Fotoğraflarda Gözler Niçin Kırmızı Çıkıyor

Fotoğraflarda Gözler Niçin Kırmızı Çıkıyor

Geceleri veyahut karanlıkta  flaş ile çekilmekte olan fotoğraflarda genelde gözler kırmızı çıkar, peki fotoğraflardaki bu güzelliği bozan olay nasıl oluşuyor? Niçin her zaman oluşan bir durum değil! Özelliklede gündüzleri flaş ile çekilen fotoğraflarda bu durum niçin olmaz?

Göz iç içe geçmiş olan üç tabakadan oluşmaktadır, bunlardan ilki dışarıda bulunan ve gözümüzü koruyan ve göz akı olarak bilinen sert tabakadır.

İkinci tabaka, kan damarlarından oluşmuş orta kısmında göz bebeğinin yer aldığı damar tabakasıdır ki bu damarlar sayesinde göz fazla ışığa maruz kalınca göz bebeğimiz küçülür, karanlık ortamda ise daha fazla ışık alabilmek için bu seferde büyür ama bu hareketi oldukça yavaş yapmaktadır.

Üçüncü tabaka ise retina olarak bilinen ve ışığa duyarlı olan kılcal damar ağlarından meydana gelen ağ tabakasıdır.

Çoğu hayvanın gözlerinin arka kısmında, yani retinalarında ayna türünde, yansıtıcı olan özel bir tabaka vardır. Karanlık bir ortamda onların gözlerine ışık, el feneri veya araba farı gibi bir ışık tutarsanız, bu ışık onların gözlerinin içerisinden yansır ve gözlerinin karanlıkta pırıl pırıl parladığını görürsünüz.

İnsanların gözlerinde bulunan retina tabakasında öyle bir yansıtıcı tabaka bulunmadığından fotoğraf makinesinin flaşı ise çok kısa bir sürede çok kuvvetli bir ışık verdiğinden, gözbebeklerimiz ise bu kadar kısa bir zamanda küçülmeye fırsat bulamazlar.

İşte flaşla çekilmekte olan fotoğraflarda görülmekte olan bu kırmızılık retina tabakasında bulunan kılcal damarların görüntüsüdür.

Günümüzde üretilmiş olan birçok fotoğraf makinesinde, gözlerin kırmızı görüntüsünü azaltacak olan önlemler alınmıştır.

Bu fotoğraf makinelerde flaş iki kez çakmaktadır, birincisi resim çekilmeden az önce oluşur ki, bu arada gözbebeğinin küçülerek gözdeki yansımayı azaltması için ona yeterince zaman tanınmış olur.

İkincisi ise tamda fotoğraf çekileceği anda olur ki, gözbebeği ışığa karşı gerekli tedbiri almıştır zaten. O duruma karşı alınan başka bir önlem ise fotoğraf çekilen alandaki tüm ışıkları açarak gözbebeğinin önceden küçülmesini sağlamak olacaktır.

Gece çekilen flaşlı fotoğraflarda, gözlerin kırmızı çıkmasını önlemek için birde flaşı objektiften olabildiğince uzak tutabilirsiniz.

Günümüz teknolojilerinde üretilen fotoğraf makinelerinin boyutları o kadar küçülmüştür ki, flaşlar fotoğraf makinesinin bünyesinde ve objektife sadece birkaç santim mesafede bulunmaktadır.

Gündüz vakti çekilen fotoğraflarda gözümüze her yönden ışık geldiği için, flaş ışığı daha az oranda gözümüze girdiğinden kırmızı göz olayı pek meydana gelmez.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir