Evde Klima Bakımı Ve Temizliği

Evde Klima Bakımı Ve Temizliği

Her mevsim kullanıldığı gibi ağırlıklı olarak yazın serinlemek için aşırı derece kullanılan klimaların yıl boyunca biriktirmiş olduğu kir ve tozlar sonucu klimaların daha ağır ve daha çok enerji harcamasına sebep olmakla birlikte kimi zaman da çabuk bozulmasına sebep oluyor.

Klimanızı temizletmek istediğiniz vakit dilerseniz servisi çağırarak belli bir ücret karşılığında profesyonel bir şekilde temizletebileceğiniz gibi kendi evinizde de kolaylıkla temizleyebilirsiniz. İşte klimayı kendi evinizde temizlemek isteyenlerdenseniz sizlere klima temizliğinin sürecini paylaşıyoruz.

Öncelikle kendi kendinize evde klima temizliği yapmak için ilk olarak yapmanız gereken şey;  klima temizleme spreyi almak olacaktır,  bu sprey için ödeyeceğiniz ücret servis klima temizlik ücretleri göz önüne alındığı vakit neredeyse sudan ucuz diyebiliriz,

Peki, bu spreyleri nereden temin edebiliriz, büyük marketlerde, Servislerde bulabilir veya internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Bu spreyi temin ettikten sonra gelelim temizlik aşamasına ilk olarak klimanın montajlandığı duvarınızı temizleme aşamasında klimadan çıkacak olan kir ve tozlardan korumak için kağıt vb. bir şeyle kaplamanızı öneririz, ikinci önemli husus ise klimanın motor kısmının da korunması hususudur.

Bütün önlemler alındıktan sonra klimanızın ön taraftaki kapağını kaldırdığınız vakit ilk olarak karşınıza çıkacak olan şey süzgeçlerdir süzgeçleri çıkartıp, hava veya su yardımıyla dışarıda tozunu aldıktan sonra süzgeçlere zarar vermeden suyla yıkayıp kuruması için bir kenarda bırakıyoruz.

Ondan sonra karşınıza çıkan radyatör peteklerini elektrikli süpürge yardımıyla zarar vermeden çekebilirsiniz, bu tozun alınması, spreyle karışarak çamur olmaması için gerekli olan bir işlemdir.

Elektrikli süpürge ile temizleme işiniz bittikten sonra temin etmiş olduğunuz spreyi klima peteklerine her tarafa gelecek bir şekilde sıkın, yeteri kadar temizleme spreyini sıktıktan sonra var ise eski bir diş fırçası veya kullanılmamış küçük boya fırçası yardımıyla bütün petekleri güzelce fırçalayın. 

Sıkmış olduğunuz spreyin ve fırçalamanın da etkisiyle klimanızın köpük altında kaldığını göreceksiniz, birkaç dakika bekledikten sonra bir spreyli şişenin içerisine su koyarak bu sefer klima peteklerinizi durulayın.

Klimaya fazla su sıkmanızdan dolayı sakın endişeye kapılmayın çünkü klimanızın içerisinde bulunan drenaj kanalları bu suyu kolaylıkla dışarı atacaktır. Temizledikten sonra hemen çalıştırmayın suyun tamamen kurumasını bekleyin öyle çalıştırın.

Önerilen içerik: Klima Nasıl Monte Edilir

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir