Dahili Ekran Kartı Nedir?

Dahili Ekran Kartı Nedir

Dahili Ekran Kartı nedir? İşlemcilerin son zamanlarda o güçlü ilerleyişiyle birlikte oyunların ve grafik programlarının yaygınlaşması üzerine adını sürekli duymaya başladığımız ekran kartı çeşidi olan paylaşımlı ekran kartı nedir?

Dahili Ekran Kartları donanım dünyasının uzun yıllarca dışlanmış olan bir parçası olmuştu. Çünkü Paylaşımlı(onboard) ekran kartları yüklenmiş oldukları görevleri itibariyle çok güçlü ekran kartları sayılmazlardı.

Her ne kadar bu donanımlar bilgisayarların yüklendikleri genel işlevlerini yerine getirmelerine olanak sağlıyor olsalar da, grafik tasarım, 3d ve 2d ve oyun ile uğraşanlar için yetersiz kalmaktaydılar.

Dahili Ekran Kartının görevi, bilgisayarın ekran ve görüntü için ihtiyacı olan donanımı işlemci vasıtasıyla çözmesi durumu olarak açıklanabilir.

Yani Paylaşımlı(onboard) ekran kartı işlemcinin ihtiyaç duyduğu ekran kartı işlevini de görmesi durumudur. Konuyu açıklamak adına örnek vermek gerekirse Intel HD Graphics türündeki ekran kartları günümüzde Intel işlemcilerin içerisindeki ekran kartı modülleri olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Aynı zamanda paylaşımlı olan ekran kartı grubu içerisine, anakarta dahil olan ekran kartının görevini görmesi de dahildir.

Özellikle bilgisayarların gelişmeye başladığı ilk yıllarda ana kartla tümleşik olan  onboard ekran kartları o zamanlar anakartı üretmekte olan firmalar içerisinde epey popüler olmuştu.

Günümüzde ise neredeyse tüm anakartlarda bu özellik bulunmakta lakin harici ekran kartların güçlü yapısı dolayısıyla dahili anakartlar pek önemsenmemektedir.

Dahili Ekran Kartı Nedir?  Sorusunun en kestirme cevabını şu şekilde vermek en doğrusu olur.  Dahili Ekran Kartı, Paylaşımlı ekran kartıdır ve sistem üzerinde bulunan diğer bir ekipmanın yani anakartı bağlı olarak işlem yapar. Bu eskiden Anakart iken, günümüzde genelde İşlemcidir.

Günümüzde Dahili olarak  yer alan bu donanımlar eskiye nazaran  çok daha güçlü bir durumdadır. Özellikle AMD’nin geliştirdiği Ryzen işlemcileri ile ortak bir şekilde çalışmakta olan paylaşımlı ekran kartları yüksek oyunların açılmasına ve çeşitli kurgu programlarının stabil  ve  hızlı çalışmasına olanak sağladığını söyleyebiliriz.

Dahili Ekran Kartı Nedir ve Harici Ekran Kartı ile arasındaki farkları nelerdir?

Dahili Ekran Kartı Nedir1Dahili ve harici ekran kartları arasındaki farklardan biraz bahsetmek istiyoruz.  Eğer milenyum yıllarında bu yazıyı kaleme almış olsaydık o zaman piyasada bulunan ddr2 256 mb bir harici ekran Kartı ile o dönemin bilgisayarlarındaki her işlemi kolaylıkla yapılmasına olanak sağlayabiliyorken Dahili ekran kartları ise sadece monitörlere görüntüyü işleyebiliyordu, çok fazlasını yapmamız neredeyse imkansız bir şey gibi görünüyordu.

Artık günümüzde ise bu durum bir hayli karışık olduğunu söylemek doğru olmaz çünkü bilişim dünyasında yer alan yeni gelişmeler, her zaman kullanıcılar için faydalı olmuşlardır.

Tümleşik donanım olarak bulunan Dahili Ekran Kartları teknolojik gelişmelerden gerekli payı almış durumda onunla beraber Harici Ekran Kartları’nın çok daha gelişmesiyle birlikte aralarındaki işlevsellik farkının hala mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

Maya, 3D Max vb. grafik programlarından yüksek görsel kalite isteyen işleri uzun süreli bir şekilde gerçekleştirdiğimizde işlem yükü dolayısıyla Paylaşımlı Ekran Kartları bu işlem yükü altından kalkamazlar ve bilgisayarda donmalar ve kasmalar nedeniyle işlem yapamaz hale gelebilirsiniz.

Bu tür zorlanmalara uzun bir süre maruz kalan işlemciler aşırı derece zorlanınca çoğu zaman işlemcinin arıza vermesi hatta yanmasına sebep olabilir.

Artık teknolojik gelişmelerle birlikte Paylaşımlı Ekran Kartı konusunda oldukça olumlu yönde büyük atılımlar gerçekleştirmekte olan AMD markası, üretmiş olduğu Ryzen işlemcileri için oldukça rekabetçi sözler sarf etmektedirler.

Eğer yüksek çözünürlüklü grafik işlemleri ile uğraşmayacaksanız gerçekten de günümüzdeki yüksek kapasiteye sahip 2 gb ve üstü belleğe sahip 128 bit’lik dahili ekran kartları bir dahili karttan beklenmeyecek işlemleri oldukça verimli bir şekilde gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Bunlar arasında şimdilik en çok tercih edilenleri ise Ryzen işlemcilerin paylaşımlı olan ekran kartı modülleridir.

Paylaşımlı / Dahili Ekran Kartı

Harici ekran kartları bulunan bilgisayarlar ile günümüzdeki tüm işlemleri kolaylıkla ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir,

Güncel işletim sistemleri, güncel programları stabil ve güvenli bir şekilde çalıştırabilmek için geliştiriliyor en nihayetinde. 4K ve FPS ile ilgili yaşanan olumlu gelişmeler de buna dahil edilirse, video oyunları ve grafik ve 3d tasarım programlarının ihtiyaç duydukları gelişmiş sistemler arttıkça, donanımlar da bu yönde gelişerek her zaman ihtiyaç duyulan gücü karşılamaktadır.

Ayrıca kontrol et

APU Sistem Nedir

APU Sistem Nedir? APU İşlemci Avantajları

Teknoloji çağının bizlere sunmuş olduğu gelişmelerden bir tanesi olan Apu nedir ve Apu sistemi nedir …

Spotify Abonelik İptali Nasıl Yapılır

Spotify Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Spotify Abonelik iptali nasıl yapılır?  Konuyu tüm detaylarıyla birlikte anlatacağız, şuanda dünyada kullanılmakta olan en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir