Çirkin Kız Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde, Eda ve Seda adında iki kız kardeş yaşarmış. Bu iki kardeş hiç birbirlerine benzemezlermiş,  Eda çok güzel bir kız iken, Seda ise çirkin biriymiş.

İkisini bir arada görenler onların kardeş olduklarına ihtimal bile vermezlermiş, Eda’ya bakanlar onun için; “çok güzel bir kız!” diye düşünürlerken, Seda’ya bakanlar;  ”Hiçte ablasına benzemiyor, pekte çirkinmiş” diye söylenirlermiş.

Seda bu haline çok üzülüyormuş, oda ablası gibi güzel biri olmayı çok istermiş fakat onun elinden bir şey gelmezmiş.

Eda ise güzel bir kız olduğu için çok kibirliymiş,  özelliklede kardeşine kızdığı zamanlarda çirkinliği ile alay ederek onu kırıyordu.

Yine böyle bir zamanda kardeşiyle alay edince Seda ağlayarak evinden dışarı çıkıp, Ormana doğru hızla koşmaya başlamış, uzun bir süre hiç durmadan koşmuş, yorulunca da durup etrafına bakınmış lakin daha önce hiç görmediği bir yere geldiğini anlamış, eve geri dönmek için tanıdık bir yerler bulmak için bir o yana bir bu yana gitmiş lakin hangi yöne gideceğini bir türlü bulamamış.

Seda ormanda kaybolduğunu anlayınca gece olmadan kalacak bir yer bulmak için dolaşmaya başlamış,  epey bir dolandıktan sonra çok güzel bir kulübeye rastlamış, akşamı geçirecek bir yer bulmanın sevinciyle kapısını çalmış o anda kapıyı öylesine güzel bir kız açmış ki Seda hayranlık içerisinde ona bakarak;

Affedersiniz, sizi rahatsız ettim ormanda yolumu kaybettim, evimin hangi tarafta olduğunu da bilmiyorum geceyi burada geçirebilirliyim? Diye sormuş.

Güzel Kız;

– Hayır, diyerek kapıyı yüzüne kapatmış.

Seda çaresizlik içerisinde yere oturmuş ve ne yapacağını düşünürken tekrardan kapı açılmış.

Güzel kız;

– Eğer elinden iş yapmak gelirse bu gece kalabilirsin, demiş.

Çaresiz olan Seda;

– Tabi ki yaparım,  demiş.

Güzel kız, Seda’nın dinlenmesine bile fırsat vermeden önüne bir kova ile süpürge koymuş, Seda çok kirli olan kulübeyi pırıl pırıl temizlemiş ardından ona güzel bir yemek yapmış, bütün işleri bitirdikten sonra güzel kız, onun yapmış olduğu yemeklerden vermeyerek yalnızca kuru bir dilim ekmeği ona uzatmış.

Seda bir köşede oturarak asık yüzlü kızın haline bakınca ona acımış sabah olunca da erkenden kulübeden ayrılmış, o gün akşama kadar nereye gideceğini bilmeden dolanıp, durmuş akşam olmadan başka bir kulübeyle karşılaşmış, hemen kapıyı çalmış,bu seferde kapıyı açan pek güzel olmayan bir kızmış.

Seda kendi içinden “Bu da benim gibi” Diye düşünürken;

– Af edersiniz, sizi rahatsız ettim, dünden beri evimin yolunu arıyorum bir türlü bulamadım, müsaadeniz olursa geceyi burada geçirebilir miyim? Diye sormuş.

O kız;

– Tabi ki ne demek buyurun bende misafir edecek birini arıyordum diyerek içeri almış.

İçeri giren seda içeride bir  kaç hayvan görünce  şaşırmış, o kız onlara dostlarım diyerek Seda’ya onları tanıştırmış ardından Seda’nın önüne birbirinden güzel yiyecekler koymuş.

Bu iyiliksever kızın adı Safiyeymiş,Safiye’ye ormanda bulunan güzel kız kardeşinden söz ederek, bir paşanın kızları olduklarını kardeşinin yaptığı büyük bir hatayı kendisine yüklediğini o yüzden, Padişahın ise onlara kızarak ormanda yalnız yaşamaları için cezalandırdığını anlattı.

Seda;

– Olanlara çok üzüldüm demiş.

Safiye;

– Hayır, hayır üzülmen için anlatmadım bunları ben bu ormandaki hayatımdan çok mutluyum, şu gördüğün hayvanların hepsi beni arkadaşlarım ve onları çok seviyorum, diyerek gülümsemiş

Seda o gece deliksiz bir şekilde saatlerce uyumuş, gözlerini açtığında kulübenin önünde bir sürü hayvanın olduğunu hepsinin de Safiye’yi çok sevdiğini görünce onun çok güzel biri olduğunu düşünmüş iç güzelliğinin dışa yansımasını görmüş,  daha önce gördüğü güzel kızın ise o kötü huyun dışa yansımasını farkına varmış ve kendine;

– Güzelliğin asıl sırrını buldum. Demiş

Birkaç gün sefiye ile birlikte kulübede kaldıktan sonra aslanın yardımıyla kendi evine geri dönmüş,

Artık o günden sonra ona çirkin denilmesine aldırış etmemiş, gün geçtikçe onu tanıyanlar o nu daha çok sevmeye başlamışlar, herkes sedanın da çok güzel bir kız olduğunu söylemeye başlamışlardı çünkü iç güzelliği dışa yansımıştı. 

Önerilen İçerik : Cimri Ahtapot masalı

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir