Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Öncesini zamanın içerisine koyduk, kalburu samanın içerisinde unutmuş olduk, bir gün olmuş masal ile buluşmuşuz, bir yok olmuş masalı unutmuşuz,  bu tekerlemenin sözünü tekerleyerek az gitmişiz uz gitmişiz, dereyi tepeyi düz hale getirerek bir arpa boyu kadar yol gitmişiz. En sonunda bir ormanın kıyısına varmışız, hava o kadar güzelmiş ki azıcık soluklanıp dinlenelim demişiz.  Bir ağacın altında uzanıp yatmışız tamda o anda, orman bu masalı kulağımıza fısıldamış.

Yaz mevsiminin sıcak bir günüydü, sıcaktan dili damağı kurumuş olan bir geyik, bir küçük gölün kenarına inmişti. Gölün suyundan kana kana içtikten sonra tam da oradan ayrılacakken suyun içerisindeki yansımasını görmüştü kendini izlerken kendi kendiyle:

– Ne kadar da güzel olan boynuzlarım var, tıpkı bir ağaç gibi, çatal çatal, dal dal,  her halde benim en güzel yerim şu boynuzlarımdır. Diye söylenmiş.

Sonra da bir ayaklarına bakmış,  büyük olan boynuzlarının yanında ayakları öylesine küçük ve incecik, o denli zayıfmış görünüyormuş ki, geyik ayaklarının böyle ince olmasına çok üzülmüş, boynuzlarının oranla ayaklarının çok değersiz ve kötü olduğuna karar vermiş.

Geyik kendisine öyle bakarak düşünürken, o sırada otların arasından gizlice kendisine yaklaşan bir aslan birden geyiğin üzerine kendisini atmış, geyik hemen farkına vararak ileriye doğru sıçrayarak, aslanın pençesinden kendini kurtarıp kaçmaya başlamış, Geyik önde, aslan ise arkada bir kovalamacadır başlamış,  Aslan bir türlü geyiği yakalayamıyormuş,

Taki geyik sık olan ağaçların arasına girinceye kadar, oraya girdikten sonra geyiğin boynuzları dallara takılmaya başlayınca hızı kesilmiş ve aslan geyiğe iyice yaklaşmış ve en sonunda aslan bir pençe ile geyiği yaralayarak, yakalamış.

O anda zavallı geyik kendi kendine:

– Baksana şu işe, bana asıl yararı olan ve beni aslandan koruyan bacaklarımı ben beğenmedim, yakalanmama sebep olan boynuzlarımı da çok beğendim.

İşte güzel olanı belirlemek için acele ettim ve benim bu masal bitmiştir dedi Geyik güzel olanı bulmak için acele etmiş, onun için masalı burada bitmiş.

Önerilen İçerik : Zeki çoban masalı

Ayrıca kontrol et

Cimri-Ahtapot

Cimri Ahtapot masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde okyanusun derinliklerinde yaşayan çeşitli hayvanlar varmış,  bunların arasında …

Kurt-Masalı-Oku

Kurt Masalı Oku

Kurt Masalı Oku Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içersinde büyük bir dağın yamacında yaşayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir