Camın Arkasında Güneşte Bronzlaşabilir miyiz

Camın Arkasında Güneşte Bronzlaşabilir miyiz

Herkesin merak ettiği bir konuya değinmek istedik Camın Arkasında Güneşte Bronzlaşabilir miyiz?

Buna cevabımız “hayır” olacaktır.

Cildimizin renginde değişimi sağlamakla görevli olan güneş ışınlarının içerisindeki ultraviyole (UV) ışınları camlardan geçemediğinden, UV ışınlarına maruz kalmayan ciltlerde bronzlaşma mümkün olmamaktadır.

Bu ışınlar yüksek enerjiye sahip, kısa dalga boylu ve mor rengin ötesinde bulunan ışınlardır.

Güneşin etkin olduğu bir günde,  camları açık olan bir araba ile seyahat ettiğinizde yüz kısmınız değil de açık olan pencereye yaslamış olduğumuz ve güneşe maruz kalan kolumuzun kızardığını göreceksiniz.

Aslında sağlıklı bir görüntü verdiği için çoğu kişi tarafından beğenilen bronzlaşma, derimizin güneş ışınlarına maruz kalmasıyla cildin alt kısmının rengini değiştirmesi, ‘derma’ olarak bilinen cildin ikinci tabakasındaki pigment hücrelerinin bir reaksiyonu sonucu ortaya çıkar.

UV ışınlarının etkisinde kalan cildimizde ‘melanin’ olarak adlandırılan daha koyu yapıdaki pigmentlerin miktarını artırırlar.

Bu koyu pigmentler belli bir süre sonra derimizin üst tabakalarına doğru gelmeye başlar ve böylece derimizin renginin koyulaştığını görürsünüz.

Melanin adlı pigmentler etkisinde kaldığı UV ışınlarını emer, yani vücudumuzun melanin üretimini çoğaltması, güneşe maruz kalan vücudumuzu UV ışınlarının tehlikeli olan etkilerinden korumak içindir.

Ama dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta bir noktadan sonra bu durumunda geçerli olmadığıdır.

Güneşin altında ne kadar uzun bir süre kalırsanız kalın, derinizin rengi ne kadar koyulaşırsa koyulaşsın, yine de güneş ışınlarından gelen UV ışınlarının neredeyse yarısı kadarını daha deri içerisine almaya devam edebileceğin söyleyebiliriz.

O yüzden aşırı derecede UV ışınlarına maruz kalmak düşük bir ihtimal olsa dahi deri kanserine bile yol açabilir.

Dünyada her yıl yarım milyondan fazla insanda bu tür hastalıklar görülmektedir. Bu hastalık son yıllarda özellikle gençler arasında giderek dahada yaygınlaşmaya başlamıştır.

Güneşli çok etkili olduğu havalarda UV ışınlarından kendinizi korunmak için çoğu zaman şapka ve gözlük takılması tavsiye edilir.

UV ışınları sadece cilde değil, gözlere de çok zararlı olduğu bilinmektedir nedeni ise vücudumuzdaki en ince deri tabakasının göz kapakları olduğunu biliyorsunuzdur, güneşe çıkmak zorunda kalan kişilerin korunma faktörü olarak yüksek krem ve yağlar kullanılabilir.

UV ışınları güneşin altında olmasanız dahi çoğu zaman cisimlerden de yansımaktadır, bu nedenle gölgede kalmak dahi çare olmayabilir. Bu demek oluyor ki insan gölgede de yanabilir.

Güneş tahmin edilenden çok daha güçlü yapıda olduğundan yeryüzünde 3 kilometrekarelik bir tarlanın sadece bir günde güneşten almış olduğu enerji, eskiden yaşanmış ve etkili olan Hiroşima’da patlatılan atom bombasının oluşturduğu enerjiye eşittir.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir