Eşek ile Çekirge Masalı

Eşek ile Çekirge Masalı
Eşek ile Çekirge Masalı

Çocuklarınızla ile beraber okurken eğleneceğiniz bu güzel Çocuk Hikayeleri serisinden bu sefer çok güzel, etkileyici ve bir o kadarda eğitici bir hikaye

Eşek ile Çekirge Masalı

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, anam beşiğimi tıngır mıngır sallar iken, etrafın yeşilliklerle kaplı olduğu büyük tarlaların olduğu bir yerde etrafta bulunan yemyeşil otlarla beslenen bir eşek yaşarmış,

Zaman zaman etrafında hiç kimse yokmuş gibi umursamaz bir tavırla şarkılar söylemeye başlayan eşek, etrafındakilerin rahatsız olduğunu hiç düşünmeden saatlerce neşe içerisinde şarkılar söyler dururdu.

Çoğu zaman hiçbir şey umurunda olmadığı için sadece gününü gün eder, hiçbir problemi kendi kafasına takmaz sürekli neşeli bir şekilde çevresindekilere iletişim kurduğundan çevresinde neşeli olarak bilinirdi.

Bir gün yine neşe içerisinde şarkılar söylerken etrafına bakınmış ve etrafındakilerin uzaklaştığını ve kulaklarını tıkadığını görünce,  farklı düşüncelere kapılarak umutsuzluğa kapılmıştı.

Çünkü o şarkı söylediği zaman çevresindekilerin bundan hoşnut olduğunu düşünürdü, halbuki o şarkı söylemeye başladığı zaman etrafında kimse kalmıyor, kalanlar ise onu susturmak için elinden gelen her şeyi yapıyorlardı.

O günden sonra şarkılar söylemeyen ve kendi halinden şikâyetçi olan biri haline gelmişti.

Herkes bu duruma bir çare düşünürken, güzel sesiyle eşeğin önünden geçen bir çekirge, herkesin dikkatini çekmişti, diğerleri gibi eşekte onun sesine hayran kaldığından ona doğru başını eğerek,

-Hey çekirge kardeş sizin sesinize hayran kaldım, ben de senin gibi bir sese sahip olmak istiyorum bu konuda belki bana yardım etmek istersin?

Çekirge şaşkın bir şekilde,

-Bilmem ki ben, bu özel bir yetenek diye düşünüyorum.

Eşek,

-Öyleyse sen bana tükettiğin gıdaları söyle, senin gibi beslenebilirsem eğer belki senin sesin kadar güzel bir sese sahip olabilirim.

Çekirge, bir o tarafa, bir bu tarafa zıplamış sonrasında ise, biz genelde çiçeklerin üstündeki çiğ tohumlar ve yapraklarla besleniriz demiş.

Eşek o günden sonra samanla beslenmeyi bırakarak çiçekleri yemeye başlamış, ama bizim eşek kısa sürede yeterli vitamini alamadığından hasta olmuş ve bir dahada kendini toparlayamamış.

Eşek ile Çekirge Masalı’nı okurken  harika bir vakit geçirdiğinizi umarız, kısa masallar okuyup dinlemek  için  sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz Üç Küçük Domuzcuk Masalı‘nı okuyabilir dilerseniz Masal Oku sayfamıza bakabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Karga ile Fare Masalı

Karga ile Fare Masalı

Karga ile Fare Masalı Karga ile Fare Masalı: Günler aydınlanıp sabah olduğunda yuvasından çıkan karga …

çilekli pasta hikayesi

Çilekli Pasta Hikayesi

İpek akdeniz ‘ de çilekleriyle bilinen bir şehirde yaşıyordu                      MERSİN Mersin tek çilekleriyle değil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir