Bilge Dede Sevgiyi Yaşamak

Güzel ve şirin bir ülkenin birinde şehirden uzak bir tepenin üzerinde bulunan çok güzel manzaralı rengarenk çiçeklerle süslü her zaman kuş seslerinin eksik olmadığı oraya giden kişilerin içinin bir huzur ile kaplandığı bahçeli bir evde yaşayan bilge bir dede varmış, onu tanıyan herkes onu çok sever, bir konuda tavsiyeye ihtiyaç duyduğu zaman hemen onun yanına gider, durumunu ona anlatıp, onun dediklerini yaparlardı.

O ise o insanlara yardım etmeyi çok sever hiçbir zaman kişileri geri çevirmezdi. Biriyle konuşurken öyle güzel ve kibar bir şekilde onlara hitap ederdi ki herkes bu durumdan hoşnut olarak yanından ayrılırdı.

Bilge dedenin yanına gelen konukların istedikleri kadar misafirhanede kalabildiği, yıllarca orada kalsalar dahi onlara güzel bir şekilde hizmet edilir.

Bilge Dede ise her sabah erkenden kalkar bahçede dolaşır, dışarda gördüğü misafirlerin hal hatırını sorar ama onun dışında hiçbir zaman soru sormazmış, ana giriş kapısının üstünde, “Her ne sebeple geldiysen gel, istediğini sor ve şunu da bilki sana niçin geldiğini sormayız”

Gelen misafirlerin kendisine getirmiş olduğu hediyeleri hiçbir şekilde kabul etmez onları geri çevirir, günün belli saatlerinde gelen misafirlerle toplanır onlara duymak istedikleri şeyleri dolaylı olarak anlatırmış, orada bulunanlar çoğu zaman sorularını sormadan cevaplarını alır, izin aldıktan sonra evlerine dönerlermiş.

Bilge Dede’nin nerden geldiği kimse tarafından bilinmez zamanında epey bir dolaştıktan sonra bulunduğu yeri kendisine yaparak orada yaşamaya başladığı söylenir dururdu, hele birde çocuk gördü mü öyle birçok sevinirmiş ki, hemen onu kucaklar, hediyeler verir onları sevindirirmiş.

Namı dilden dile dolaşan Bilge Dedeyi çevre diyarlardan duymayan kalmamıştı.

Problemi olanların hepsi uzak yerlerden gelir ne yapacağını öğrenir geri dönerlerdi, Konuklarına yaşanmış ibret verici hikayeler anlatarak onlara farklı bir bakış açısı oluşturmaya çalışırdı.

Günler bu şekilde ilerlerken günün birinde çok uzaklardan genç ve güzel bir kız gelivermiş Bilge Dedenin yanına, oturmuş anlatmak istemiş ama derdini bir türlü anlatamamış,

Aradan birkaç gün geçmesine rağmen hergün Bilge Dede’nin yanına giderek oturmuş anlatmak istemiş ama anlatamamış,

Her defasında gülümseyen Bilge Dede hiç kimseye soru sormadığından genç kızada soru sormuyor gülümseyerek onun derdini anlatmasını bekliyordu, günler günleri kovalamış her gelen derdini anlatıyorken bu kızın anlatmaması herkesin ilgisini çekiyor derdinin ne olduğu merak ediliyordu.

Güzel ve şirin kız oradan ayrılmamış ve evin kızı gibi gelen misafirlere hizmet etmeye başlamış, kısa zamanda herkes tarafından sevilmeye başlayan kızın kalmasına Bilge Dede çok sevinmişti.

Bilge Dede konuklar gibi evinin o güzel kızın gelişiyle beraber daha da şenlendiğini düşünüyormuş o kız soru sormuyor ama Bilge Dede’nin anlattığı öyküleri can kulağıyla dinliyordu.

Bilge Dede, güzel kıza kendince bir isim bulmuş ve ona senin ismin Aykız olsun, senin hizmetlerinden memnunuz kızım gelişin güneş gibi evimizi aydınlattı.

O günden sonra işlerini bitiren Aykız, Bilge Dede’nin sohbetlerine katılıyor ondan hayatı ve sevgiyi öğreniyordu.

Bir gün ikisi yalnız iken Bilge Dede o tatlı tonuyla anlatmaya başlamış, bazen yapmamız gerekenleri yapmayarak sürekli ertelediğimiz oluyor ya, işteo zaman çoğu şeyi kaybettiğimizin farkında olmuyoruz, ertelemek her zaman bizleri geriye götürüyor, keşke demektense o an yaşamamız gerekenleri yaşamalıyız. Sevgimizi gizlememeli sevdiğimizi söylemeliyiz. İçimizden geçen olumsuz düşünceleri karşı tarafa anlatmalıyız ki problemleri çözüme kavuşturabilelim demiş.

Aykız sanki sorularının cevaplarını alıyormuş gibi duygu dolu gözlerle bilge dedeye bakıyordu, derdini kimseye anlatmadığı için çözüm bulamadığını anlamıştı.

Sevdiğini dinlemeden onu terk ettiğini izini kaybettirdiğini, problemlerin ancak konuşularak çözülebileceğini anlamış geride bıraktıklarına karşı hatalı davrandığını anlamıştı.

Hayatını Bilge Dedeye anlatmış, onun kendisine tavsiyeleri sonucu geri dönerek sevdiği adamla evlenmiş ve mutlu ve mesut bir hayatı olmuştu.

Önerilen İçerik : Kurt İle Keçi Yavruları Masalı

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir yorum

  1. Çok etkileyiciydi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir