Okul Öncesi Masallar

çiftçi ile eşekleri masalı

Okul Öncesi Masallar: Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalpur saman içinde  bir zamanlar güzel mi güzel bir diyarda fakir bir çifti yaşarmış, bu çiftçinin tüm mal varlığı  iki tane eşekmiş başkada hiçbir şeyi yokmuş.

Yıllardır durmadan çalıştığı halde  bir türlü  para biriktiremiyor ve kazanamıyormuş.

Çiftçi İle Eşekleri Masalı, ders alma zamanı

Bir gün bu ne halim diye uzun uzun düşünmüş ve en sonunda  çiftçiliği bırakıp ticaretle uğraşmaya  karar vermiş  Böyle hedeflerine ulaşabilecek dilediği gibi  bir ev yapabilecekmiş, hatta belki de keçi, inek, koyun tavuk gibi çiftlik hayvanlarını da alarak büyük  bir çiftlik sahibi olabilecekmiş,

Ertesi gün sabah erkenden   iki eşeği ile birlikte  kasabaya doğru yola çıkmış, yol boyuncada hayaller kurmuş kafasında sürekli zengin olma hayalleri  varmış en sonunda kasabaya ulaşmış ve başlamış eşekleriyle  yapabileceği bir iş aramaya,  iş arıyorum diye seslendiğini gören bir adam;

 – Heyy beyefendi bakarmısınız  diye seslenmiş çok şanslısın  tam zamanında geldin nehri göstererek karşı tarafında bir kasaba olduğunu ve kasabada bulunan  döşemecinin kendisinden  bir eşek yükü sünger talep ettiğini bu işi kendisine verebileceğini söylemiş.

Çiftçi sevinç içerisinde hemen teklifi kabul etmiş,  eşeklerden birine süngerleri güzelce yükleyerek  diğer eşeğide boş  götürmek istemediğinden  “Nasılsa  satarım!” düşüncesiyle  dört çuval tuzuda diğer eşeğe yüklemiş.

Hiç beklemeden yola koyulmuşlar bu iş çok hoşuna gitmişti  keyfi yerinde olan çiftçi yolda  şarkılar söyleyerek ilerliyormuş ara arada  kurmayı düşündüğü o büyük  çiftliğini hayal ediyor  ancak sünger yüklü eşeğin yükü hafif olduğundan eşek keyifle yol alırken tuz yüklü eşek ise yükü ağır olduğundan yalpalana yalpalana yol alıyormuş nerdeyse  yükün ağırlığından  düşüp bayılacakmış ama zorda olsa  sonunda nehre varmışlar.

Çiftçi eşekleri müsait bir yere bağlamış onları dinlenmeye bırakmış kendiside nehrin karşısına geçebilmek için bir yol aramış az ilerde bulunan köprüyü  farketmiş ancak köprü uzak olduğundan  Kendi kendine:

-Çok yorulduk zaten en  iyisi nehri yüzerek geçmek  köprüye ulaşana kadar nehri geçeriz nasılsa,  diye düşünmüş.

Sünger olan eşeğin  üzerine binmiş onu nehre doğru sürmüş  tuz yüklü eşeğinde yolarını tutmuş çekmiş oda zorakide olsa kendini suya bırakmış.

Biraz  yüzdükten sonra karşıya karşıya geçmelerine az bir mesafe kalmış lakin tuz yüklü eşeğin sırtındaki tuzlar suda eriyince eşeğin yükü tamamen hafiflemiş ve tuz yüklü eşek hemencik karaya çıkmış  fakat sünger yüklü eşeğin sırtındaki süngerlerde  suyu emdiğinden yükü bir hayli  ağırlaşmış ve  zavallı eşek  suya batmış  çiftçide onla beraber batmış;

 -Çiftçi Allah’ım yardım et! Diye bağırmış çünkü  yüzme de bilmiyormuş bir yandanda zavallı eşeğim eşeğim diye feryat figanlar ediyormuş onları o halde gören vatandaşlar onu ve eşeği zorla sudan çıkarmışlar.

Çiftçi ahh akılsız başım ahh diye inliyormuş  çünkü durumu anlamış  süngerlerin suya girince iyice ağırlaştığını, diğer eşeğimin üzerindeki tuzların  eridiğini yine elini kafasına vurmuş  ah benim akılsız başım demiş ihmal edip köprüden geçmemenin cezasını çekiyordu.

Çiftçi  o köylülere çok  teşekkür etmiş  süngerleri güneşte kurutmaya bırakmış süngerler  eski halini almış,  çiftçi kasabaya gidip döşemecinin süngerlerini teslim etmiş  dönüşte bu sefer  köprüden geçmiş. Kendi kendine

-Bu bana akıl parası olsun  bir daha acele  etmemeliyim  “Geç olsun, güç olmasın.” atasözü nü söyleyerek  yoluna devam  etmiş.

Okul Öncesi Masallar arasında olan çiftçi ile eşekleri Masalını okurken eğlendiğinizi umarız

Önerilen İçerik :

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir