Dosya Yolu Çok Uzun Hatası ve Çözümü

Dosya Yolu Çok Uzun Hatası ve Çözümü

Çoğu kullanıcın karşılaşmış olduğu dosya yolu çok uzun hatası problemi çözülemedi mi can sıkıcı bir hale geliyor.

Sizlerde flash belleğe bir şeyler kopyalamak veya taşımak istediğinizde genelde dosya yolunun 266, klasör isminin 255 karakteri aşmasından veya dosya biçiminden kaynaklı bu hata ile karşılaşmaktayız.

Windows platformunda dosya yolu 266 ve dosya/klasör isminin uzunluğu toplam 255 karakter ile sınırlandırılmıştır. Kopyalama veya taşıma işlemi yapılırken belirtilen bu karakter sınırları aşıldığı anda şu hatayı alırsınız; “Dosya adı/adları veya hedef klasör için çok uzun. Dosyanın ismini veyahut klasör ismini kısaltıp yeniden deneyebilir veyahut daha kısa bir yolu olan konuma kopyalama için deneyebilirsiniz”

Dosya ismini tek karakter yapsanız dahi Windows API‘si varsayılan olarak dosya isimlerini maksimum 255 karakter ve dosya yolunu da 266 karakter ile sınırlandırmış olduğundan ilk başlarda karakter sınırı aşıldığından ismi değiştirseniz dahi aynı hatayı almaya devam edersiniz.

  • Dosyayı yeniden adlandırma sadece maksimum karakter sınırını çok az aşmış bir dosya-klasör ismini varsa küçük bir ihtimal da olsa işe yarabilir. Bazı dosyaları bu şekilde silebilirsiniz.
  • Diğer bir başka yöntem ise arşivleme yöntemi,  arşivleme yöntemiyle ilgili dosyaları veya klasörleri arşivledikten sonra taşıma, kopyalama veya silme işlemini yapabildiğini görebilirsiniz. Bu yöntemde dosya silme işlemi haricindeki diğer işlemler geçici bir yöntemdir çünkü devamlı bir taşıma ve kopyalama işlemi yapan biriyseniz bir süre sonra bu yöntem size zor gelecektir.
  • Şimdi gelelim kalıcı ve kesin çözüm yöntemine;

Klavyeden Win+R tuşlarına basarak çalıştır uygulamasını açın ve boşluğa regedit yazarak kayıt defterine girerek aşağıdaki anahtarı bulun.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem

Sonra sağ tarafta çıkan “LongPathsEnabled” ismine çift tıklayarak açılan ekrandaki  “Değer Verisi” kısmının  “0” olduğunu göreceksiniz,  bu değeri “1” yapın ve kaydedin. Sonrada bilgisayarı yeniden başlatın ve hatadan sonsuza kadar kurtulmuş olun.  İşte bu işlem hedef yolu çok uzun hatası için kalıcı bir çözümdür.

Dosya Yolu Çok Uzun Hatası ve Çözümü

Not kayıt defterinde yapılan değişiklik bilgisayarınıza hiçbir şekilde zarar vermez,

Bir başka yöntem ise özellikle flash belleklerde ortaya çıkan dosya boyutu hatasıdır. Bunun kalıcı çözümü ise flash bellekteki dosyalarınızı bir yere kaydettikten sonra:

  • Bilgisayarım usb sürücüsünü sağ tıklayarak biçimlendir butonunu tıklıyoruz, karşımıza çıkan ekranda Dosya sistemi kısmını “NTFS”  seçtikten sonra “başlat” butonuna basıyoruz. Biçimlendirme işlemi biri uyarısından sonra artık kaydetmiş olduğumuz dosyaları tekrar flash belleğe aktarıyorsunuz ve bir daha Dosya boyutu hatası ile karşılaşmıyorsunuz.

Ayrıca kontrol et

Dahili Ekran Kartı Nedir

Dahili Ekran Kartı Nedir?

Dahili Ekran Kartı nedir? İşlemcilerin son zamanlarda o güçlü ilerleyişiyle birlikte oyunların ve grafik programlarının …

Spotify Abonelik İptali Nasıl Yapılır

Spotify Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Spotify Abonelik iptali nasıl yapılır?  Konuyu tüm detaylarıyla birlikte anlatacağız, şuanda dünyada kullanılmakta olan en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir