Çocuk Hikayeleri-İyilik Eden İyilik Bulur

Çocuk-Hikayeleri-İyilik-Eden-İyilik-Bulur.
Çocuk-Hikayeleri-İyilik-Eden-İyilik-Bulur.

Çocuk hikayeleri  okuyarak  çocuklarınıza güzel vakit geçirerek eğlendirebileceğinizi biliyor muydunuz? en çok aranan hikayeler arasında bulunan bu hikayesini okumanızı tavsiye ederiz.

Çocuk Hikayeleri-İyilik Eden İyilik Bulur

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde büyük bir kasabada geçimini çiftçilikle sağlayan Behram adında yaşlı bir çiftçi yaşarmış.

Çiftçinin hayatta tek varlığı olan Alper ve Aytekin adında yiğit iki çocuğunun topluma faydalı bir birey olmaları için tüm zamanını çocuklarıyla birlikte geçirir, çoğu zaman onlara ibret dolu çocuk hikayeleri okuyarak onlara olum yönde bir şeyler aktarmak isterdi.

Gel zaman git zaman derken bu çocuklar büyüyüp evlenme çağına gelmişlerdi.

Bir gün Behram iki çocuğunu yanına çağırarak;

-Evlatlarım benim yaşım epey ilerledi, o nedenle sizleri evlendirmek istiyorum ancak şuan ikinizi beraber evlendirecek param yok,  ancak birinizi şimdi, diğerinizi de ancak iki yıl sonra evlendirebilirim. Hanginiz şimdi evlenmek istersiniz? Diye sormuş.

Yaşça küçük olan Alper,

-Babacığım eğer seninde müsaaden olursa öncelik ağabeyimindir, onu evlendirmeni isterim.

Baba,

-Bende öyle düşünüyordum. Demiş.

Babaları büyük oğlan Aytekin’i kısa sürede evlendirmiş, aradan pek bir zaman geçmeden de öteki dünyaya göç etmişti.

Artık yalnız kalan iki kardeş çitliğin tüm işlerini babalarından öğrendikleri gibi beraber bir uyum içerisinde yürütüyorlardı.

Hasat zamanı gelince elde ettikleri mahsulleri eve getirip onları eşit bir şekilde bölüşürlerdi.

Günlerden bir gün abisinin durumunu düşünen Alper kendi kendine;

Elde ettiğimiz mahsulü eşit bir şekilde ikiye bölüyoruz ancak ağabeyim eşi ve çocuğuyla beraber üç kişiler,  ben ise tek başınayım bu paylaşım adil değil, diye düşünerek hemen ambarındaki bir çuval mahsulü sırtlayarak gizlice ağabeyinin deposuna koyup geri dönmüş.

Öte yandan kardeşinin durumunu düşünen Aytekin, aynı gece kendi kendine:

Topladığımız mahsulü eşit şekilde paylaşıyoruz bu adil olmuyor, ben evliyim çocuğumda var ama kardeşim daha evlenmemiş,  onun bir yuva kurabilmesi için daha çok mahsule ihtiyacı var, benim payıma düşen mahsul bana fazla geliyor zaten, diye düşünerek

Ambarına gittiği gibi sırtladığı bir çuvalı gizlice kardeşinin ambarına götürerek bırakmış,  bu şekilde epey bir zaman devam etmişler.

Ambarlarındaki mahsullerin hiç azalmadığını, sürekli arttığını gören kardeşler, bu duruma da bir anlam verememişlerdi.

Bir gün ikiside çuvalı sırtlamış birbirlerinin ambarlarına mahsulleri taşırken karşılaşmışlar. İkiside Bir birbirine durumu anlatınca sevgiyle birbirleriyle kucaklaşmışlar ve işte gerçek kardeşlik bu demişler bir biri için fedakârca davranmak.

Çocuk Hikayeleri-İyilik Eden İyilik Bulur hikayesini okurken  eğlenceli bir vakit geçirerek eğlendiğinizi umarız, dilerseniz Keloğlan Masalları-Sincap’ın Dostluğu‘nıu okuyabilir veyahut Masal Oku Bölümünü ziyaret edebilirsiniz

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir