Geçmişini Unutan Çifti Masalı

Çocuk masalları olarak bilinen bu masalda geçmişini unutarak en çok sevdiği ağacı kesmeye kalkışan ve ağaçtaki  canlıları unutan adamın hikayesini zevkle okuyacaksınız.

Geçmişini Unutan Çifti Masalı

Bir varmış bir yokmuş,
Evvel zaman içinde ormana yakın bir köyün girişinde bulunan aile yadigarı bir evde oturmakta olan ve çiftçilik ile geçimini sağlayan bir adam yaşıyordu. Çiftçi kendisine öylesine güzel bir bahçe yapmıştı ki, bahçesinde, çocukluğunun altında geçtiği bir elma ağacı, Armut Ağacı, Kiraz ağaçları gibi bir sürü meyve ağacı ve diğer ağaçlarla birlikte çok güzel çiçekleri olan müthiş bir bahçesi vardı.

Çiftçi çocukluk yıllarında, bahçesinde bulunan elma ağacına ayrı bir ilgisi olduğundan onun gölgesinde sürekli oynar zamanın çoğunu o elma ağacının altında geçirirdi, Bahçesinde bulunan elma ağacı zamanında epey meyve verirken, yaşı epey ilerlemiş olan elma ağacı artık eskisi gibi meyveler vermemekteydi.

Gün geldi artık neredeyse meyve vermez hale gelmişti o nedenle ağacın işe yaramaz olduğunu düşündüğünden ağacı kesmeye ve yerine yeni bir ağaç dikmeye, o ağacı da yeni mobilya yapmak için kullanmaya karar vermişti o elma ağacı çok yaşlı ve epey büyük olduğundan ondan güzel ve kaliteli bir mobilya yapabilirdi ama unuttuğu bir şeyler vardı o anda, çocukken, bütün zamanını o ağaca tırmanıp elmalarını yiyerek ve onun gölgesinde geçirerek büyüdüğünü unutmuştu.

Şimdi ise o yaşlı elma ağacı çevrede bulunan birkaç küçük hayvanada  ev sahipliği yapmaktaydı, bu hayvanlar arasında serçeler, sincaplar, ağaçkakanlar ve birçok çeşitli kuş türleri bulunuyordu.

Ertesi sabah çiftçi baltasını alarak elma ağacının yanına gitti baltayı kaldırıp ağaca vuracağı anda ağaçtaki tüm hayvanlar telaşlanarak etrafa kaçışmaya başladılar içlerinden biri çiftçiye,

-Ne olur durun bizim yuvamız olan ağacı kesmeyin sizde küçükken bu ağacın altında oyunlar oynardınız unuttunuz mu? Buradan başka gidecek yerimiz yok eğer keserseniz evimiz yok olur yalvarırız kesmeyin deyince,

Durup o hayvanları dinleyen çiftçi bir an tereddüt ederek baltayı yere indirdiyse de ağacı kesmeye kararlı olan çiftçi tekrar baltasını kaldırınca kargaşa dahada büyüdü.

Bu sefer öne çıkan sincap,

-Lütfen size yalvarırım evimin bulunduğu bu güzel ağacı kesme ardından kuşlar, çekirgeler hep bir ağızdan

-Lütfen yuvamız olan bu ağacı parçalamayın diyerek hep birlikte ağlamaya başladılar

Ancak çiftçi o hayvanların dediklerini duymuyordu bile sadece o ağacı kesmeye odaklanmıştı ve baltayı ağaca vurmaya başladı, hayvanların hepsi çaresiz bir şekilde durup kalmıştı, tek istedikleri o elma ağacını her ne pahasına olursa olsun korumaktı,

Hayvanlar çiftçiye şöyle dedi:

-Durun bir teklifimiz var deyince çiftçi durdu,

-Tarlanızda size şarkılar söylersek, sizleri eğlendirirsek ve mutlu edersek bunun karşılığında bu ağacı kesmemenizi istesek olur mu?

Ancak, bu teklifte çiftçinin dikkatini çekmemişti, o kadar çaba sarf etmelerine rağmen çiftçi yinede ağacı kesmeye devam etti.

Aniden ağacın etrafında parlak bir şey beliriverdi, çiftçi ona doğru bakıverdi onun bal dolu bir kovan olduğunu fark ederek, ondan parmağıyla biraz alarak ağzına koydu, o balın tadı adeta çiftçinin içindeki o küçük çocuğu uyandırdı.

Baltayı yere bırakan çiftçi, çocukluk anıları geri gelmişti artık çünkü bal onda bir mutluluk duygusu oluşturmuştu, birden gülümsemeye başladı ve haykırdı

-Bunun tadı harikaymış,

Çiftçinin durmasına sevinen hayvanlar bir araya geldiler:

Arı,

-Eğer istersen sana her zaman böyle bal vereceğim,

Sincap,

-İstediğin her türlü kuru yemişi senin için toplayıp ağacın altında biriktireceğim,

Kuşlar,

 -İstediğiniz kadar güzel şarkılar söyleyerek sizi eğlendireceğiz. Deyince

Çiftçi onları fark etmeye başlamıştı gülümsemeye başladı, o elma ağacının kendisi üzerinde epey bir anısının olduğunu yeni yeni anlamaya başlamıştı ve nasıl bir hata yaptığının farkına varmıştı.

Çiftçi, hayvanlara şöyle dedi:

-Biraz önce yaptıklarım için çok pişmanım bu ağacı asla kesmeyeceğine dair sizlere söz veriyorum artık hepiniz huzur ve uyum içinde yaşayabilirsiniz.  Diyerek baltasını alarak oradan ayrılmış.

Bu çocuk masalı bizlere bilinçsizce doğada kesilen ağaçlarda, yaşayan canlıları unutmamız gerektiği ve doğayı korumamız gerektiği yönünde mesajlar vermektedir.

Önerilen İçerik :

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir