En Çok İhtiyaç Duyacağınız 10 Pratik Bilgi

Herkesin bildiği ve kolaylıkla her yerde bulabileceğimiz bazı şeyleri kendi öz kullanım alanı dışında kullanarak mucizevi sonuçlar elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

İşte zor anlarınızda imdadınıza yetişecek faydalı bilgiler,

– ASPİRİN: Araç sahiplerinin çoğu zaman zayıflamış akülerle başlarının dertte olduğunu biliyoruz, peki akünüzü aspirin kullanarak tekrar canlandırabileceğinizi size söylesek buna ne derdiniz?

Akünüz zayıflamış ve etrafta size yardım edecek kimse yoksa akünüzün içerisine yalnızca 2 tablet aspirin koyduktan sonra aracı çalıştırabileceğinizi göreceksiniz.

Peki bu nasıl oluyor diye merak edenler için Asetilsalisilik asit, akünün içerisinde bulunan sülfürik asit ile birleştiğinde son bir defa şarj üreterek arabanın çalışmasına yetecek kadar elektrik gücü vermektedir.

 -KARBONAT: Mutfak lavabosu tıkandı ve siz o anda ne yapacağınızı bilmiyorsunuz aklınıza hemen tesisatçı çağırmak geliyor değilmi, peki sizlere tesisatçı çağırmadan önce denemeniz gereken etkili bir yöntemden bahsedelim, önce lavabodaki suyun boşalmasını bekleyin veyahut farklı yöntemle suyu boşalttıktan sonra  200-250 gr. Karbonatı tıkanmış olan mutfak lavabosuna dökün üzerine de yaklaşık 200 ml kadar tavada önceden ısıtılmış sirkeyi ekleyin.

Ortalama 5 dakika bekledikten sonrada yaklaşık 1 litre kaynar suyu üzerine dökün işte o zaman tıkanıkların nasıl açıldığını hayretle göreceksiniz.

 -SAÇ KREMİ: Ayakkabınızı olumsuz havaların etkisinden koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle kış aylarında çok az miktarda saç kremini ayakkabınıza güzelce sürerek koruma altına alabilirsiniz.

-LİMON: Bayanların en çok önem verdiği noktalardan biri olan tırnak bakımı konusunda bir manikürcüye ihtiyaç duymadan bakım yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bir kap içerisine yaklaşık 200-250 ml ılık su üzerinede taze sıkılmış yarım limon suyunu ekleyip karıştırın ardından tırnaklarınızı 5 dakika boyunca içerisinde bekletin sonrasında ise sıktığınız limon kabuğuyla hafifçe ovun farkı göreceksiniz.

-TIRNAK CİLASI: Çoğu zaman gömleklerimizdeki düğmelerin iplerinin çabucak aşınarak koptuğu veya düğmelerin yan durduğu durumlarda rahatsızlık duyulmaktadır, peki bu durumu nasıl giderebilirsiniz?

Gömlek düğmelerinin içindeki ipliklerin üzerine dikkatlice bir damlacık renksiz tırnak cilası damlattığınızda, düğmelerin gömlek üzerinde daha düzgün bir şekilde durduğunu düğme ipliklerinin ise aşınmadığını göreceksiniz

– KETÇAP: Gümüş takılarınızın her zaman parlak bir görünüme sahip olmasını ister miydiniz? Gümüş eşyanızı bir kaba koyarak üzerine biraz ketçap ekleyerek 5-10 dakika bekletin, sonrasında ise kullanmadığınız bir diş fırçasıyla gümüş eşyanızı fırçalayıp durulayın farkı hissedeceksiniz

-ZEYTİNYAĞI: Mobilyanızın parlak ve alımlı olmasını ister misiniz? İşte evde mobilyalarınızın cilasını nasıl yapılacağına bakalım,  hakiki zeytin yağına biraz limon sıkın veyahut beyaz sirke dökün ve iyice karıştırın ardından, boş camsil şişesine veya benzer bir şişeye katarak İyice çalkaladıktan sonra mobilyalarınıza sıkın ve en az 2 dakika beklettikten sonra bir bez yardımıyla oval bir şekilde temizleyin mükemmel bir sonuçla karşılaşacaksınız.

– TUZ: Bazen mobilyalar üzerinde bulunan su lekeleri kötü bir görüntü oluşmasına sebep olmaktadır. İşte bunuda biraz tuz ve su karıştırarak mobilyalarınızın üzerindeki su lekelerini rahatlıkla çıkartabilirsiniz.

Bir kaba bir tatlı kaşığı kadar tuz üzerine de birkaç damla su damlatarak karıştırın elde edeceğiniz bu karışımı lekeli yüzeye hafifçe uygulayın lekenin kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

-MISIR UNU: Zor açılan düğümleri kolayca nasıl çözebiliriz?

Düğümün üzerine biraz mısır unu serptikten kısa bir süre sonra düğümün daha kolay çözüldüğünü göreceksiniz.

-BEBEK BEZLERİ: Betonarmenin yaygınlaşmasıyla beraber balkonda meyve sebze ve diğer türde bitkiler yetiştirenlerin, yetiştirdiklerinin daha uzun süre su tutmalarını sağlayarak kurumasını önlemek ister misiniz?

Bitkileri saksıya ekmeden önce, bebek bezinin emici tarafı yukarıya gelecek şekilde saksıya yerleştirin ve üzerine toprağı ekleyin bitkileri suladığınızda bebek bezi suyu içine çekecek ve bitkinizin çabuk kurumasına engel olacaktır.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir