Çocuklarda Tik Varsa Ne Yapılmalı

Çocuklarda Tik Varsa Ne Yapılmalı: Çocuklarda tik olup, olmadığının tespitinin çocuğun yaptığı tekrarlayıcı hareketler sonucu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Özellikle bireyin yaptığı hareketi ne kadar sıklıkla yaptığı önemli olan noktalardan biridir. Peki, çocuklarda istem dışı oluşan bu hareketleri azaltmak veyahut tamamen ortadan kaldırabilmek mümkün mü?

İlk olarak çocuğunuz tarafından tekrarlanan bu hareketlerin(tikin)  hangi durumlarda ve ne kadar sıklıkla tekrar edildiğine iyice dikkat ediniz.

Tik bozukluğu olan bazı çocuklar, bazen tiklerini bir süreliğine baskılayabilirler ancak bu süre bitimi üzerine tiklerde dahada artış ortaya çıktığı bilinmektedir.

Bu durumda hem anne hemde baba çocuğunda meydana gelen bu tikin nereden kaptığı üzerinde sorgulamaya giderler. Hatta bu durum bazen ebeveynlerin arasında tartışmaların oluşmasına bile neden olur.

Tikin geçici bir durum olma olasılığı da oldukça fazladır o yüzden hemen endişeye kapılmayın, çocuklar erişkinlik dönemine geçerlerken genelde bu tiklerin şiddetleri de azalma gösterir veya tamamen ortadan kaybolur.

Peki Bu Durumda Neler Yapılmalı

Çocuklarınızda tik gibi tekrarlayıcı olan hareketler ile karşılaştığında ilk önce bunun bir tik olup, olmadığından emin olunuz.

Detaylı bir şekilde bu tür hareketlerin neden kaynaklandığını gözlemleyin ve ana sebebini bulmaya çalışın sonrasında ise bir çocuk doktoruna danışmanızda mutlaka bir fayda vardır.

Bu arada çocuklarınızın tiklerini bilerek yapmadığını da iyi bir şekilde biliniz çünkü tikler daha öncede bahsettiğimiz gibi istem dışı hareketlerdir, bu tikler için çocuğu uyararak çocuğu baskılamayınız.

Çocuğunuz bunu bilerek ve isteyerek yapmıyor, istemeyerek yapmış olduğu bu tür hareketler yüzünden onu uyarmanız çocuğunuzun kırılmasına sebep olacağı gibi aynı zamanda çocuğunuzu uyarmanız onun tiklerinin de şiddetlenmesine sebep olacaktır.

Unutmayınız ki; çocuğunuzu onun istemeden yaptığı hareketler yüzünden eleştirmeniz ayrıca onun kendisine olan güvenini de sarsacaktır.

Sizler de her zaman onların en büyük destekçisi olmalısınız, çocuğunuzun her zaman olduğu gibi bu konuda da sizin desteğinize ihtiyacı vardır. Çocuğunuzla beraber olursanız hep beraber kolaylıkla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz bunun için en önemli unsur sabır ve zamandır.

Çocuklarda Tik Varsa Ne Yapılmalı adlı yazımızda ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bulduğunuzu umarız, dilerseniz Hangi Hastalığı Bulunanlar Evlenemez yazımızı okuyabilir veyahut Yaşam sayfamız da bulunan yazıları inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir