C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Mevsim geçişlerinde oluşan sağlık sorunlarından özellikle soğuk algınlığından kendimizi korumak için herkesin aklına ilk gelen şey muhakkak ki C vitamini almaktır. O nedenle günlük olarak alınması gereken vitaminlerin başında C vitamini gelmektedir. Çünkü bu vitamin diğer vitaminlerin aksine, vücutta uzun süreli olarak depolanmaz; hatta bu vitaminin fazlası ter ve idrar yoluyla kısa sürede vücuttan atılır.

Özellikle besinler aracılığıyla aldığımız C vitaminini yeterli düzeyde almak,  günlük hayatımızda da çok büyük bir öneme sahiptir. Peki C vitaminin bulunduğu besinler hangileridir ve biz bu vitamin takviyesini nasıl yapabiliriz? İşte bu konudaki tüm detayları bu yazıda okuyabilirsiniz.

C Vitamini Nedir?

Suda eriyebilen vitaminler içerisinde yer alan C vitamini (askorbik asit), insan vücudunda kendi kendine üretilemediğinden, besinler aracılığıyla alınmak zorunda kalınan yardımcı bir vitamin olduğu gibi kemik sağlığı, damar ve diş sağlığını koruduğu içinde vücudumuzun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına olanak sağlamaktadır..

 İşte bu vitaminin vücut gelişimine etkisinin olduğu gibi hücre ve organların düzenli bir şekilde çalışabilmesi  ve görevlerini düzenli bir şekilde yerlerine getirebilmesine bağlıdır. Metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışması için muhakkak ki vitaminlere ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Vücudumuzda işlev gören vitaminler arasında eksik olan var ise bu vücudumuzda bir etki ile kendisini bize gösterir.  Bu tür durumlarla karşılaştığımız zamanlarda önlem almamız gerekecektir.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

– Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli bir göreve sahip bir vitamindir.

– Vücuda enerji üretmede görevlidir.

– Kemik sağlığı, cilt sağlığı(kollajen dokunun üretimi), zayıf eklemleri güçlendirmede görevi gibi faydaları vardır.

– Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin olduğu bilinmektedir.

– Hücre yenileyici özelliği sayesinde C vitamini cilde faydası oldukça yüksektir.

– Güçlü bir antioksidan deposudur,  yaşlanmaya karşı faydalı olduğundan yine cilde fayda sağlar.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Herkesin bildiği gibi en başta turunçgiller olmak üzere;  Mandalina, portakal, kiraz, kivi kavun, kuşburnu, acı yeşil biber,  domates, patates ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

– 1 adet kivi tükettiğinizden günlük olarak ihtiyacınız olan C vitaminin  %140’ını karşılar. Kivi ayrıca E vitamini, potasyum, bakır ve K vitaminleri içermektedir.

– 1 adet çilek günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %7’ gibi bir oranını karşılar. Çilek ayrıca besin lifi, potasyum, manganez ve folat gibi vitaminleri içermektedir.

– 1 adet  biber (kırmızı, yeşil, sarı ya da dolmalık ) günlük ihtiyacın neredeyse  tamamını karşılamaya yeter. Yeşil ve kırmızı biber ayrıca K vitamini, A vitamini, B6 vitamini, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez bakımından da gayet zengindir.

– Brokoli(100 gram) günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılarken, karnabahar(100 gram) günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak  %77’lik kısmını karşılar.

-Bir günlük C Vitamini ihtiyacı yetişkinler için 60-75 mg’dır. Bu ihtiyaç genelde hailelerde ve emziren kadınlarda artmaktadır.

-Sigara tiryakisi bir şahısta ihtiyaç duyulan C vitamini içmeyenlere oranla  iki kat daha fazladır. 

Evlerimizde buhar yöntemi ile sebze pişirmemize olanak sağlayan ürünleri kullanarak alacağımız C vitaminini sağlıklı ve vitaminin değerini kaybettirmeden tüketebilme imkanı sunmaktadır.

C Vitamini Yetersizliğinde Görülen Rahatsızlıklar

Ağır C vitamini yetersizliğinde meydana gelen en bariz hastalk skorbüt hastalığıdır. Grip, çok sık hastalanma, vücutta halka gibi morlukların oluşması, sık nezle, dişeti kanamaları, ciltte döküntüler, büyümede duraklama, kansızlık gibi sorunlar ortaya çıkar.

Beslenme rejiminde askorbatın eksikliği iskorbüt hastalığına yol açar. Buna C vitamini eksikliği denir. Bu kendini halsizlik, çabuk kanayan diş eti, geç iyileşen yaralar, ciltte morlukların meydana gelmesine sebep olan deri altındaki küçük küçük kanamalar, hiperkeratosis, nefes darlığı, eklem ağrıları ve letarji (uyuşukluk) şeklinde kendini gösterir. Bunlar haricinde C vitamini eksikliğinin en önemli erken belirtisi bitkinlik olarak bilinmektedir. .

C vitamini fazlalığı da nasıl ki C vitamini eksik yetersiz olduğu zamanlarda tehlike arz ediyorsa, fazla olduğu zamanlarda da tehlike arz etmektedir. B vitamin en önemli özelliği suda eriyebilen bir vitamin olduğundan fazla alındığı zamanlarda vücuttan atılabilir. Çok yüksek miktarda C vitamini alımı halinde böbrek taşları ve ishal durumu söz konusu olabilir.

Ayrıca kontrol et

kilo-alma

Kilo Almanın Yolları

Kilo vermek isteyen insanlar gibi kilo almak isteyen insanların da sayısı en az kilo vermek …

5-Kullanımı

Domatesin Güzellik Alanında 5 Kullanımı

Domatesler ile hazırlanan bu karışımla cildinizdeki ölü derilerden kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?  Bu karışım aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir