Fedakar Aile ve oğlu Raj Masalı

Fedakar Aile ve oğlu Raj Masalı
Fedakar Aile ve oğlu Raj Masalı, eğlenceli ve eğitici bir masal

Büyük bir şehirde ailesiyle beraber yaşayan Raj adında genç bir delikanlı vardı, bu delikanlının ailesinin maddi durumu iyi olmadığından fakirlik içerisinde bir hayatları olmasına rağmen anne ve babası tarafından en güzel şekilde ve topluma  faydası olan bir birey olarak yetiştirme gayreti içerisinde her şeylerini Raj’ın eğitimi için harcıyorlarmış,

Babası kaynak işlerini yaparak onların geçimini sağlamak üzere her gün gece geç saatlere kadar dükkanda çalışır, sabah ise günün ilk ışıklarıyla beraber dükkana giderdi. Tek arzusu ailesini kimseye muhtaç etmeden bir hayat sürmelerini temenni etmekti ama ne kadar çabalamış olsada daha iyi bir seviyede geçimlerini sağlayacak miktarda yeterli para kazanamıyordu.

Raj, o bölgedeki orta seviyedeki bir  okulda  okumakta olup, tek hayali bir doktor olmaktı ancak dersleri o kadar iyi olmadığından okumak istediği bölümü kazanamadı.

Farklı bir dalda eğitimine devam eden Raj, ailesinin yardımıyla zar zor okulu bitirdikten sonra özel bir şirkette işe başladı.

İşe başladıktan sonrada hayatında çok farklı bir değişim olmayan Raj, ailesine destek olacak kadar parayı, önceleri kazanamadığından, maddi olarak ailesine hiç destek sağlayamıyordu o sebeple babası  eskiden olduğu gibi dükkanında geç saatlere kadar çalışmaya devam ediyordu.

Günler bu şekilde birbirini kovalarken, bir gün anne ve babası onu kasabada bulunan akrabalarının kızıyla evlendirmek istediklerini ve bu konuda ne düşündüğünü sorduklarında,

 Raj,

-Siz onu uygun görüyorsanız bende istiyorum demiş.

Ailesi ile beraber kızı istemeye gittiler, kız tarafıda evliliğe rıza gösterince kısa sürede düğün hazırlıkları yapılarak evlendirildier.

Aradan birkaç yıl geçtikten sonra Raj’ın ikiz erkek çocukları oldu, aynı gün şirkette de bir üst mevkiye terfi edince çifte mutluluk yaşadılar.

O günden sonra hayatları değişmişti, kısa bir süre içerisinde yeni bir ev  ve araba aldılar, yaşam tarzları değişti daha lüks bir şekilde yaşamaya başladılar.

Kazandığı o yüksek meblağların yanında ölçüsüz ve fuzuli giderlerin önüne geçemeyen Raj, evdekilerin harcamalarını yönetemeyecek bir hale gelmişti.

Gün geçtikçe daha çok borç yapan ailenin çocukların eğitimi ve diğer temel gıda ihtiyaçları karşılayacak kadar  parası dahi kalmamıştı,

Bu sıralarda hastalanan babası yataktan çıkamadığından kaynak atölyesindeki çalışmalarına devam edemedi, bu nedenle oğlunu yanına çağırarak ondan tedavi ve hane giderleri için bir miktar borç istedi.

 Öfkelenen Raj,

-Siz beni daha iyi bir okulda daha iyi şartlarda okutmuş olsaydınız eğer şimdi bu halde parasız bir şekilde kalmayacaktım,  bana daha iyi yaşam tarzı sağlamadınız, güzel elbiseler almadınız, sevdiğim yemekleri ara ara yaptınız, derslerimde düşük puanlar aldığımda derslerimin iyi olması için beni özel derse göndermediniz, bana imkanlar sağlamadınız ve şimdi ben çocuklarıma tüm imkanları sağlamak adına para için mücadele ederken, sizler bana yardım etmiyorsunuz bunun yerine bana yük oluyorsunuz! Lütfen bu konular için beni bir daha çağırmayın diyerek şikayet etti.

Anne ve babası yüzleri solmuş diyecek tek bir kelime bulamıyorlardı başlarını önlerine eğmiş ve sessizce tek kelime bile etmediler.

Raj kısa bir süre sonra evden çıkarak kendi evine gitti,

Anne ve baba bu duruma çok üzülmüş ama çaresizlerdi, tedavi olacak imkanları olmadığından babanın hastalığı ilerlemeye başlamıştı, aradan yaklaşık 15 gün geçmişti, çalıştığı şirket tarafından iş gezisine çıkan Raj yolun kenarında oyuncak satan  küçük bir çocukla karşılaştı,

Çocuk,

-Güzel amcacım sende çocuklarına oyuncak alarak onları mutlu etmek istemezmisin deyince,

Raj birkaç adım atmıştı ki geri çocuğun yanına dönerek çocuğa,

-Evladım sen niye okulda değilsin senin şuan ders çalışıyor olman lazımken burada ne işin var deyince çocuk anlatmaya başladı,

-Yaklaşık 2 yıl önce babam bir  kaza geçirdi ve şuan çalışamaz durumda olduğundan annem evlere temizliğe giderek birkaç kuruş kazanmaya çalışıyor ama oda ancak bizim karnımızı doyuruyor, evin diğer giderlerini karşılayacak durumumuz yok bende bu oyuncakları satarak aileme maddi katkı sağlıyorum, sabahları okula gidiyorum okuldan sonra eve giderek bu oyuncakları alıp buraya satmaya geliyorum günde yaklaşık 4 saat gibi bir süre buralardayım geceleri ise ders çalışıyorum, demiş.

Raj küçük çocuktan oyuncakların hepsini satın aldı, ardından eve doğru yola koyuldu, yoldayken kendisini bir düşünce sarmıştı öylece, çocuğun söylediklerini ve durumunu düşündü, artık anne ve babasına haksızlık yaptığını anlamıştı.

O küçük çocuktan  büyük bir ders almıştı, halbuki ailesi onun okuması için tüm mal varlığını harcamıştı yememişti ona yedirmişti, giymemişti, ona giydirmişti,  

Raj hemen aracına binerek anne ve babasının evine hızla gidiyordu evin önüne vardığında annesinin  dışarıda yüzü solgun bir şekilde oturduğunu gördü,  hemen koşarak onun  eline sarıldı ne olur beni affedin ben çok yanlış yaptım daha çok zengin olma hayallerim yüzünden sizleri ihmal ettim ne olur beni affedin babam nerede deyince annesi içeride ve çok hasta dedi içeri koşan Raj babasını kucaklayarak hastaneye götürdü o günden sonra babasının çalışmasına müsaade etmeden onların tüm ihtiyaçlarını karşılıyordu artık.

Önerilen İçerik :

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir