Çocuk Eğitimi Ve Psikolojisi

Herkesin hayatında büyük bir yer edinen çoğu insan için kendi canlarından daha değerli olan Çocuklarımızın eğitimi konusunda yaşanmış tecrübeler ile  konu ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu genel kabul görmüş bazı konulardan bahsedeceğiz, bugünkü yazımızda çocuklara iyi bir eğitim verebilmenin yolunun sağlıklı bir iletişimden geçtiğini, .çocukların eğitim sürecinde, psikolojik olarak anne ve babanın varsa başka çocuğa bakmakta olan(bakıcı gibi)  şahısların çocuğun yanında  doğru davranışlar sergilemesinin çocuğun olaylara bakış açısından  önemi büyüktür. Bazı yaş dönemlerinde özellikle bazı çocukları anne ve babasını daha fazla zorlayabileceği de unutulmamalıdır.

İKİ YAŞ DÖNEMİNDE ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Bu ilk iki yaş çocukların alışkanlıkları kazanmakta olduğu bir dönem örnek vermek gerekirse

Çocukların tuvalet alışkanlığını  kazanmaya başladığı zaman olup,  İki yaşına gelmiş olan çocuklar artık yavaş yavaş kendi vücutları  üzerinde kontrol kazamaya başlar. Hareketleri şekillenmeye ve kendini dışa ifade etme  becerileri hızla gelişmeye başladığı dönemdir,  Bunla beraber çocuklar istedikleri şeyleri elde etme  isteklerinden daha çok  ısrarcı ve  inatçı olmaya başlarlar.

Neredeyse  anne ve  babaların tahammül sınırlarını zorlayabilecek  kadar zıtlık çıkarabilirler, durup dururken ortada herhangi bir gerekçe olmadan  gereksiz yere ağlar, arzu ettiği şeye ulaşamayınca elindeki eşyaları fırlatabilir, kendini yerde uzatarak tepki verebilir. Aileler için bu tür durumlarla karşılaşmak oldukça  zordur ancak bunlar  normal gelişimin de birer parçasıdır

Anne babanın veya bakmakta olan kişinin  bu sürecin geçici olduğunu bilerek sabırlı olması gerekir, o anda çocuğa sert tepki vermek bağırmak veya  şiddet uygulamak gibi yanlış davranış biçimleri,  çocuğun  daha da çok negatif bir hal içine girmesine sebep olur,  bu tür durumlarda en uygun  davranış biçimi sabırlı, sakin ve kararlı olarak  çocuğun sakinleşmesini beklemektir.

ÇOCUK EĞİTİMİ KONUSUNDA ANNE BABA

Çocukların belli yaş dönemlerinde  anne ve babaların  hal ve hareketleri ve farkında olmadan yapmış oldukları olumsuzluklar dolayısıyla  çocukların  sözlerini dinlememe davranışı göstermesine sebep olabilirler,  Özelliklede ebeveynler tarafından çocuklara uygulanan katı disiplin veya  disiplinsizlik, anne ve babanın her zaman  kararlı, net bir tavır sergilememesi çocuğun nasılsa kararından vazgeçer, en  iyisi ben  istediğimi yapayım demesine sebep olabilir.

Çoğu zaman çocuğun yeni bir kardeşinin olmasının çocukta yarattığı stres nedeniyle, sinirli davranmasına ve olumsuz dahi olsa,  tüm ilgiyi kendi üzerine çekmek için davranışlar sergileyebildiği gibi artık laf anlamaz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çocuklarımızın toplum içerisinde uyumlu bir biçimde yaşayabilmesi onun sorumluluk duygusu kazanabilmesi ve belli bir disiplin içerisinde uyumlu bir şekilde yetiştirilmesi gerekir,  hiçbir kural tanımayan talep ettiği her şeyi elde etmiş, başına buyruk  söz dinlemeyen çocuklar kolay kolay  mutlu olamadıkları gibi benmerkezci tutumları dolayısıyla bulundukları  çevreden dışlanabilirler.

Bu sebepledir ki ebeveynlerin çocuklarına  toplumsal kuralları ve olumlu davranış modellerini öğretmeleri  büyük önem arz etmektedir. Unutulmaması gereken  en önemli konulardan biride anne ve babaların yetiştirdiği çocuklara kendi davranış biçimleri ile  örnek olduklarıdır. Örnek vermek gerekirse sürekli bağırılarak ve azarlanarak konuşulan ortamda çocuklar aynı davranış biçimlerini sergileyerek anne baba ve kardeşlerini azarlarlar.

Bunun yerine saygılı, çalışkan, girişken ve pozitif davranışlar sergilenilen bir  aile ortamında yetişen çocuklar pozitif düşünen, saygılı ve çalışkan bir birey olarak toplumda yer edinirler.

ÖDÜL VE CEZALANDIRMANIN ÇOCUK PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ

Çocuklarımızın yapmış oldukları doğru davranış biçimleri sonucu durumu fazla abartmadan  

Çocuğun övülmesi veya takdir edilmesi her zaman çocuğu mutlu ederek olumlu davranışları tekrarlamasına etki eder.

Çocuklara sık olmamakla beraber bu noktaya dikkat emek lazım sık olmayacak hediye ve ödül olarak sevdiği bazı şeyler satın alınabilir. Cezalandırma ve ödüllendirme hususu çocukların eğitiminde kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış yöntemler içerisinde yer alır.

Ceza olayı ise en son başvurulması gereken olgudur Çocuk psikolojisine bakıldığında çocuklara verilen cezaların kati suretle çocuğun kişiliğini zedeleyebilecek ve güvenini sarsacak nitelikte olmaması gerektiğidir.

Çocuklara uygulayacağımız cezalar içerisinde telefonla oyunu oynamasının kısıtlanması, sokağa çıkmama, Bisiklete binmeme, top oynamama, odasından çıkmama gibi her çocuğun önem verdiği ve severek yaptığı aktivitelerden kısa bir süreliğine uzaklaştırılması şeklindeki cezaların verilmesi daha uygun olacaktır.

Çocuklarımızı eleştirirken “Sen kötü bir çocuksun” gibi ifadeler değilde  “senin sergilemiş olduğun davranış biçimi yanlıştı” gibi hata odaklı nasihat vermek daha doğrudur.

Önerilen İçerikler : Öğrenciler Sınav Hayatı ve ÖnerilerSınav Stresi Nedir ve Nasıl Atlatılır

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir