Çocuklarımız neden sinirli olur

Hayatımızın anlamı olan biricik çocuklarımızın neden sinirli olduğunu hiç düşündünüz mü bunun sebepleri arasında  genetik nedenler yoksa eğer,  bunun arkasında hem eğitimsel hemde çevresel nedenler vardır.

İnsanlar doğuştan sinirli bir halde  doğmadıklarına göre,  sinirlilik sonradan öğrenilen  bir durumdur, Peki hiç düşündünüz mü? bir çocuk neden böyle sinirli olur? Bu sorunun cevabını  tekbir sebebe bağlamak yanlış bir ifade olur, bunun arkasında birden fazla  neden olabilir,  işte bu sebeplerden birkaçını sizler için  sıralayacağız

Çocuğunuzun sinirli bir hal almasını istiyorsanız yapmanız gereken;

Her zaman çocuğunuzun gözü önünde eşinizle kavga edebilirsiniz.

Çocuğunuzun istemediği veya sevmediği herhangi bir şeyi zorla ona yaptırmaya çalışın, ve ona kabul ettirmeye çalışın.

Çocuğunuzla  inatlaşarak  onun bazı durumlar karşısında çözüm bulmasına  yardımcı olmayarak engel olmaya çalışın.

Çocuğunuz  konuşurken onu takmayın, dinlemeyin ve duymazdan gelin.

Çocuğunuza aşırı koruyucu bir şekilde davranın  ki çocuk yanında başkası olmadan hiçbir işe kalkışamaz olsun ve tek başına iş  yapamaz hale gelsin.

Yapmış olduğu her olumsuz davranış sonucu çocuğunuzu suçlayarak onu defalarca azarlayın

Çocuklarınıza  verimli olan zamanınızı ayırmayın

Yukarıda sıraladığımız hususları  uygularsanız  büyük bir ihtimalle  sinirli olan bir çocuk yetiştirmiş olursunuz.

Çocuk yetiştiren aileler neyi yapıp, yapmayacağını bilirlerse eğer çocuk yetiştirme sürecinde onlar için daha faydalı olurlar.

Normal olmayan bir davranış sergileyen bir çocuk, sinirli çocuk diyebilir miyiz?  Örnek vermek gerekirse  3 yaşına ulaşmış bir çocuğun  gelişim etkileri  dolayısıyla normale göre biraz daha fazla öfkeli olabilirler.

3 yaşına gelmiş olan  bir çocuğun  artık etrafında  kendisi haricinde  bir dünyanın varlığını ve kendisininde bir birey olarak  o dünya içerisinde olduğunu kabul etmiştir. Bu  gelişme evresinde çocuğun kendisinde oluşan  farklı  bir benlik ve cinsiyet duygusu gelişmeye  başlamaktadır.

Genel itibariyle bir çocuk  3 yaşına gelene kadar  daha sakin ve  uyumluyken 3 yaş ve sonrasında artık ebeveynleriyle   inatlaşmaya başlar ve en sonunda amacına ulaşamayan çocuklar öfke krizleri yaşayabilirler fakat bu durumun bilincinde olmayan aileler çocukta ortaya çıkan bu değişimi anormal bir değişim olarak  benimseyip  kaygılanabilmektedirler, aslında ailelerin sergilemesi gereken  davranış biçimi  çocuğu sakinleştirici ve çocuğa destek verici nitelikte olması halinde çocuğun öfke halini azalacaktır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biride eğer çocuğunuz 3 yaş dönemini atlattığı halde, çocuğun öfke halinde bir devamlılık söz konusuysa mutlaka bir uzman psikoloğa danışmalısınız.

Bizler sizlere yapmamanız gereken noktaları söyledik bu durum karşısında sergilemeniz gereken davranış biçimlerini rahatlıkla çıkartabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir