Dört Arkadaş Masalı

Günlerden bir gün Murat, Naim, Halim ve Rıdvan isminde birbirini çok seven dört arkadaş varmış. Bu arkadaşlar aynı köyde sürekli beraber bir yaşam sürerlermiş. Bir gün köylerine uzak olan bir köyde yapılacak olan düğün törenine hepsi aileleri ile birlikte davet edilmişler.

Hepsinin davet edilmesi üzerine birbirlerinden ayrılmayacaklarından dolayı sevinmiş ve hep beraber düğüne gitmeye karar vermişler.

Bu dört arkadaş ailelerinden ayrı olarak düğün yapılacak köye gitmeye karar vermişler o yüzden karanlık çökmeden ormanı geçebilmek için, düğünün olacağı günün sabahı erkenden kalkarak beraber yola koyulmuşlar.

Ormana vardıklarında ormandan vahşi hayvanların korkusundan dikkatli bir şekilde ilerliyorlardı ama o korku yüzünden o ormandaki müthiş doğanın tadını çıkaramıyorlarmış, o yüzden bir an önce ormandan hızlıca geçmek istiyorlarmış, vakit öğle olmak üzereydi lakin ancak ormanın yarısını geçebilmişler.

Naim, arkadaşlarına;

– Ormanın bu bölgesinin aslanları ile meşhur bir yer olduğunu biliyor muydunuz? Onun için burası diğer yerlere göre daha çok  tehlike olabilir en iyisi önce aslan olup olmadığını kontrol edelim, ondan sonra ilerleyelim. Demiş.

Hep beraber etraflarına bakınmaya başlamışlar, bu esnada Naim ilerideki çalıların arkasında bir aslanın kuyruğunu görmüş arkadaşlarına;

– Aha şurada bir aslan var! Ne yapacağız şimdi?  Ondan nasıl kurtulacağız.

Rıdvan;

– Arkadaşım korkma! Biz yücelerin yücesi olan Allah’a güveniyoruz, onun için ona dua etmeliyiz, çünkü  Allah bizi korur. Demiş.

Halim korkudan hemen orada bulunan bir ağaca tırmanmış ve arkadaşlarına şöyle demiş:

-Çabuk olun sizde bir ağaca tırmanın, Allah önce kendine yardım edene yardım eder zaman kaybetmeyin çabuk olun ve kendinizi kurtarın.

Böylece arkadaşların hepsi kendilerine an yakın olan bir ağaca tırmanıp aslanın gitmesini beklemişler, Belli bir süre sonra aslan gidince de ağaçtan inerek yollarına deva etmişler akşam olmadan düğün alanına varmışlar. Temkinli olmanın ve dikkatli davranmanın ne kadar faydalı bir şey olduğunu anlamışlar.

Önerilen İçerik : Kuğu Gölü Masalı

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir