Clutch Ne Demek?

Clutch Ne Demek

FPS türündeki oyunlarda sıkça kullanılmakta olan “Clutch”ın anlamı çoğu kişi tarafından bilinmemektedir o nedenle sıklıkla aranan Clutch ne demek sorusunu detaylı bir şekilde açıklamak istedik.

Clutch Nedir?, Clutch Kelimesinin Kökeni

Şimdi sizleri biraz geçmişe götürelim, Clutch kelimesinin kökenine baktığınız zaman  Hint-Avrupa dil gurubundaki Glew- kökünden gelmekte olan bu kelime günümüze ulaşana kadar birçok farklı konuda ve birçok farklı anlam kazandığını söyleyebiliriz. Bu kelime sporda, moda sektöründe, otomotivde ve en yaygın kullanım alanına sahip olduğu oyunlarda olmak üzere birçok alanda kullanımı vardır.

Bu kelimeyi filolojik anlamda incelemeye devam edelim isterseniz, Glew kökü, ilk ortaya çıktığı zamanda “Biriktirmek, bir kitleyi aynı yerde toplamak” anlamında kullanılıyordu.  Sonraları ise “Klukjana” olarak Alman diline geçen bu kelime, “Clyccan” olarak eski İngilizce dilinde de yerini alıyor.

Epey bir değişime uğrayan kelime şu anda ki halinde, “Clutch” olarak kullanılıyor, bu kelimenin günlük hayatta kullanılan anlamı ise “kavramak, pençelemek” olarak biliniyor.

Clutch Nedir?, Oyunlarda Clutch Ne Demek?

Bu kelimenin anlamını fazla uzatmadan tek cümleyle açıklamamızı isteyenler olacaktır, o yüzden anlayabileceğimiz şekilde açıklayalım,  Clutch kelimesini oyunlarda, özellikle de FPS oyunları oynayan kişilerce, bir kişinin rakip takımdakilere karşı kazanmış olduğu raunt olarak tanımlayabiliriz.

Örnek vermek gerekirse siz kendi takımınızda hayatta kalan tek kişiyseniz ve rakip takımdaki kişiler sizden fazla olmasına karşın sizler o oyunu kazanırsanız clutch atmış olursunuz. Kısaca özetlememiz gerekirse 1v3, 1v4 gibi durumlarda kazanılmış olan ellerde clutch atılmış olur.

Bu durumla CS:GO ve Rainbow Six benzeri oyunlarda epeyce karşılaşılan bu terim şu aralar birçok oyunda da oldukça fazlaca kullanılmaktadır.

Clutch kelimesi çoğu zaman “Ace” kelimesi ile karıştırılmaktadır. Latince olan  “As” kelimesi, Türkçede kullanım şekline baktığımızda genellikle kart oyunlarında tanıdık gelen bir kelime olduğunu söyleyebiliriz.  

Beş kişilik bir takım oyunun herhangi bir rauntunda bütün rakiplerini yenen kişi ace atmış olur. Bunu yapabilmesi için takımda kalan tek kişi olmasına da gerek yoktur. Daha anlaşılır olması adına bir ace’in her zaman clutch olmasına gerek yoktur.

Clutch Ne Demek1

Clutch Nasıl Atılır?

Bu kadar bu kavramı açıkladıktan sonra konu ile ilgili sizlere biraz da taktik vermeden yazıyı bitirmek olmaz.

Bu terimi  öğrendikten sonra oyun içerisinde uygulamaya geçmek için ihtiyaç duyacağınız taktikleri de öğrenmek istiyorsanız tamda yerdesiniz. Birkaç başlık altında sizlere bazı önemli taktikler vererek yazımızı sonlandırmak istiyoruz.

  • Oyun oynarken soğukkanlı olun.

Kendisini baskı altında gören bir oyuncu hiçbir zaman istenilen verimi sağlayamaz sonuçta oynadığınız bir oyun ve hiçbir şeyi önemsemeyerek tamamen ulaşmak istediğiniz hedefiniz üzerine yoğunlaşmalısınız. Bütünüyle oyuna odaklanıp baskıyı olabildiği kadar önemsemediğiniz vakit başarıyı yakalamanız o kadar kolaylaşır. Aksi halde hata yapma şansınızın az olduğu zamanlarda küçük bir hatayla oyun raundunu rakibinize vermeniz işten bile değil.

  • Gözünüzü süreden ayırmayın.

Oyunlarda zaman İçerisinde bulunduğunuz duruma bağlı olarak sizden yana da, sizin aleyhinize de olabilir.  Sürekli olarak kendi durumunuzu analiz ederek zamanı en verimli şekilde kullanmak için kalan süreyi daima takip etmeniz gerekecektir.  

Bazen saklanmanız, bazende saklandığınız yerden çıkarak rakiplerinizle karşı karşıya gelmeniz gerekebilir. Bu durumu mutlaka en iyi şekilde kullanın içinde bulunduğunuz durumda ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın.

  • Pozisyonunuzu sabit tutmayın.

Rakiplerinizi teker teker yakalayarak yenmeniz gereken durumlarda aynı pozisyonda ve aynı yerde durarak kurduğunuz tuzağa düşmesini beklemek pek de zekice bir taktik olmayabilir. Kendileri  arasında iletişimde bulunan rakiplerden bir tanesi sizin yerinizi öğrendiği vakit kimse sizin tuzağınıza düşmez.

Aksine rakiplerin beklemediği yerden çıkın ve  onların düşünemeyeceği yerde bekleyin ve beklemediği şeyleri yapın. Asıl bu şekilde onları gafil avlayarak tek kişi olsanız dahi sahip olduğunuz dezavantajı nötrleyebilirsiniz.

  • Bir seferde bir düşman ile çarpışın

Oyunda kahraman olmaya çalışmayın! Aynı anda birden fazla rakiple çatışarak kazanmak çok zordur. O yüzden ekipten ayrı olanı yalnız yakalayarak öldürmeyi denemeniz.

  • Rötasyona hükmedin

Usta bir clutch oyuncusu, rakiplerinin kendisini ne zaman avlayacağını tahmin eder, onu avlamaya gelenleri arkalarından yakalayarak teker teker indirmeyi dener.

  • Rakibinizin hareketlerini tahmin edin.

İçerisinde bulunduğunuz durumdan kurtulabilmek için bazen elinizde bulunan bütün avantajları kullanmanız gerekebilir, o yüzden rakibinizin yerine de düşünmek her zaman size fayda sağlar. Bu oyun taktiği bütün durumlara uygulanabilir olsa da asıl anlatmak istediğimiz şey “Fake Defuse” olayıdır.

CS:GO oyununda raunt’un sonlarına doğru çokça kullanılan bu taktiği düzgün bir şekilde anlamanız gerekebilir. CT iseniz rakiplerinizi kandırmış gibi yaparak hiç durmadan bombayı çözmek bazı durumlarda işinize yarayabilir fakat rakibinizin tam anlamıyla bir aptal olması gerekir.

Bu sebeple öncelikle rakibinizi öldürerek işinizi garantiye almak en iyi seçim olduğunu söyleyebiliriz. T tarafındayken rakibiniz olan oyuncu da imha kiti bulunup, bulunmadığını bilmiyorsanız imha sesini işittikten sonra beş saniye olmadan yerinizden çıkmanız gerekir, eğer ki rakiplerinizde imha kiti bulunmuyorsa on saniyeye kadar da bekleyebilirsiniz.

Oyunda kazanmak istiyorsanız her zaman ihtimalleri hesaplayarak ve rakibinizin yapacağı hamleyi  düşünerek yapılabilecek en mantıklı şeyi yapmaya çalışın ki her zaman başarılı olasınız.

ilginizi çekeceğini düşündüğümüz Smurf Ne Demek adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir