Koca Orduyu Doyuran Çoban

Koca Orduyu Doyuran Çoban

Osmanlı devleti zamanında yaşanmış olan harika bir hikaye

Koca Orduyu Doyuran Çoban

Osmanlı Devletinin yükselme döneminde yaşanan bu olayda, Allah’ın evliyası olan ve çobanlık yapan bir dervişin 4 koyun ile koca bir orduyu doyurması herkes tarafından şaşkınlıkla hayranlıkla karşılanmıştır.

Osmanlı Devletinin bilinen ve sevilen padişahlarından olan Yavuz Sultan Selim Han ordusunun başında sefere giderken Sivas ilinin yakınlarında yolları kesişen koyun çobanı olan bir derviş ile Padişah arasında adeta hayranlık uyandıracak ve bir o kadarda güzel bir mucize gerçekleşir.

Epey bir yol aldıktan sonra yorgun düşen ordusuna mola verdiren Yavuz Sultan Selim Han’ın huzuruna, mola verdiği yerde çobanlık yapan yaşlı bir derviş gelerek ona,

-Hoş geldiniz Sultanım şeref verdiniz topraklarımıza! Epeyce bir yorgun ve acıkmış olmalısınız, bu fakire misafir olursanız çok mutlu edersiniz demiş.

Yavuz Sultan Selim Han

–Ben tek başıma değilim ki, görüyorsun ardımda koca bir ordu var

Derviş boynunu bükerek,

-Allah’u Teâlâ her şeye kadir ve kerimdir, hele siz bir misafir olmayı kabul edin her misafir rızkıyla beraber gelir demiş.

Yavuz Sultan Selim Han kendi kendine vardır bunda Allah’ın bir muradı diyerek dervişe,

-Peki, size misafir olmayı kabul ediyoruz demiş,

Tez zamanda uygun bir yere çadırlar kuruldu, derviş ise sürüsünden aldığı dört koyunu kesip kazanlarda pişirmeye başladı. Etler piştikten sonra, sofralar kuruldu Askerler kısım kısım sofraya oturarak karınlarını bir güzel doyurdular, sonrasında ise başka bir gurup sofraya oturdu bu şekilde bütün ordu o dört koyun etiyle doymuştu.

Padişah durumun farkına varmış ve bir Allah dostunun sofrasında olduğunu anlamıştı artık, hep beraber yemekten sonra dua ettiler Yavuz Sultan Selim Derviş’e bir Veli olduğunuz anlaşıldı efendim varsa bir kusurumuz, Allah’ın huzurundan sizden özür diliyorum demiş, bizi dualarınızdan eksik etmeyin diyede ricada bulundu

Dervişte,

– Allah Teâla’nın yardımı ve Efendimizin himmeti sizin üzerinizdedir buyurdular, merak etmeyin Allah’ın izniyle zafer bu ordunun olacaktır diyerek müsaade isteyerek oradan ayrılmış.

Dini Hikayeler arasında yer alan bu gerçek hikaye’yi okuyarak  güzel bir vakit geçirdiğinizi umarız, diğer Dini Hikayeler için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kabağın Sahibi Var O Affetmedi Hikayesi
Dini Hikayeler
Hikaye Oku

Ayrıca kontrol et

Somuncu-Baba-ve-Emir-Sultan

Somuncu Baba ve Emir Sultan’ın Tanışma Hikayesi

Somuncu Baba ve Emir Sultan’ın Tanışma Hikayesi Buhara şehrinden başlayan yolculuğu ilk önce Mekke ve …

Ateistin-3-Sorusu

Ateistin 3 Sorusuna Şems-i Tebrizinin Muhteşem Cevabı

Ateist olduklarını belirten bir gurup, Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin yanına giderek ona birkaç sual sormak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir