Edirne’yi Savunan Şükrü Paşa’nın Müthiş Hikayesi

Edirne’yi-Savunan-Şükrü-Paşa’nın-Müthiş-Hikayesi

Aldığı emir gereği Edirne’yi tam 155 gün türlü sıkıntılarla rağmen savunan efsane  bir paşa olan Şükrü Paşa,   Öyle zorluklarla karşılaşmış ki yiyecek bir şeyler bulamadıkları zaman süpürge tohumu tüketerek savunmaya devam etmiştir.

Bu paşa öyle bir paşaydı ki esir düştükten sonrada, Kral Ferdinand tarafından kılıcı kendisine iade edilen şanlı bir Osmanlı paşasının hikayesini okuyacaksınız.

Edirne tüm zorluklara rağmen savunan Şükrü Paşa.

Takvim yaprakları 1912’li yıllarını göstermekteydi,  Osmanlı devleti büyük bir kaos ve kargaşanın içerisine girmişti.

İttihat ve Terakki yönetimin üzerin çok büyük bir etkiye sahip olup, ordunun da siyasete karışmasıyla guruplaşmalar oluşmuş, Her kafadan bir ses çıkmaya başlamıştı.

İşte o zamanlarda Balkan Harbi patlak vermesiyle birlikte Bulgar devletinin ordusu Çatalca sınırlarına kadar ulaşmış ancak Edirneyi ele geçirememişti.

Daha balkan savaşı başlamadan evvel 24 Eylül 1912 tarihinde Osmanlı Devletinin Sofya Elçiliği tarafından durumu anlatan bir telgraf ulaştırılmıştı.

Bu Telgrafta  “Bulgarların ilk hedefinin Osmanlı Devletinin güçsüz olan Kırklareli tümeni olduğu, sonrada Edirne’ye büyük bir taarruz düşünüyorlar, Hemen Edirneye asker takviye edilmeli ve Askerlik vazifesi bitenlerin terhis edilmemesi…” yazılıydı.

Bunun üzerine Edirne’de askerin başına Mehmed Şükrü Paşa getirildi, görevi ise şehrin kuşatılması durumunda bir ay boyunca şehri savunarak düşmanın girişine engel olmasıydı.

Bu yönde hazırlıklar yapılmıştı çünkü en fazla bir ay içerisinde Bulgar ordularının geri püskürtülmesi için kendisine İstanbul’dan takviye kuvvet gönderilecekti.

Kasım ayı içerinde Bulgar ve Sırp kuvvetleri Edirne’yi ele geçirmek için gün ışıkları ile beraber top ateşine başladı.

Top ateşinin şehirde meydana getirdiği ziyan dolayısıyla oluşan salgın hastalıklar, açlık ve kış şartları yüzünden şehrin savunulması gün geçtikçe dahada zorlaşıyordu.

O zamanlarda yiyecek bir şeyler bulamayan halk ve savunma hattında bulunan askerler, süpürge tohumlarından yapılmış olan ekmekleri yiyerek Edirneyi savundular.

İşte o zor zamanlarda Şükrü Paşa askerlerini toplayarak onlara şöyle söylediği söylenmektedir.

”Yiğitlerim düşman, hatları geçtikten sonra vefat edersem, kendimi şehit olarak kabul etmiyorum, beni mezara koymayın. Etimi, itler ve kuşlar, çeke çeke yesinler. Eğer şehri müdafaa hattımız bozulma vefat edersem, kefenim, lifim ve sabunum sırtımdaki çantamdadır. Beni şuraya gömeceksiniz ki gelecek nesiller, üzerime bir abide dikeceklerdir.”

Şükrü Paşa’ya bir ay savunması emri verilmiş çünkü kendisine takviye kuvvet gönderilecekti ama aradan o takviye kuvvetler hiç bir zaman gönderilmedi.

Enver Paşa’nın hükümeti ele geçirmesi üzerine, Şükrü Paşa’ya; telgrafla çekerek  ”Biraz daha sabredin, en kısa zamanda size takviye birlikler göndereceğiz.” Demiş ama yinede gönderilmemiş.

Şükrü Paşa ise 155 gün süren savunmadan sonra, Selimiye Camisi’nin top atışları ile yok olmasına gönlü razı olmadığından top atışlarını engellemek için takvim yaprakları 26 Martı gösterirken onlara teslim olmayı kabul ederek, kılıcını Bulgar ordusunun komutanı General İvankov’a bizzat kendisi teslim etti.

Edirne’yi-Savunan-Şükrü-Paşa’nın-Müthiş-Hikayesi-1
Olanları işiten Bulgar Kralı Ferdinand, Ertesi gün, Şükrü Paşayı yanına çağırtarak ona

– Bir yanlışlık oldu galiba şehrin zaptı esnasında beylik kılıcınızı vermişsiniz, sizin gibi komutanların kılıçları asla alınmaz, çünkü siz bu savaşta şanlı bir mücadele gösterdiniz.

Kılıcı Paşaya uzatarak…

– Lütfen kılıcınızı kabul buyurunuz, bizler yalnızca sizleri ağırlamaktan değil, aynı zamanda imkansız bir savunmayı gerçeğe dönüştüren sizin gibi büyük bir komandan ile savaşmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim, demiş.

Edirne’yi Savunan Şükrü Paşa’nın Müthiş Hikayesi’ni beğendiğinizi umarız diğer yazılarımız için Gerçek Hikayeler sayfamızı inceleyebilir veyahut Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir hikayesini okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir