CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz CS:GO başlatma seçenekleri  ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

CS:GO’oyununda kullanmış olduğumuz başlatma seçenekleri, oyunun içerisinde bulunan birçok farklı şeyi değiştirebiliyor. Sizlerde çözünürlükle ilgili sorunlar yaşıyorsanız,  FPS ayarınız düşükse veya herhangi bir probleminiz var ve onları çözerek  oyununuzu daha keyifli kılmak istiyorsanız sizinle paylaşacağımız bu kodlarla istediğiniz şeyleri büyük ihtimalle bulabileceksiniz.

Kodlara geçmeden önce kodları nasıl kullanabileceğinizi kısa bir şekilde açıklamak istiyoruz.

İlk olarak Steam’in kütüphanesinin ara yüzüne girerek CS:GO’nun sekmesine sağ tıklıyoruz.

Karşınıza çıkan seçenekler  arasından  “Özellikler” kısmına girerek, ardından da  “Başlatma seçeneklerini ayarla” seçeneğine tıklıyoruz ve artık istenen kodları ilgili bölmeye girerek CS:GO başlatma seçeneklerini ayarlayabiliyorsunuz.

Başlatma seçeneklerini nasıl ayarlayacağımızdan kısaca bahsettik, şimdi de sıra bu seçeneklerin neler olduğunu sizlere açıklamak olacaktır.

İşinize yarayabilecek olan birçok seçeneği bu yazımızda topladık, eğer sizlerde rekabetçi maçlarda daha iyi bir performans sergileyerek oyunun tadına varmak istiyorsanız, paylaşmış olduğumuz kodları da incelemenizde fayda var.

Yararlı CS:GO Rekabetçi Kodları

CS:GO Başlatma Seçenekleri1

CS:GO Başlatma Seçenekleri

 • console

Oyun içerisindeyken geliştirici konsolu açmakta sıkıntı çekiyorsanız,  başlatma seçeneklerindeyken bu kodu kullanarak konsolun oyun ile açılmasını sağlayabilirsiniz. Geliştirici olan konsolunu oyun içerisindeyken “é” tuşuna basarak açabileceğiniz için şimdilik bu koda pek ihtiyaç duyacağınızı zannetmiyoruz ama o kodu yine de kullananlar bulunmaktadır, işinize yarayacağını düşünüyorsanız eğer siz de deneyebilirsiniz.

 • novid

Oyunu açarken karşınıza çıkan Valve introsunun bazen sinirinizi bozduğu olmuştur, sizlerde zaman kaybetmek istemiyorsanız eğer introyu kaldıran “novid” komutunu başlatma seçeneğinde kullanabilirsiniz.

 • high

Özellikle düşük bir sisteme sahip bir bilgisayarda oynanan oyunda FPS sıkıntısı yaşıyorsanız, bu kod işinize yarayacaktır. Yüksek öncelikli CS:GO oyununu başlatarak bilgisayarın asıl odağını oyuna vererek yüksek FPS hızı almanızı sağlayan bir kod

 • refresh <yenileme değeri> / -refreshrate <yenileme değeri> / -freq <yenileme değeri>

Bu kodlar da biraz üst segment donanım kullanmakta olan değerli oyunculara gelsin. Yukarıda bulunan üç farklı komutda aslında aynı işlevi görüyor. Eğer sizlerinde 60 Hz’nin üzerinde yenileme hızına sahip olan bir monitörünüz bulunuyorsa rahatlıkla yüksek FPS değerlerini alabiliyorsanız, yenileme değeri kısmına monitörünüzün Hertz değerini yazarak rahatlıkla oyunu oynayabilirsiniz.

Monitörünüz 60 hertz frekansında çalışıyorsa eğer bu kodu kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 • nod3d9ex1

Sizlerde sıklıkla oyunu alt kısma alan biriyseniz, aslında bu komut çok işinize yarayabilir. Bu komutu kullanarak Alt+Tab işlemini çok daha hızlı gerçekleştirebiliyorsunuz, değişik ama işe yarayan bir komut.

 • language english

Mesela Steam’i Türkçe dilinde kullanmaya devam ederken CS:GO oyun  dilini İngilizce veya başka bir dile çevirmek istiyorsanız bu komutu başlatma seçeneklerine yazabilirsiniz.

 • +cl_forcepreload 1

Bu komutu kullandığınızda oynamış olduğunuz oyundaki haritaların önceden yüklenmesini sağlar, böylece işlemcinize fazla yük bindirmeden oyunun daha yüksek bir performansla çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer oyun oynadığınız bilgisayarınızın donanımı iyi değilse işinize yarayacaktır.

 • tickrate 128

Botlarla bir oyun oynayacaksanız oyuna bağlanacağınız sunucu tickrate’ini otomatik 64 olarak belirliyor. Bu komut ile tickrate’i 128 olarak değiştirdiğinizde daha iyi bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

 • fullscreen /-full

İsminden de anlaşıldığı gibi bu komut oyunu tam ekranda çalıştırmaya zorlar. Bu konuda yaşadığınız sorunlar var ve tek çözüm yolunuz da buysa bu kodu kullanabilirsiniz. Ancak başlatma seçenekleri içerisinde oyunu pencereli başlatma komutu bulunuyorsa,  oyun ikisini de yok sayar.

 • windowed / -window / -sw / -startwindowed

Bu komutu kullandığınız vakit oyun kendisini pencere modunda açar. Başlatma seçenekleri içerisinde ayrıca tam ekran komutu da bulunuyorsa oyun ikisini birlikte çalıştırmayacaktır. Pencere komutunu ayrıca kullanacaksanız o vakit çözünürlük de belirtmelisiniz.

 • w <genişlik> -h <yükseklik>

Oyunu pencere modunda oynamak istiyorsanız bu komutu mutlaka kullanmanız gereklidir. Kullandığınız çözünürlük neyse onları boşluklara yerleştirmeniz gereklidir. Örnek vermek gerekirse 1920×1080 bir monitörünüz var ise genişlik kısmına 1920, yükseklik kısmına da 1080 yazacaksınız.

 • noborder

Bu komutu kullandığınızda pencere modunda oyunu açmanız halinde kenarlıkları kaldırmanıza imkan tanıyor. Monitörünüzün çözünürlüğünü girdikten sonra bu komutu kullanarak tam ekrandaymışsınız gibi pencere modunda oyunu oynayarak daha yüksek bir FPS değeri ile oyun keyfinizden feragat etmeden ulaşabilirsiniz.

 • threads <işlemcinizin çekirdek sayısı>

Bu seçeneğin tam olarak işe yarayıp yaramadığı kesin olmamakla birlikte, kullandığınız bilgisayar işlemcisinin çekirdek sayısını ilgili yere  girerek FPS’inizi yükseltmeyi  deneyebilirsiniz. Eğer bu komut işe yaramazsa komutu silerek eskisi gibi oynamaya devam edebilirsiniz.

 • lv

Aslında garip olan bir başlatma seçeneğiyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.  LV, yani Low Violence komutu ile oyunu düşük bir modda oynarsınız. Oyunda kan olmayan ve elleri başlarına bağlanmış türdeki karakter modellerini isterseniz “lv” komutunu kullanabilirsiniz.

 • nojoy

Sizlerde farklı oyunlarda joystick kullanıyor ve bu da CS:GO deneyiminize  etki ediyorsa  bu komutla oyunun joystick desteğini kaldırabilirsiniz.

CS:GO Rütbeleri – CS:GO Rankları Nelerdir?

ÖNEMLİ

Başlatma seçeneklerine gireceğiniz değer içermekte olan kodlarda < ve > işaretini kaldırmanız gerekmektedir.

CS:GO Başlatma Seçenekleri  ile ilgili yazacaklarımız bu karadı beğendiğinizi umarız.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

Oldukça merak edilen bir konu olan Steam aile paylaşımı nedir? Ne işe yarar? Arkadaşlarınızla oyunlarınızı nasıl paylaşabilirsiniz? Steam‘in aile paylaşım özelliğini mutlaka duymuşsunuzdur, hatta çoğunuz tarafından bu özelliğin Steam‘deki oyun kütüphanenizi istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilmenize imkan sağladığını da biliyorsunuzdur. Peki, Steam aile paylaşımı nasıl yapılıyor? Hangi tür oyunları ne gibi şartlarla paylaşabiliyoruz, bunun için ekstra bir ücret vermek zorunda kalıyor muyuz? Tüm soruların cevabını hep beraber inceleyelim. Steam Oyun İade Etme İşlemi Steam Aile Paylaşımı Nedir? Aile paylaşımı: Bir bilgisayar üzerinde birden fazla Steam hesabı kullanıyorsanız eğer, her ikisine de aynı zamanda ulaşma imkanına sahip olduğunuzu ve iki hesapta yer alan oyunları da aynı anda kullanabilme imkanına sahip olduğunuzu varsayıyoruz. Ayrıca buna ikincil (smurf) hesaplarınızı ekleyebilmek amacıyla da veyahut başka bir kişiye kendi oyunlarınızı paylaşmak için de kullanmanız mümkün olmaktadır. Bütün Steam kullanıcıları için bu uygulama ücretsiz ancak kullanabilmek için tek bir şartı bulunmaktadır: Aynı esnada iki farklı bilgisayar üzerinden oyun oynayamazsınız! Ayrıca 5’ten fazla hesabı da bağlamanız imkansız. Bu duruma örnek vermek gerekirse tıpkı ortak Netflix hesabını kullanmak gibi aynı anda 3 kişiden fazla Netflix hesabına giriş yapamaz! Durumu anladığımıza göre gelin görsellerle birlikte nasıl yapıldığını da öğrenelim. Steam Aile Paylaşımını Nasıl Kullanırım? Steam aile paylaşımını kullanabilmek istiyorsanız bunun birinci şartı birden fazla Steam hesabı sahibi olmalısınız. Dilediğiniz bir hesaptan giriş yaparak sol üst köşede yer alan Steam>Ayarlar bölümüne giriş yapmalısınız. Ayarlar menüsü açılır açılmaz karşınıza çıkan Hesap bölümündeki Steam Guard‘ın etkin olduğunu gördükten sonra (Steam Aile paylaşımı için Steam Guard aktif olması şart) hemen sol kısımdan aile bölümüne girmelisiniz. Steam aile paylaşımı Şimdi karşınıza çıkan “Bu bilgisayara kütüphane paylaşımı için yetki ver” yazısının hemen yanında bulunan kutucuğu işaretliyoruz. Altı çizili olan “Aile Görünümünü Yönet” ile “Diğer bilgisayarları yönet” kısımlarının yetkili hesapları ve kütüphane paylaşım durumlarını dilerseniz değiştirebilirsiniz. Ok ile göstermiş olduğumuz bölümde başta isim olmadığından o yere arkadaşınızın hesabını ekleyebilmek için öncelikle Steam uygulamasından çıkış yaparak arkadaşınızın veyahut smurf hesabınız ile otur açmanız gerekmektedir. Bilgisayarda diğer bir hesapla oturum açmışsanız bu sefer de sırada kütüphane paylaşımını aktif etmek bulunmaktadır! Yukarıda belirtildiği gibi tekrardan Steam>Ayarlar>Aile bölümüne giriş yaparak ikincil hesabın isminin yanında yer alan paylaş kutucuğunu tıklayarak oyunlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Sizlere bahsetmiş olduğumuz bu yöntemi uygulayarak aynı şekilde arkadaşlarınız da hesabını ve kütüphanesini sizinle kolaylıkla paylaşabiliyor.

Steam Aile Paylaşımı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Oldukça merak edilen bir konu olan Steam aile paylaşımı nedir? Ne işe yarar? Arkadaşlarınızla oyunlarınızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir