Eski Sultan Masalı

Eski Sultan Masalı
Eski Sultan Masalı, eğlenceli bir masal

Günlerden bir gün o yüksek yaylalarda çobanlık yapan adamın kendisine çok sadık olan yaşlı olduğundan neredeyse tüm dişleri kırılmış olan Sultan adını vermiş olduğu bir tatlı bir köpeği varmış.

Bir gün çoban ile karısı evde otururken ona,

-Yarın sabah Sultan’ı azat edeceğim artık işimize yaramıyor deyince

Karısı,

-Bence öyle bir şey yapma çünkü o bize çok sadık bir hayvan, epey bir zamandır bizim yanımızda bize çok iyi hizmet etti, ömrünün geri kalanında da biz ona çok iyi bakalım demiş,

Çoban,

-Peki ama onunla ne yapabiliriz artık hiçbir şey yapamıyor ki, düşünsene hırsızlar bile artık onu  hiç umursamıyor, dediğin doğru eskiden güzel hizmet ederdi ama şuan bize hizmet ettiğinden emin değilim, o yüzden onun buradaki son günü yarın onu çiftlikten salarız nereye giderse gitsin demiş,

Tüm bu söylenenlere kulak misafiri olan eski sultan, bu çiftlikteki son günü olduğunu duyunca çok üzülmüştü, gece olunca çiftlikten ayrılan eski sultan ormandaki arkadaşı kurdun yanına giderek olup biteni ona anlattı, arkadaşı kurt çoban köpeği Sultan’a

-Sen kendini bu konuda üzme ben sana yardım edeceğim, her sabah olduğu gibi çoban, karısı ve küçük çocuklarıyla beraber  tarlaya gitmek için erkenden evden ayrılacaklar. Tarlada çalıştıkları esnada küçük çocuklarını tarlanın kenarında bulunan çitin arkasındaki gölgelik yerde bırakıyorlar ki, güneşten etkilenmesin, işte sen yarın sahiplerinle erkenden tarlaya giderek o  çocuğun  uzandığı çite  yakın bir mesafede olacaksın ve gözün o bölgede olacak bebeği izliyormuş gibi yapacaksın, bende o sıralarda arkadan gizlice gelerek onu kaçırmak için girişimde bulunacağım çocuğa yaklaştığımda biraz ses çıkaracağım ki hepiniz beni göresiniz ve çocuğu kaptığım gibi kaçacağım tamda o sırada sen benim ardıma vereceksin ama olabildiğince hızlı koşmalısın sahiplerinin bizi göremeyeceği kadar uzağa gittikten sonra ben çocuğu sana bırakacağım; sonrada sen onu alarak ailesine geri götüreceksin böylece çoban ve ailesi çocuklarını kurtardığın için yaşadığın süre boyunca sana iyi bakıp, seni çiftlikten göndermeyecekler demiş.

Bu plan çoban köpeği sultanın çok hoşuna gitmiş ve sabah olunca planlarını uygulamak üzere oradan ayrılmış, sabah olunca kurt ile planladıkları gibi onlarla beraber tarlaya gitti. Bebeği çitin gölgesine bırakan aile tarlada çalışırlarken annesi birden bir ses duydu ve baktı ki bir kurt çocuğuna yaklaşıyor, hemen imdat diye çığlık attı, bu esnada kurt hızlı bir hamleyle çocuğu tutuğu gibi kaçırdı, annenin çığlığıyla beraber başını kaldırarak kurdun ardına veren çoban köpeği öyle hızlı koşuyordu ki, kısa süre sonra kurdu bıraktığı çocuğu alarak ailesinin yanına getirdi.

Çoban hemen eski sultanın başını okşayarak ona sarıldı.

-Aferin sana sen çocuğumuzu kurttan kurtardın, o yüzden artık ömrün boyunca bende sana bakacağım ve hediye olarak bu hafta boyunca en güzel yemeklerle seni besleyeceğim.

Karısına dönen çoban,

 -Karıcığım, sen çocuğumuzu al ve eve git, sultanda sizle gelsin ona güzel bir yemekte hazırla eski yastığım üstünde de uyumasına izin ver demiş.

Artık Sultana farklı bir önem veriliyordu kısa bir süre sonra sultan ile karşılaşan kurt ona,

-Şuan sahibinle aranız nasıl diye sorunca

Çoban Köpeği,

Her şey eskisine göre çok güzel

Kurt,

-Öyleyse sahibinin bir tane koyununu bana vermeni istiyorum o yüzden ben gelince kafanı başka bir yöne çevir demiş.

Çoban Köpeği Sultan ise,

-Hayır buna izin veremem çünkü efendime karşı sadık olmalıyım demiş,

Kurt ise onun şaka yaptığını zannederek gece geç saatlerde koyunlardan birini almak için geldi, fakat çoban köpeği sultan, evde bulunan diğer çoban köpeğine durumu anlattı diğer çoban köpeği ahır kapısının arkasında onu bekledi.

Çiftliğe gelen kurt, bu durumun farkına varınca ahıra girmeden geri döndü ve Sultan’a çok kızdı ve orayı terk etti bir sonraki gün kurdun yanına giden sultan sahibine sadakatsizlik yapamayacağını, yapılarında ihanet olmadığını anlatarak kurttan özür dilemiş.

Onunla arkadaş olarak kalmak istediğini ancak sahibinin hiçbir şeyine zarar vermemek kaydıyla bunun gerçekleşeceğini söyleyen sultan kurdun yanından ayrılarak eve dönmüş ve ömrü boyunca o evde Sultan’ı el üstünde tutmuşlar.

Önerik İçerik :

Ayrıca kontrol et

Cimri-Ahtapot

Cimri Ahtapot masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde okyanusun derinliklerinde yaşayan çeşitli hayvanlar varmış,  bunların arasında …

Boynuzlar-Mı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı Öncesini zamanın içerisine koyduk, kalburu samanın içerisinde unutmuş olduk, bir …

Bir yorum

  1. Aynen Masalda anlatıldığ gibi çoğu zaman bize hizmet edenleri bir çırpıda unutmuşluğumuz oluyor bana iyi bir örnek oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir