D Vitamini Eksikliği

Çoğu zaman farklı yerlerde D vitaminin her derde deva bir vitamin olduğunu sizlerde işitmişsinizdir. Bunun nedeni, bu vitaminin çoğu hastalıkları önlenmesi ve tedavi sürecinde büyükbir paya sahip olmasından kaynaklıdır.

D vitamini eksikliği halinde bazı önemli hastalıkların oluşmaya başladığının tespit edilmesi halinde tedavi için doktorun önereceği tedavi yöntemleri izlenmelidir.

D vitamini nedir? D vitamini eksikliğine neden olan şeyler nelerdir? Bu eksikliğe ne iyi gelir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

D Vitamini Nedir?

D vitamini, diğer vitaminlerde olduğu gibi vücuttan atılmayarak depolanan vitamin türüdür. O nedenle vücuttaki eksikliği veyahut fazlalığı büyük önem arz etmektedir. Günlük olarak tükettiğimiz besinlerden vücudumuza aldığımız kalsiyumun fosforla birlikte emilebilmesi, kemiklerde depolanması ve sinir sistemimiz ve kaslarımızın düzenli çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğumuz vitamin, D vitaminidir.

Cildimiz güneş ışınlarını sentezleyerek D Vitaminine dönüştürür, bu vitamin aynı zamanda kandaki kalsiyum ve fosfor düzeyini de kontrol eder, onun haricinde D vitamini elde edeceğimiz gıdaları tüketerek de ihtiyacınız olan kalsiyum, fosfor ve D vitaminini besinler aracılığıyla da alabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği

Vitamin D eksikliği, çoğu zaman çevrenizdeki birçok kişiden duyduğumuz bir rahatsızlık türüdür. Özellikle, 55 yaşın üstündeki yetişkinlerde, Obez ve esmer tenli kişilerde görülür.

D Vitamini Eksikliğinin En Önemli Nedenleri:

-Yeterli seviyede güneş ışığı alamamak (Çoğu zaman kapalı ortamlarda çalışanlar ve güneşe pek çıkmayanlar.)

-Yeterli ve sağlıklı beslenmemek,

-Yaşı ilerleyen kişilerde cildin incelmeye başlaması,

D vitamini içeren besinlerin hiç tüketilmemesi gibi sebeplerle de D vitamini eksikliği görülebilir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

İnsanların bir çoğunda bulunan vitamin D eksikliği belirtileri vücudumuzda direk olarak baş göstermez, kimi kişide yorgunluk ve bitkinlik hali şeklinde görülebilir. Vücutta sebepsiz yere ortaya çıkan ağrılar, güç kaybı, kemik ağrısıve bağışıklık sisteminin görevini düzgün bir şekilde yerine getirmemesi gibi belirtiler gösterebilir.

Yetişkin kişilerde uzun süreli olarak görülen D vitamini eksikliği; kemik yapısında bozukluk, kemik erimesi,  kaslarda güç kaybı gibi risklerde de artışa neden olur.

Çocuklarda genellikle aşırı ve uzun süreli D vitamini eksikliği dolayısıyla kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması olarak bilinen Raşitizm adındaki rahatsızlığa yol açmaktadır.

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Güneşin bize vurduğu açıya bağlı olarak yaklaşık 25-30 dakika güneşte kalmak, vücudumuzun günlük D vitamini ihtiyacını karşılayacaktır. Özellikle yapmanız gereken D vitamini eksikliği durumunda doktora müracaat etmek onun haricinde eksiklik derecesini biliyorsanız doğal takviyelerle de giderebiliriz.

D vitamini içeren bazı besinler şunlardır:

Süt ve Süt ürünleri (Süt, peynir, yoğurt vb.)

-Tereyağı

-Balık yağı,Ton balığı, Somon, Uskumru, İstiridye

-Karaciğer

-Yumurtanın sarısı

-Tatlı olan patates

-Mantar, Maydanoz, Yonca, Isırgan otu ve Yulaf

D vitamini bulunduğu gıdalar günlük ihtiyaç duyulan D vitaminin yüzde 10’unu karşılarlar. O nedenle bu vitamini yalnızca yiyeceklerden karşılamaya çalışmak yetersiz gelebilir ayrıca bu gıdalar yağ içerdiğinden kolesterol seviyesini de yükseltebilirler.

Eğer söz konusu vitamin eksikliği kan değerlerimizde aşırı derece çıkıyorsa, mutlaka uzman doktorun belirttiği şekilde ilaç takviyeleri almak gereklidir.

D Vitamini Kaç Olmalıdır?

Uzmanlarca günlük olarak ihtiyaç duyulan D vitaminin 1000 ünite olduğunu belirtilmektedir. Bu oran günde 20 dakika güneşlenme ile rahatlıkla elde edilebilmektedir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar kalsiyum alsanız dahi Vitamin D almıyorsanız eğer kemikleriniz ve dişleriniz bu kalsiyumdan faydalanamayacağını da bilinmesi gereken önemli konulardan biridir. Onun haricinde aşırı derece D vitamini sizlere ek bir fayda sağlamadığı gibi farklı sağlık sorunlarının oluşmasına da sebep olabilir.

Ayrıca kontrol et

kilo-alma

Kilo Almanın Yolları

Kilo vermek isteyen insanlar gibi kilo almak isteyen insanların da sayısı en az kilo vermek …

5-Kullanımı

Domatesin Güzellik Alanında 5 Kullanımı

Domatesler ile hazırlanan bu karışımla cildinizdeki ölü derilerden kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?  Bu karışım aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir