En Güzel Hikaye Özetleri Kısa

blog-3
En Güzel Hikaye Özetleri Kısa platformu içerisinde birbirinden farklı olarak yayınlamış olduğumuz güzel hikaye özetleri arasından dilerseniz kısa olanları dilerseniz de uzun olan hikaye özetleri ile ilgili masalları, öyküler ve diğer içerikleri sitemizde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Öncelikle hikayenin tanımına bakalım hikaye, daha önceden yaşanmış olan veyahut ileriki zamanlarda yaşanması mümkün olan olay, durum vb. olguların okuyucusuna haz verecek ve heyecanlandıracak şekilde anlatıldığı kısa edebi yazılara verilen addır.

Hikayelere baktığımız zaman, insan hayatının bir kısmını yer ve zaman kavramına bağlayarak ele almaktadır.  Hikayelerde bir olay ya da durum mevcut olmaktadır. Bir olay veya durumu bir şahısla veya başka bir şeye bağlayarak olayın meydana geldiği yer ve zaman belirtilmekle beraber sürükleyici ve etkileyici bir anlatımla hikayeleştirilerek karşıdaki kişilere aktarılır.

blog-1 Hikayelerin genel yapısına baktığımızda düşündürmekten çok, duygulandırmak ve heyecanlandırmak üzerinde bir anlatım şekliyle anlatılmakta olup, hikayelerin kısa bir şekilde anlatılmasının sebebi olarak gerçek veyahut hayal ürünü bir durumu kısa şekilde anlatarak konu hakkında kişinin dikkatinin tamamının hikayeye vermesini sağlamak olmuştur.

Bazı hikayelerin kısa oluşu, onun yalın bir olay yapısına sahip olması, genelde önemli bir durum aracılığıyla kişinin üzerinde tek ve yoğun bir etki uyandırması ve olayların içerisinde daha az sayıda şahsa ve karaktere yer edinmesi bakımından roman ve diğer anlatı türlerinden bariz bir şekilde ayrılmaktadır. Hikayelerin olay eksenli bir yazılı öykü türü olduğu, temelinde var olan bir olayın genellikle yüzeysel olduğu, kişilerin genellikle anılarını biraz değiştirerek veyahut olduğu gibi anlatması üzerine oluştuğu, Hikâyelein uzun olmayan kısa bir edebiyat türü olması hasebiyle bu tür eserlerde çok fazla detaya girilmez, yalnızca olayın ya da durumun öncesi ve sonrası kişiye sezdirilir. Hikayeyi okuyan veya dinleyen kişiler düş gücünü kullanarak oradaki kişiler hakkında ya da olaylar ve durumlarla hakkında bir yargılara ulaşabilir.

Binbir Gece Masalları

Dünyada bulunan en büyük hikâye koleksiyonlarından biri olarak bilinen Binbir Gece Masallarının nereden beslendiği gerçekte neleri temel alarak yazıldığı net olarak bilinmemektedir ancak bu masalların büyük bir çoğunluğunun Hindistan İran ve Arabistan üzerinden dilden dile yayıldığı tahmin edilmektedir. Başka kaynaklardan edinilen bilgiye göre Binbir Gece Masalları’nın, Doğu toplumlarının hayal gücünden doğmuş eski medeniyetlerin etkisini taşıdığını, çok çeşitli birbirinden farklı masallar serisinden oluştuğunu söylemek yanlış olmaz

Ezop Masalları

Eski çağlardan günümüze kadar dilden dile dolaşarak ulaşmış olan öğüt ya da ders vermek adına karşı tarafa anlatılan, kahramanlarının genelde hayvanlardan seçildiği kısa bir öykü gurubundan oluşan birbirinden güzel masallar serisidir.

Geçmişte günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan konusunun ve içeriklerinin birbirinden farklı olduğu hikayelerin kimisi öylesine uzun bir içeriğe sahipti ki, onu anlatanın saatlerce hiç durmadan anlatmasına sebep olurken kimisi de kısa bir sürede hemen durumu anlatır vaziyette hikaye özetlerini kısa bir şekilde anlatmaktadır. En Güzel Hikaye Özetleri Kısa konulu yazımızı beğendiğiniz umarız.

Ayrıca kontrol et

blog-6

İkinci Sınıf Hikaye Kitapları Oku

İkinci Sınıf Hikaye Kitapları Oku portalı içerisinde birden fazla kategori olmakla birlikte birçok içeriğin paylaşımı …

blog-4

Uykudan Önce Masallar

Uykudan Önce Masallar platformunu oluştururken siz değerli okurlara hem çok güzel bir platform sunabilmek amacıyla çalıştık. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir