Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söyler

Yalan, gerçekle hiçbir alakası olmayan ve muhatap olunan kişiyi dikkatini başka bir yöne çekmek için söylenen sözlerdir fakat çocukların söylediklerinin çoğu yalan tanımı içerisine girmemektedir.

Hepimizin çocukluk dönemi olmuştur,  çocukların hayal dünyası o kadar geniş ki hayal ile gerçeği ayırt etmeleri ilk başlarda oldukça zordur o sebeple, bazı olayları anlatırken abartarak anlatırlar, Kendi o tatlı hayal dünyasında şekillendirmiş oldukları olayları sanki gerçekmiş gibi anlatırlar.

Şimdi öyle bilmeyerek hayal dünyasında kurarak anlatmış oldukları şeylere yalan diyebilir miyiz? Buna cevabımız tabiki hayır olacaktı.

Peki, çocuğun zorda kaldığı bazı zamanlarda söyledikleri hangi kapsama giriyor?

Bu sorunun cevabı da çocuğun bilerek isteyerek karşı tarafı aldatma durumu söz konusu değil karşısındaki aile efradının kendisine zarar verme korkusu yüzünden her zaman hedef şaşırtır işte bunlara da masum yalanlar diyebiliriz.

Çocukta gerçeklik olgusu gelişme gösterirken, zihinsel ve ruhsal olgunlaşması geride kalmışsa eğer işte o zamanlarda yalan söyleyebilir. Bu sebeple ebeveynler olarak çocuklarımızın söylemiş olduğu yalanın sebebini araştırmadan, o çocuğu hiçbir şekilde yalancılıkla itham etmemeniz önerilir.

Çünkü o çocuğu yalan söylemeye iten bazı sebepler olabilir, bunlardan bazılarının sayacak olursak güvensizlik,  anne ve babanın da yalan söylediğine tanık olma, birilerinden korkma veya utanma gösterilebilir.

Çocuklarınızı yalandan uzak tutabilmenin en iyi yollarından biri, çocuğun güvenebileceği dürüst olan ebeveynlerin olduğu bir aile ortamında yetişmelerini sağlamaktır, çocuğu utandırarak veya korkutarak yalandan vazgeçirmeye çalışmak aslında hem iyi bir eğitim şekli olmadığı gibi çocuğu içine kapanık bir çocuk haline getirebilir.

O yüzden çocuğa çok fazla baskı yapmayan, onu dinleyen, onu seven ve kendisi yalan söylemeyen ebeveynlerin çocukları ileriki zamanlarda yalan söylemeyen dürüst bir birey olarak toplumda yetişir.

Önerilen İçerik : Hayatta Pozitif Olmanızı Sağlayacak 6 Alışkanlık

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir