Bu Çeşmeden Su İçmek Müslümana Haram Hikayesi

Bu Çeşmeden Su İçmek Müslümana Haram Hikayesi

Adamın biri Bursa ilinin Arap Mahallesinde hayır için bir çeşme inşa eder, çeşme yapıldıktan sonra üzerine de bir yazı yazar.

Çemenin üzerindeki yazı ”Her kula helal, Müslümana haram” olarak geçmektedir.

Bunu gören kişiler şaşkınlığını gizleyemez ve onu yazanın niçin yazdığını bir türlü anlayamazlar. Bu Çeşmeden Su İçmek Müslümana Haram Hikayesi:

Bursa ilinde yaşayan,  şimdiki adı Arap Şükrü olan yerde bir çeşme yaptırmış ve çeşmenin başına şöyle yazdırmış; “Her kula helal, Müslüman’a haram!”

O yazıyı okuyanlardan hemen hemen hepsi tepki göstermeye başlayınca o zaman başkent olan Osmanlı adeta karışmış, O bölgede toplanan bir gurup, Kadıya giderek şikayet etmişler.

Yapılan araştırma üzerine adam tez zamanda yakalanarak kadılığa götürülmüş.

Kadı:

– Bu nasıl fitnedir, Müslüman olan koskoca devlette hayır için bir çeşme yap, kalk onun suyunu da Müslüman’a haram kıl! Olacak iş midir, sen aklını mı yitirdin?  Diye sormuşlar.

 Adam:

– Efendim onun bir sebebi vardır, lâkin onun ispat edilmesi gerekir, demiş

Kadı:

– Neyin delilinden, bahsedersin? Senin yaptığın şey düpedüz fitne çıkarmak, sen Müslüman ahalinin huzurunu kaçırdın biliyor musun? Ardından peki anlat bakalım sebebini.

Adam:

– Ben onu bir tek Sultanımıza söyleyebilirim, eğer mümkünse beni sultanımızla görüştürün, demiş.

Ortalık yine karışmış, adamın hali Padişahın kulağına gitmiş, padişahın emriyle o adam saraya götürülerek padişahın huzuruna çıkartılmış.

Padişah:

– Evet seni dinliyorum, yalnızca bana söyleyeceğiniz bir durum varmış şu çeşmeye niçin “her kula helal, Müslüman’a haram” yazdırdın.

Adam, başı önünde edeple konuşur:

– Efendim delilim var, lâkin ispat edilmesi gerekir.

Padişah:

– Ya ispat olmazsa o zaman ne yapacaksın.

Adam:

– O zaman boynum, vereceğiniz hüküm karşısında size helaldir efendim.

Padişah:

-Anlat Bakalım şu ispat olayını.

Adam.

– Sultanım, Sizden ricam herhangi bir havradan herhangi bir hahamı sorgusuz bir şekilde gözaltına alın ve bir hafta içerde tutun bakın neler olacak efendim.

Padişahın emriyle adamın dediği yapılmış bir gün içerisinde bütün azınlıklar bir araya gelerek padişahın huzuruna çıkmışlar “hahamlarına her konuda kefil olduklarını onu serbest bırakmak için ne gerekiyorsa onu yapmaya hazır olduklarını” iletmişler.

Çevre ülkelerden bile haham için elçiler gelmiş, bir hafta dolmadan serbest bırakılmış, azınlıklar mutlu, bu sefer Sultan’a teşekkürler ederek hediyeler göndermişler.

Adam bu sefer

– Sultanım bu sefer herhangi bir kiliseden dilediğiniz bir papazı gözaltına alınız aynı şekilde bir kiliseden sorgusuz sualsiz bir papaz gözaltına alınmış diğerleri gibi toplanarak padişahın huzuruna çıkılmış ona kefil olduklarını belirtmişler ve serbest bırakılması için girişimlerde bulunmuşlar.

Gözaltı süresi dolunca papazda serbest bırakılınca öylesine sevinmişler ki padişaha bir sürü  teşekkür hediyesi gönderilmiş.

Sultan:

– Bitti mi artık

Adam:

– Efendim son olarak müsaadenizle, Bursa’nın en çok sevilen âlimini herkesin gözü önünde bir haftalığına gözaltına alınız.

O zaman en çok sevilen Ulu cami imamı Cuma günü hutbedeyken almışlar ve saray getirmişler.

Aradan bir hafta gibi bir süre geçmiş lakin ailesi dışında tek bir kişi çıkıp da onu sormamış, imamın peşinden giden ve onu arayanda soranda olmamış.

Soran olmadığı gibi onun hakkında halk arasında bir dedikodu çıkmaya başlamış.

Çıkan dedikodular arasında “Biz de o imamı çok bilgili bir hoca olduğunu bellemiştik”, “Kim bilir o hoca hangi suçlara bulaştı da tutuklandı!”  “Vah vah!  Acaba onun ardından kıldığımız namazlara boşa mı gitti” gibi bir sürü dedikodu çıkmaya başladı.

Padişah, kadı ve adam ve padişahın yakınındaki paşaların bulunduğu meclisteyken, Alimi de çağırırlar Padişah çeşmeyi yaptırana sormuş:

– Evet, seni dinliyoruz.

Adam başı önünde konuşmuş:

– Efendim, siz bu olaylardan sonra irade buyurunuz ki, böyle Müslümanlara o su helâl edilir mi?

Sultan tebessüm etmiş:

– Bırak suyu hava bile haram! Demiş.

Gerçek Hikayeler arasında bulunan Bu Çeşmeden Su İçmek Müslümana Haram Hikayesi‘ni  okurken güzel bir vakit geçirdiğinizi umarız, sizler için derlenen hikayeleri okuyabilir, dilerseniz size önereceğimiz Padişahın Kızı İle Evlenmek İsteyen Çoban hikayesini okuyabilirsiniz

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir