Dukan Diyeti Nedir

Dukan Diyeti Nedir?

Günümüzde oldukça yaygın olan fast-food kültürü beraberinde dengesiz ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığını da getirmiş durumdadır. Bu duruma bağlı olarak dahada yaygınlaşan obezite, toplumların en büyük sorunlarından biri haline gelmiş olup, bu duruma bağlı olarak sağlık sorunlarında da artış olmuştur.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için de dengeli ve sağlıklı olacak bir şekilde beslenmek esastır fast-food türü beslenme alışkanlıklarına sahip kişilerden kilo vermek isteyenler için diyet kavramı kendini göstermiş ve bu tür insanlara beslenme alışkanlıklarını düzelttirerek daha sağlıklı bir yaşamın anahtarını sunmuştur.

Bir sürü yöntemi bulunan diyetlerden, hiç şüphesiz ki günümüzde en popüler olanlarından bir tanesi Dukan diyetidir

Bu diyetin ün kazanmasının asıl nedeni, dukan diyetinin Hollywood ünlüleriyle beraber adının duyulmasıdır. Onun haricinde bu diyete ilgili popüler olan kişilerce son zamanlarda muhteşem bir diyet olarak ifade edilmesi de gösterilebilir.

Dukan diyetinin esasında yüksek protein ile beslenmek esastır, onunla beraber beslenme alışkanlığının da bazı aşamaları bulunmaktadır.

Bu diyetin diğer diyetlerden farkı belirli günlerde bazı tür yiyeceklerin sınırsız bir şekilde tüketilebilmesidir,  bu nedenle kişide oluşabilecek ve kronik hale gelme ihtimali olan stresin son bulması anlamına da gelmektedir.

Alınan yüksek miktardaki proteinler kişide kilo kaybedilmesinde önemli bir rol oynamaktadır fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır.

Yüksek protein içermekte olan diyetlerin, kesinlikle uzman bir hekimin kontrolünde yapılması gerekir, buna dukan diyeti de dahildir, sebebi ise vücuda alınacak olan yüksek miktarda protein organlarımızda aşırı derece yüklenmeye sebep olduğundan bazı problemlerin oluşmasına yol açabildikleri gibi vücudun içerisinde olağandan fazla Kalsiyumun atılmasına da sebep olur o sebeple diyet süresinde mutlaka Kalsiyum takviyesinin alınmasının gerektiğidir. O sebepledir ki, yüksek protein içermekte olan diyetlerin uzman bir hekim kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Çoğu diyette olduğu gibi dukan diyeti yapanlarında atlatması gereken zor günler bulunmaktadır, buna diyetin ilk 10 gününü örnek gösterebiliriz çünkü yaklaşık on gün boyunca diyeti yapan kişi yıllardır süre gelen beslenme alışkanlığının dışında yeni bir beslenme alışkanlığına uyum sürecine girmektedir.

Bu sürecin içerisinde ilk 7 gün zorlayıcı bir düzeydedir, eğer bu süreç kararlı bir şekilde atlatılabilirse, o diyet kişiye sağlık getirecektir. Dukan diyeti yapanların ilk on gün boyunca ağırlıklı olacak bir şekilde protein içermekte olan besinleri tüketmesi istenmektedir. Bu ise, diyeti yapan kişiyi zorlayan bir durumdur.

Dukan diyeti yapacak kişilerin unutmaması gereken önemli başka bir husus, bireylerin metabolizmaları birbirlerinden farklı olduğundan her metabolizmanın diyet türlerine göre aynı etkiyi yaratması beklenemez. Bu sebepledir ki, kişinin diyet yapmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir.

Önerilen İçerik :Kilo Almanın Yolları

Ayrıca kontrol et

5-Kullanımı

Domatesin Güzellik Alanında 5 Kullanımı

Domatesler ile hazırlanan bu karışımla cildinizdeki ölü derilerden kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?  Bu karışım aynı zamanda …

Varisten-Kaçınmanıza-Yardımcı-Olacak-7-Tavsiye

Varisten Kaçınmamıza Yardımcı Olacak 7 Tavsiye

Varisten Kaçınmanıza Yardımcı Olacak 7 Tavsiye Fiziksel olarak yapılan egzersizler daima sizi formda tuttuğu gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir