Eski Roma’da gelinliklerin renkleri sarıydı, gelinlerin peçeleri de yine sarı renkteydi, çünkü peçe evli ve bekar kadınları birbirinden ayırt ediyordu.

Ortaçağlardaysa gelinliğin rengi pek önemsenen bir durum değildi sadece kumaşın kaliteli ve gösterişli olması önem verilen konulardan bir tanesiydi. Herkes en kaliteli elbiselerini giyiyor, renk ise kendi tercihlerine göre değişiklik gösteriyordu.

Toplumda beyaz gelinlik geleneğinin yaygınlaşması ilk defa 16. yüzyılda başlamıştır. O yıllarda kraliyet ailesinde gelin olacakların gümüş renkte gelinlik giymeleri bir kraliyet geleneğiydi.  Ama o geleneği Kraliçe Viktorya bozarak beyaz gelinlik giymekte ısrarcı oldu ve en sonunda istediği renkte gelinliği giydi.

O günden sonra İngiliz ve Fransız yazarlar arasında beyaz rengin masumiyetin bir simgesi olduğu konusu üzerinde sıklıkta durdular. O dönem ahlakına göre bekaret bir evliliğin vazgeçilmez koşulları arasında bulunduğu için beyaz gelinlik adeti dahada yaygınlaştı ve evlenirken beyaz giysi giyinmek o günden sonra genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin birer vasıtası oldu.

Gelinliklerle ilgili olarak bazı batıl inançlar da bulunmaktadır, bu inançlara göre gelinin giyeceği gelinliğini bizzat kendisinin dikmesi gerektiği, düğünden önce damadın gelini gelinlikle görmesi, gelinliği gelinin düğün yapılmadan önce giymesi gibi durumların uğursuzluk getirdiğine inanılıyordu.

Söz evlilikten açılınca evlilik yüzüğünden bahsetmemek olmaz, insanlar evlenince hem erkeğin hemde kadının yüzük takması eski Mısırlıların inançlarına dayanmaktadır.  Ayrıca eski Mısır’da yaşayanlar daire veya halka şeklindeki eşyaların, başlangıç ve bitiş noktaları bulunmaması nedeniyle sonsuzluğu temsil ettiğine inanıyorlardı.

O yüzden yüzük evliliğin sonsuza dek süreceğinin bir simgesi olarak görülüyordu. Bu inanç ve gelenekler sonrada Romalılar vasıtası ile daha da iyice yaygınlaştı.

Yapılan kazı çalışmalarında çok eski devirlere ait ilginç evlilik yüzüklerine rastlanılmıştır.

Evlilik yüzüklerinin sol elin sondan önceki parmağa takılmasının asıl sebebi ise tıbbın gelişmesinden önceki devirlerde bulunan yanlış bir insan anatomisi bilgisidir. Eskiden dolaşım sistemimizde bulunan ana damarın sol elimizdeki ikinci parmaktan başlayarak kalbe gittiği sanılıyordu.

O yüzden bu parmağa takılan yüzükler evlenen çiftin kalben birbirine bağlılığını simgeliyordu. Gerçi şimdilerde damarların nereden geçtiği biliniyor ama bu da bir gelenek olarak kalmaya başladı.

Vücudumuz Isısını Nasıl Ayarlıyor

Ayrıca kontrol et

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Niçin Gıdıklanıyoruz

Niçin Gıdıklanıyoruz?

Herkesin merak ettiği bir konu olan gıdıklanma çoğu zaman gıdıklanan kişiyi rahatsız edici olduğu kadar …

Bir yorum

  1. Çok güzel bilgiler olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir