FPS Nedir? Online Oyunlarda Performans Nasıl Arttırılır

FPS Nedir Online Oyunlarda Performans Nasıl Arttırılır

Çoğu kişi tarafından merak edilen FPS Nedir? Sorusuna ve Online Oyunlarda Performans Arttırma Nasıl Yapılır?  Sorularına basit ve açıklayıcı bir şekilde anlatarak kolay bir şekilde FPS Arttırma Mantığını anlatacağım.

Online Oyunlarda Performans Arttırma?

Çoğu zaman severek oynadığınız online oyunların yüksek performansla oynamak neredeyse tüm oyuncuların istediği bir şey olduğunu söyleyebiliriz. Oynanan online oyunun performansı ile ilgili olarak; İnternet teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte,  internet hızında büyük artışlar olmuş, bu durum da online oyun tercihlerinde ve oyun çeşitlerinde epey bir değişikliğe sebep olmuştur.

İnternet hızlarının epey düşük olduğu senelerde özellikle 2010 yılları öncesinde daha basit yapıdaki online oyunlar oynanırken, internet hızında meydana gelen artış ile birlikte daha güzel ve nitelikli oyunlar daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

İşte bu nedenler dolayısıyla online oyunlarda performans arttırma işlemleri oyuncuların öğrenmek istedikleri kavramlar arasında yerini almıştır.

Online oyunlarda performansı neler etkiler ?

Online oyun oynadığınız bilgisayarın performansını etkileyen asıl unsurlar arasında en önemli olanı ekran (grafik) kartı ondan sonrada ise işlemci gücü ve ram miktarı olarak gösterilebilir. Bu unsurların işlem güçlerinin artırılmasıyla birlikte oynanan oyunlarda hız ve görsel kalite oranı da doğru orantılı olacak bir şekilde artış göstermektedir.

Oyun oynanılan bilgisayarın Özelliklerinin yanı sıra yine online oyunları oynarken, oyun performansını etkileyen diğer bir unsur ise FPS’dir.

Benzer yazılarımız arasında Rainbow Six Siege FPS Arttırma Yöntemleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

FPS Nedir ?

FPS tanım olarak; Kullanmış olduğunuz bilgisayar ekranınızda bulunan saniyelik görüntü sayısı veya ekrandaki görüntünün saniyedeki yenileme oranı olarak da adlandırılan ekran kartının frekans değeri şeklinde tanımlayabiliriz.

FPS (Frame Per Second) daha açık bir ifadeyle bilgisayara bağlı ekran kartından ekranımıza gelmekte olan saniyedeki kare hızı olarak da adlandırılmaktadır.

Online Oyunlarda FPS ile Performans Arttırma Nasıl Yapılır ?

Online Oyun oynamak için kullandığınız bilgisayarın performans arttırmak ve aynı zamanda FPS oranını dahada artırmak için ilk olarak yapmanız gereken ilgili oyunun grafik ayarlarını orta seviyede tutmak olacaktır.

Ekran kartı ayarları (yani grafik ayarları) orta seviyede tutulduğu zaman kullanmış olduğunuz ekran kartımız hem daha esnek ve zorlanmadan çalışma ortamı bulacak ve geriye kalan gücünü FPS’nin hızını artırmak için kullanabilecektir.

Ekran kartı ayarlarının orta seviyede tutulması ekran kartının yenileme oranını (FPS) artıracak ve bilgisayarımız her zamankinden daha iyi görüntü performansı sağlayacaktır.  Ayrıca oynadığınız online oyunun piksel özelliklerini aşağı çekerek de(küçültülerek) daha fazla performans artışı sağlayabilirsiniz.

Bahsettiğimiz hususlar dışında  online oyunların Performansını arttırmak istediğiniz bilgisayarda kullandığınız işletim sistemi Windows yazılımı ise  masaüstündeyken bilgisayar’a sağ tık yaparak yönet kısmından  görev yöneticisini açtıktan sonra Sistem Araçları  Menüsü altında bulunan CPU ve Bellek başlıkları kontrol edilerek çalışma yüzdeleri kolaylıkla kontrol edilebilir.

CPU(İşlemci) veya (ram)belleğin yüksek performansta çalıştığı tespit edilirse eğer bu sefer alt+Ctrl+Delete tuşlarına basarak görev yöneticisine girip ayrıntılar kısmından yüksek performansa neden olan programların işlemlerinin tespit edilerek sonlandırılması sağlanabilir. Bu şekilde oyun oynarken ciddi bir şekilde FPS artışı sağlayabilirsiniz.

Özellikle CS GO – LOL gibi oyunları oynayabilmek için yüksek FPS performansı ihtiyacı bulunduğundan, onları rahatlıkla oynayabilmek için yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Böylece daha hızlı ve akıcı şekilde bir oyun performansına sahip olabilirsiniz.

Son olarak ekran kartına bağlı bir etken olan FPS değerine etki eden diğer bir faktör ise dış sıcaklıklardır.  O nedenle özellikle de yaz mevsiminde sıcaklığın bilgisayarınızı olumsuz yönde etkilememesi için, hava alması veya havalandırmasını sağlayacak fan takılması performansı etkiler.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir