Dünyanın En Sevilen MMORPG Oyunları

Sevilen MMORPG Oyunları

Günümüzde MMORPG türündeki oyunlar eskiye oranla daha az sayıda oyuncuya hitap ediyor olsada hala milyonlarca kişi tarafından  sevilerek oynanan  oyunlar olduğunu söylersek  eğer tamda yerinde kullanılmış bir cümle olur.

Bu aralar oyuncular arasında yaygın olarak MOBA,  Battlegrounds, FPS tarzı oyunlar oldukça benimsenmekte olduğundan,  yeni MMORPG tarzı oyunlar eskiden olduğu kadar çok fazla çıkmamaktadır. Yine de bu durum MMORPG oyunları arasında kaliteli oyun olmadığı anlamına da gelmiyor.

Bu yazımız içerisinde özellikle evde daha çok zaman geçiren oyuncular için çok sevilen ve ses getiren MMORPG oyunlarından bir kısmını listeledik umarım sizlerde bu kaliteli oyunları oynarken zevk alırsınız.

TERA Online:

TERA OnlineTERA Online, Koreli Bluehole Studio firması tarafından geliştirilmiş olan ve İlk olarak 2011 senesinde Güney Kore’de, 2012 senesinde ise Kuzey Amerika ve Avrupa’da yayınlanan, hem ücretsiz hemde kaliteli devasa çevrimiçi bir rol yapma oyunudur.

Bu oyun, Unreal Engine 3 grafik motoruyla geliştirilmiş olan harika bir oyun alanı sunuyor. İlk çıktığı günlerde hem grafik hemde oynanış şekliyle oldukça ses getirmiş bir projeydi. Tera Online oyunun oynanış olarak en önemli olan özelliği non-target olmasıydı. Başka bir deyişle karakterinizin o yeteneklerini hedef seçerek kullanamıyorsunuz, yeteneklerinizi rakibinize isabet ettirmeniz gerekmektedir.

MMORPG oyunlarında en sevilen özelliklerinden bir tanesi hikayelerinin olması. Onun için kısaca sizlere TERA oyunun hikayesinden de bahsetmek istiyoruz.

Bu oyunun, Arun ve Shara adlı sınırsız güçleri bulunan iki titanın uykuya dalması üzerine oluştuğu, Uyku pozisyonlarının kıtaları,  uykudayken görmüş olduğu rüyaları ise bu kıtaların içerisindeki yaşamı hayata geçirmiştir. TERA oyununu oynarken seçmiş olduğunuz karakterler Arun ve Shara’nın rüyasında bulunan karakterlerdir.

Bu oyunun toplam 7 ırk ve 13 sınıf içermesi dolayısıyla oyunculara oldukça geniş bir seçim yelpazesi sunmakta olup,  2020 yılının MMORPG oyunları arasında eskiden olduğu kadar popüler olmasa dahi hala zevkle oynanabilir olduğunu, şuanda mevcut olan oyuncu sayısından anlayabiliyoruz.

Black Desert Online:

Black Desert Online

Koreli oyun geliştiricisi olan Pearl Abyss tarafından geliştirilmekte olan ve 2014 senesinde ilk çıkışını yapan BDO oyunu,  2017 senesinde tamamen Türkçe olarak ülkemizde yayınlandı. Bu şekildeki büyük ve kaliteli bir oyunun Türkçe olması aslında Türk oyuncular için oldukça iyi.

Bu oyuna bakıldığında özellikle oyunun grafiklerinin gayet gerçekçi bir şekilde göründüklerini söyleyebiliriz.  Oyunda bulunan çevre detayları olsun diğer görseller olsun oldukça tatmin edici bir durum. İşin içerisine Koreliler girince oyunun kaliteli grafiklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Oyunun karakter yaratma ekranına baktığınızda oldukça detaylı olduğunu göreceksiniz.

Oyunun ses getirmesinin asıl nedenlerinden bir tanesi aslında grafikleri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu diğer MMORPG oyunlarına oranla çok daha fazla görsel şölen sunmakla birlikte oyunun craft ve ticaret sistemi de oldukça gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunun içerisinde çiftçilik, aşçılık vb. işlerle uğraşabilirsiniz, oyunu steam sayfası üzerinden satın alarak oynayabilirsiniz.

Oyunun steam sayfası üzerindeki standart paket ücreti 19 Tl, gümüş paket ücreti 99 Tl, altın paket ücreti ise 199 Tl  Olduğunu görüyoruz, Standart paket oyuna giriş yapmanızı sağlarken diğer paketler sizlere ek avantaj sağlamaktadır.

İyi bir donanıma sahip PC ile bu oyunu rahatça oynayabilirsiniz ( İhtiyaç duyduğu sistem gereksinimleri steam sayfası üzerinden edinebilirsiniz). Zaman zaman oyunda ufak tefek hatalar ile karşılaşılsa da öyle oyunu etkileyecek türden olmadığından çoğu zaman hataların farkında bile olmazsınız, bu oyunu oynayan oyuncuların çoğunun da oyundan gayet memnun olduğunu söyleyebiliriz.

World of Warcraft:

wowcraft

MMORPG denilince ilk akla gelen bir oyun olan WoW oyunu hakkında çok da detaylı bir şeyler söylemenin gerekli olduğunu düşünmüyoruz nedeni ise MMORPG oyunlarını seven tüm oyuncuların bu oyunu çok iyi bilmesidir.  İlk çıktığı günden beri sürekli kendini yenileyerek her dönemde ayakta kalmayı başarmıştır.

WoW, Blizzard Entertainment firmasınca geliştirilmiş olan devasa çevrimiçi rol yapma oyunudur. 1994 senesinde şirketin ilk çıkardığı Warcraft: Orcs&Humans adındaki strateji oyununun gerek hikayesi gerekse oyun evreni ve barındırdığı karakterleriyle oyun severleri kendisine bağlamış güzel bir oyun olan WoW’un hikayesinden kısaca değinmek istedik:

Old-school(eski tarz) oyun grafiğine sahip olmasına rağmen yeni nesil MMORPG oyunları arasında hala yerini koruyacak derecede seviliyor.

Oyun içerisinde çeşitli sınıf ve karakterleri mevcut olup, Horde ve Alliance arasında seçim yaparak oyuna başlayabilirsiniz.

Bu oyunu 20. seviyeye kadar ücretsiz bir şekilde oynayabiliyorsunuz oyunda daha ileri seviyelere gitmek için paket satın almanız gerekiyor. Oyunun ilerleyişine göre birbirinden farklı haritalar ve beraberinde paketler ekleniyor. Son olarak geçenlerde Shadowlands paketi çıktı.

Elder Scrolls Online

Elder Scrolls Online

Zenimax stüdyosu tarafından geliştirilen Elder Scrolls Online oyunu Windows  platformları için 2014 yılında yayınlanmış olan MMORPG oyun türüdür. Skyrim evrenini sevmekte olan oyuncularca oldukça tercih edilse de o evreni pek bilmeyen oyuncularca biraz farklı algılanabilmektedir.

Bu oyunu steam sayfası üzerinden 100 Tl gibi bir ücret ile satın alabilirsiniz, fiyat olarak biraz yüksek gelsede kesinlike bu oyuna değdiğini söyleyebiliriz çünkü büyük bir dünyaya yayılmış olan bu oyun geniş bir alana sahip. Elder Scrolls Online oyununun özellikle PvE sisteminin titizlikle ayarlanmış olduğunu hemen hissedersiniz zaten, bu oyundayken arkadaşlarınız ya da diğer oyuncular ile birlikte güzel bir zaman geçirebilirsiniz.

Oyun içi market üzerinde yalnızca kozmetik türündeki eşyalar satıldığı için bu oyunda p2w olayının olmadığını söyleyebiliriz (yani sizden daha çok para veren kullanıcıların önünüze geçmesi durumu söz konusu olamamaktadır…)

Bu oyunun öne çıkan en önemli özelliğinin zengin PvE’si olduğunu söyleyebiliriz.  Başkada birçok oyuna göre tatmin edici grafikleri olduğunu ve çevre detaylarının da oldukça güzel olduğunu söyleyebiliriz.

AION Free-to-Play

AION Free-to-Play

İlk olarak 2008 senesinde Koreli oyun geliştiricisi NCsoft firması tarafından geliştirilmiş olan devasa çevrimiçi bir rol yapma oyunudur. İlk olarak piyasa sürüldüğü zamanlarda aylık olarak belli bir ödeme karşılığı oyunun oynanabilmesine rağmen sonraları alınan bir karar gereği tamamen ücretsiz hale getirilerek adı Aion Free-To-Play olarak değiştirilmiştir.

Bu oyunda eskiden Türkçe dil desteği bulunuyorken sonra kaldırılması Türk oyuncuları üzdüysede yinede Türk oyuncular tarafından oynanmaktan vazgeçilmedi.

Bu oyunun kısaca hikayesine değinmek istersek Atreia adındaki bir dünyanın ikiye bölünmesi ile birlikte insan ırkıda ikiye ayrılarak dünyanın iki tarafına dağılıyor.

Atreia’nın oluşturduğu aydınlık ve bereketli topraklarına yerleşmiş olan ve herhangi bir değişim geçirmeyen bu ırka Elyoslar, diğer tarafta bulunan karanlık ve acımazsız topraklara yerleşmiş olan ve hayatta kalma mücadelesi veren ırka da Asmodierler denilmektedir.

Oyun genel itibariyle bu iki ırkın savaşması üzerinde kurulmuş, oyunun içerisinde ilaveten ejderhaya benzeyen ve yapay zekanın kontrol etmiş olduğu Balaur ırkı da bulunmaktadır. Balaur ırkı aslında daha çok PvP dengelemesi için koyulmuş olan bir ırk olduğu söylenmektedir.

Oyunda zengin bir karakter yaratma ekranı bulunmakta olup, en güzel özelliğide 10. seviyeden sonra karakterinizin Daeva mertebesine sahip olmasıyla birlikte kanatların oluşması ve uçabilmeniz.

Bu oyun oynanış ve grafik açısından yapılan son güncellemeler ile ciddi anlamda kaliteli bir seviyeye ulaştı ve yeni PvP haritaları ilave edildi, eski haritaların bir kısmı düzenlendi bir kısmıda kaldırıldı, karakterlerin yetenekleri güncellendi ve seviye atlamak epey kolaylaştırıldı. Bu oyunu tercih eden oyuncuların çoğunluğu, oyunu zengin PvP’ye sahip olduğu için oynamaktadır.

Bu oyunda birkaç yıl önce uygulanan p2w ( parayla rakibin önüne geçme mantığı) yöntemi üzerine epey oyuncu kaybetmişti, o yüzden bu yönde bazı iyileştirmeler yapılmaya başlandı sorun tam olarak halen çözülmemiş olsada eskiye nazaran oynanabilirliğinin daha iyi seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz. Oyuna Steam sayfası üzerinden ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Listemizi şimdilik burada noktalamak istiyoruz ama bu listeye Knight Online, Never Winter, Metin 2 gibi oyunları da ekleyebiliriz.

Daha önce bahsettiğimiz gibi MMORPG oyun piyasası eskisi kadar canlılığını korumasada hala oynanabilecek türde kaliteli oyunların olduğunu söyleyebiliriz.

Sizlerde dilediğiniz oyunun büyüleyici evrenine adımınızı atarak kendi hikayenizi oluşturabilirsiniz. Umarım bu yazımı beğenmişsinizdir, bir sonraki yazıda görüşmek üzere saygılar sunarız.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz Flame Nedir? Flamer Kime Denir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir