Discord Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Discord Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda oldukça popüler bir yan uygulamalarından biri olan Discord Nedir? Hangi cihazlardan erişim sağlanır? Nasıl kullanılır?  Gibi soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Oyun severler bazı uygulamaları zaman zaman oldukça yoğun bir şekilde kullanmaktadırlar. Özellikle de rekabet ortamı bulunan oyunlar ile multiplayer oyunlar, oyuncuların birbirleriyle sesli iletişimine önem verdiklerinden dolayı, kaliteli bir uygulama olan Discord onlar için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Discord nedir diye sorulan sorunun cevabı da işte burada saklı zaten. Discord günümüzde kullanılmakta olan popüler sesli bir iletişim uygulamasıdır.

Eskiden Ventrilo ve Teamspeak 3 gibi uygulamalar kullanan bir oyuncu olan güruhu, bir zamanlar gündeme oturan Skype uygulamasını da oldukça uzun bir süre kullandı. Artık günümüzde diğer uygulamaların yerine geçen oldukça gelişmiş bir uygulama olarak Discord öne çıkıyor. Peki Discort  hangi platformlarda indirilip kullanılabilmektedir.  Gelin bu sorularında yanıtlarını verelim. Discord nedir sorusuna verdiğimiz yanıt gibi kısa ve öz cevap verelim.

Discord Hangi Cihazlarda Çalışır?

Sürekli kendini geliştirmekte olan Discord ios, android, mac, linux, microsoft  gibi sistemler için uygulamasını daima geliştirmekte olup, bütün uygulamalarını web sayfası üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilir ya da kullanmakta olduğunuz  cihazın marketinde ufak bir arama da yapabilirsiniz.

Discord uygulaması hafif ve stabil bir uygulama ile öne çıkmakta olup, dolayısıyla cihazınızın eski ve yavaş olsa dahi rahatlıkla discord uygulamasını çalıştırabileceği anlamına gelmiyor.

Discord Kurulumu bütün platformlarda oldukça basit olup, uygulamanın çift tıklanmasıyla çıkan ekranda kurulum yolunu seçmenizle birlikte arka planda geri kalan bütün işlemleri kendisi halletmektedir.

Discord’u Öne Çıkartan Özellikleri

Nasıl kullanıldığı konusuna değinmeden hemen önce uygulamanın öne çıkartan özelliklerinden kısaca bahsetmek istedik,  Discord hafif ve kullanımın basit olmasıyla zaten kulvarı en önde kapatabiliyor. Fakat özellikleri bununla da sınırlı kalmıyor, oldukça stabil çalışan kaliteli bir uygulama,  Ancak bunu söylerken sunucunun yoğunluğundan kaynaklanan aksaklıkları da göz önüne almamız gerekiyor, hiç  problem yaşanmıyor dersek bunun doğru olmayacağını da belirtmek isteriz.

Bu uygulamanın diğer platformlara oranla onu öne çıkartan bazı yönlerinden de bahsetmek gerekirse Skype’nin kullanıcının internet bağlantısı üzerine kurulu olduğundan, dolayısıyla daha az stabil çalışacağı söylenebilir. TS3 uygulamasında ise kendi alanınıza sahip olabilmenin ücretli olduğu bir platform,  olmasının yanı sıra discord’a göre yine daha az stabil çalışmakta ve daha karmaşık olduğu söylenebilir,  Ventrilo’nun ise aslında çok gerilerde kaldığını söyleyebiliriz.

Uygulamanın içeriğinde bulunan çapraz platform desteği, sunucular üzerinde kişi sınırının belirtmemiş oluşu, bot sistemleri ve market de diğer platformlar ile arasına rahatlıkla az bir  mesafe koyan diğer türlü özellikleri olduğunu söyleyebiliriz.

Discord nedir ve Discord nasıl kullanılır?

Uygulamanın kurulumu gerçekleştirdikten sonra (Dilerseniz Discord’u tarayıcılar üzerinden de rahatlıkla kullanabiliyorsunuz ama uygulamayı kurmak en  iyisi avantajı daha faza)  sıra  artık arkadaşlarınızla iletişime geçerek  oyun oynama vakti değil mi?

Ama incelikle Discord üyeliğinizi oluşturarak işe başlamak gerekiyor, burada dikkat edilmesi gereken asıl unsursa, girmiş olduğunuz sunucuların discord üzerinde kayıtlı kalıyor olması  ve tek bir üyelik ile tüm cihazlar üzerinden  bağlanabiliyor olmasıdır.  O nedenle aklınızda kalacak, unutmayacağınız bir kullanıcı adı  ve şifre belirlemeniz  oldukça önemli bir konu.

Burada üyelik yaparken sadece o uygulamaya girmeniz yeterli olup, Discort kullanım rehberine devam ederken bilgisayar platformlarını da göz önünde bulunduracağımızı da belirtmek isteriz.

Bir Sunucu Başlatmak ya da Bir sunucuya bağlanmak

Discord Sunucusu oluşturma noktasında değinmek istediğimiz en önemli unsurun bölge seçimi olduğunu belirtmek isteriz. Türkiye’de yaşayan kullanıcılar için en uygun bölge Europe/Avrupa olduğu halde Discord’un en güçlü sunucuları Rusya üzerinde çalışmakta olduğundan daha çok tercih edilmektedir ama tercih tamamen size kalmış, bölge seçimini yaptıktan sonra sunucu adınızı ve dilediğiniz görseli ayarladıktan sonra sunucunuzu başlatarak dilediğiniz arkadaşlarınızla sesli iletişim kurmaya başlayabilirsiniz.

Sunucu ayarlarını yaptıktan sonra, içerisinde bulunduğunuz oda sol tarafta görünecektir, odanın yanında bulunan çark butonuna tıklayarak içerisinde bulunduğunuz odanın ses konusundaki bit hızını değiştirerek daha net ve kaliteli bir ses elde edebilir veyahut internet bağlantınız zayıfsa bit hızını düşürterek daha stabil bir erişim sağlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Discord sunucusuna bağlanma aşamasındayken arkadaşınızdan veya internet buluna discord’un davet linklerini de kullanarak sunucuya bağlanma imkanına sahip olabilirsiniz.

Ses Ayarlamaları ve Bas Konuş

Discord kurulumu yapıldığı anda kendi hazır ayarları ile iletişim kurabilmenizi sağlamakta olduğu halde,  yine de birçok oyuncu kişisel ayarlarını yapmayı tercih etmektedirler. Bu durumun yanı sıra ortaya çıkabilecek sorunların ve yaşanabilecek olan problemlerin de en basit çözümleri yine ses ayarlamaları ile elde edilebilmektedir.

discord uygulaması ses ayarlarıGörsel üzerinde işaretlemiş olduğumuz alandan ses ayarları paneline ulaşabilir, dilerseniz sol tarafta bulunan  dişli kısmına ses ve görüntü ayarları kısmına geçebilirsiniz.

Bu noktada giriş sesi kısmı standart olarak mikrofonunuz, çıkış sesi ise standart olarak kulaklık ya da hoparlör olmalıdır. Eğer ses ile ilgili bir problem yaşıyorsanız discord uygulaması burada seçim yapma özgürlüğü tanımaktadır.

Mevcut kullanmış olduğumuz cihazları seçerek ya da seçimleriniz ile çeşitli denemeler yaparak sizler için doğru olan iletişim yollarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Daha sonra yapmış olduğunuz ayarlamaları, ayarlar kısmı altında bulunan kontrol seçeneği ile o sorunu çözüp, çözmediğiniz konusunu teyit edebilirsiniz.

Problemleri çözdükten sonra bu sefer sıra konuşma biçiminizi seçmekte.

Ayarlar kısmında “Ses Etkinliğini Algıla” seçeneğiniz açık ise, Discord uygulaması siz konuştuğunuz esnada mikrofonunuzu aktif hale getirirken, sessiz kaldığınız zamanlarda da mikrofonunuzu kapatıyor ve oluşan parazit seslerini bu şekilde önlemiş oluyor.

Burada, sesleri hangi aşamalardan sonra algılayacağını seçebilme özeliği gibi kolay bir şekilde otomatik algılamayı da aktif duruma getirebilirsiniz ancak sizlere tavsiyemiz yine de manüel olarak ayarlamanız olacaktır.

Ses etkinliğini algıla seçeneğini aktif hale getirdikten sonra algılanacak olan sesi en yüksek seviyeye getirirseniz eğer mikrofonunuzu sürekli olarak açık bırakmış olursunuz.

Bas Konuş seçeneğini açık olarak ayarladığınız taktirde mikrofonunuzu da aktif hale getirecek bir tuş atamış oluyorsunuz ve sadece o tuşa basılı tuttuğunuz anda sesinizi karşı tarafa iletiliyor.

Discord Gelişmiş Ayarlar

Uygulama ile alakalı daha fazla manüel değişiklik yapmak isterseniz eğer onlarıda discord’un ses ve görüntü ayarları kısmından ayarlayabilirsiniz.

Genellikle önereceğimiz discord’un fabrika ayarlarının oldukça yeterli bir seviyede olduğudur.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir