Çiftçiyle Kartal Masalı

Çiftçiyle Kartal Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde her gün ormana giderek avlanan bir avcı varmış,  yine her zamanki gibi o avcı ormanın girişinde kuşları avlamak için tuzağını kurmuş ve tuzağı göreceği bir mesafede bir ağacın altına giderek oturmuş,  epey bir zaman geçmesine rağmen tuzağına gelen hiçbir kuş olmadığından kendi kendine “nasıl olsa ben bu gün bir şey yakalayamayacağını en iyisi biraz yatarak dinleneyim ” demiş ve gözlerini kapattığı gibi mışıl mışıl uyumaya başlamış.

Avcı uyuduktan sonra kurmuş olduğu tuzağa bir kartal yakalanmış, o tuzaktan kurtulmak için ne kadar uğraşmışsa da bir türlü oradan kurtulamamış.

Tam da o sırada oradan bir çiftçi geçiyormuş, çiftçi o kartalın o güzelliğine adeta hayran kalmış, kartalın kendisine o çaresizce bakışına dayanamayarak hemen onu o tuzaktan kurtararak salıvermiş.

Kartal da o çiftçinin kendisine yaptığı iyiliğe karşılık teşekkür edercesine etrafından biraz dolanmış ardından uçarak uzaklaşmış, çiftçi de oradan ayrılmış aradan bir süre geçtikten sonra uyanan avcı tuzağının bozulmasına bir anlam verememiş tuzağını topladığı gibi evine dönmüş

Aradan birkaç gün geçtikten sonra o çiftçi tarlasında biraz çalıştıktan sonra eve dönerken yorulup biraz dinlenmek için bir duvarın dibine oturmuş;

Çiftçiyi yukarıdan izleyen kartal duvarın çürük ve yıkılacak olduğunu görünce hemen hızlı bir şekilde süzülerek çiftçinin başındaki şapkasını kapıvermiş.

Çiftçi hemen kalktığı gibi kartalın ardına vermiş, Kartal çiftçiyi o duvardan uzaklaştırdıktan sonra şapkayı çiftçinin ulaşabileceği bir yere bırakmış.

Çiftçi şapkasını aldıktan sonra tekrardan o duvarın dibine oturmak için geri gitmişti ki bir de ne görsün? Duvar çöküvermiş,  eğer orada kalmış olsaydı altında kalacağını anlamış ve o an o kargaya yaptığı iyiliğe karşılık karganın kendisine bir iyilik yaptığını anlamış ve  o günden sonra her zaman iyilik yapmaya devam etmiş.

Önerilen İçerik : Kıvırcık Saçlı Kız Masalı

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir