Corona virüsü belirtileri nasıl anlaşılır, Corona virüsü korunma yöntemleri nelerdir.

En önemli unsurlardan biri olan el dezenfektanı ve bağışıklık güçlendirici gibi önemli takviyeler ile korunma yöntemleri sıklıkla gündemi meşgul etmektedir.

Corona virüsü belirtileri nasıl anlaşılır ve korunma yöntemleri nelerdir?

İşte, bu konu ile ilgili olarak günümüzde hızla yayılan bu Corona virüsünden korunma yolları ile beraber bilmemiz gerekenler bu virüsün nasıl bulaştığı konularında uzman kişiler tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda merak edilen tüm detayları tek bir konu altında sizler için birleştirdik.

Asya, Avrupa, Amerika, Avustralya kıtaları dahil hemen hemen her ülkede görülmeye başlayan bu Corona virüsü,  şuan en çok konuşulan konular arasında yer almaktadır.

Bu virüsten korunma yöntemlerinin en temel ve en etkili olanı beden ve çevre temizliğinden geçmektedir,  Corona virüsü şüphesi duyan kişinin maske kullanarak hiç kimseyle temas etmeden en yakın sağlık kuruluşuna kendini ulaştırması veya bulunduğu yeri onlara bildirmesi başka insanlara bulaşmasını en az seviyeye getirecektir.

Corona virüsü taşıyan bir kişinin aksırması veyahut öksürmesi sonucu etrafa saçılan zerrecikler,  bu hastalığın başka birine geçişine kolaylıkla neden olabilmektedir ayrıca bu virüsün el ile karşı tarafa geçmesi sonrasında virüs bulaşmış olan elin ağza veyahut yüze sürülmesi halinde çok çabuk bulaşmasına sebep olur.

Corona Virüsü Belirtileri

Solunum veyahut temas etme yöntemleriyle bulaşan Corona virüsünün göstermiş olduğu belirtiler ile 2 hafta içerisinde anlaşılabilmektedir.

Corona virüsü ile ilgili olarak şuanda dünyada tespit edilen ve görülen belirtiler.

– Hafif veya şiddetli bir seviyede olan öksürük

– Yüksek ateş

– Nefes darlığı(solunum problemleri)

– Zatürre

– Böbrek yetmezliği

Koronavirüs’ün şuanda bilinen bir aşısı olmamakla birlikte geliştirme ve tedaviye yönelik çalışmaları son hızla devam etmektedir.

Nasıl teşhis konulur?

Bu hastalığa Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) olarak bilinen bir test ile teşhis konulabilmektedir, bu test ile virüsün genetik parmak izi belirlenir.

Koronovirüsüten korunma yolları neler?

– Temizlik ve hijyen kurallarına sürekli uyma

– Öksürme sırasında hemen ağız ve burun tek kullanımlık olan bir peçete ile veya dirseğin iç kısmı ile kapatılmalı.

– Belli aralıklarla Elleri yıkama (yıkama işlemi sade su ile değil sabun, alkol içerikli el dezenfektanı ile yapılması daha faydalıdır)

– Mümkün mertebe metal ve diğer şeylere temas etmeme, başkaları ile bu aralar tokalaşmama

– Hasta olan şahısların mutlaka maske takması

– Hasta olan bireyler bu süreçte mutlaka evde istirahat etmelidir

– Özellikle öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığı gibi şikayetlerin bulunması halinde mutlaka bir hekime danışmalı ve seyahat geçmişi bilgilerini hekimle paylaşmalıdır.

Koronovirüsün bulaşma sıklığı nedir?

Koronovirüs, birkaç farklı virüsün birleşmesi sonucu ortaya çıkmakta olup, kolay bir şekilde bulaşan bir hastalık değildir. Bu hastalığın bulaşabilmesi için de birkaç virüse aynı anda maruz kalmak gerektiği belirtilmektedir.

Corona Virüsü nasıl önlenebilir?

Bu virüs bulaştığı zaman hücre içerisine girmektedir, birey beslenme ve uyku düzenine dikkat ederse çoğu zaman bu hastalığı vücut hafif bir şekilde geçirerek atlatabilir, bu mevsimlerde düzenli bir şekilde pencereleri açarak evleri havalandırmak her zaman fayda sağlar.

Corona virüsünde risk altında olan bireyler kimler?

Çin’de belirtilen verilere göre;

– 0-9 yaş arasındaki çocuklar için risk bulunmadığı belirtilmektedir.

– Yaşı ilerlemiş olanlarda tehlike oranı artmaktadır

– Özellikle 40 yaş ve altındakilerin koronavirüsünden ölüm oranı grip salgını ölüm oranından daha düşüktür

– 50 yaş ve üstündekilerin ise mevcut olan hastalıklarına bağlı(Akciğer, kalp-damar, şeker ve kanser hastalığı gibi) olan kişilerin bu virüse yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirtilmiş.

Sosyal medya üzerinden asıl olmayan iddialara itibar etmeyip resmi makamlardan gelecek açıklamalar doğrultusunda hareket etmeniz her zaman yararınıza olacaktır. Sağlıklı ve koronovirüssüz günler dileriz.

önerilen İçerik : Sivrisineklerden Kurtulmanın 6 Doğal Yolu

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir