Dara Antik Kenti – Mardin

Tarihi mimarisiyle Anadolu’da yaşayan uygarlıkların izlerini bıraktığı Mardin ilinde bulunan ve antik kaynaklarda, Mezopotamya bölgesinin Efes’i olarak bilinen, Dara Antik Kenti binlerce yıllık bir tarihe tanıklık ediyor adeta

Mardin iline bağlı Oğuz Köyü mevkiinde bulunan Dara Antik Kenti,

Mardin ilinin 30 km güneydoğusunda bulunan Dara Antik Kenti Yukarı Mezopotamya olarak bilinen en önemli yerleşim alanlarından biri olduğu gibi arkeolojik kazılar sonucu dünyadaki ilk su barajı ile ilgili bulgularada burada rastlanılmıştır.

İçi oyulmuş kayaların bulunduğu yapılarla birlikte 4 km’lik surlarla çevrili bulunan antik kentin Doğu Roma imparatorluğu’nun doğudaki sınırını sasanilerden korumak için askeri amaçlı garnizon kenti olarak kullanıldığı, ayrıca her ne kadar Pers Kralı 3. Darius zamanında inşa edildiği rivayet ediliyor olsada, Dara antik kentin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir.

Kentte bugüne kadar yapılmış olan kazılarda,  yalnızca kentin  % 30’luk gibi bir kısmının gün yüzüne çıkarıldığı, gün yüzüne çıkarılan yapılar arasında   Kilise, çarşı, zindan, tophane ve  su bendi kalıntıları ile beraber mağara evleri de yer almaktadır.

Dara Antik Kenti’ne nasıl gidilir ve ziyaret saatleri

Ziyaret Saatleri,

Yaz Dönemi: 08:30-18:00

 Kış Dönemi: 08:00-17:00 

Dara Antik Kenti Mardin ilinin Oğuz köyünde bulunmakta olup, Merkeze 30 km uzaklıktadır. Mardin- Nusaybin yolu güzergâhında olduğu için ulaşım kolay sağlanır. Yolun 9 kilometre kuzeyinde bulunur. Etrafında bulunan Akıncılar köyüne 10 km uzaklıktadır.  Dara Antik Kenti’ne şehir içinden giden dolmuş hatları bulunmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir