Beyaz Yılan Masalı

Beyaz-Yılan-Masalı
Beyaz-Yılan-Masalı

Güzel Masallar içerisinde yer almakta olan bu eğlenceli hikaye’yi okumanızı öneririz.

Beyaz Yılan Masalı

Bir zamanlar herkes tarafından sevilen ve saygı duyulan bir kral yaşarmış, sihirli güçlere sahip olan bu kral ülkede olup bitenlerden hemen haberdar olur ona göre ülkeyi yönetirmiş.

Her gece yatmadan önce Kral için özel olarak hazırlanan ve en çok güvendiği hizmetkarı olan  Merdan tarafından kendisine ikram edilen yemeği keyifle yermiş, yemeğin ne olduğunu ise, onu kendisine özel olarak hazırlayan aşçısı ve kral dışında hiç kimse bilmezmiş.

Merdan, her gece krala götürdüğü yemeğin ne olduğunu çok merak ediyor ama bakmaya çekiniyormuş,  günler bu şekilde devam ederken  yemeğin ne olduğunu merak eden Merdan en sonunda dayanamayarak yemeğin kapağını kaldırmış ve gördükleri  karşısında epey bir şaşırmıştı,  çünkü  tabakta yemek olarak pişirilmiş  beyaz bir  yılan vardı.

Bu sefer dayanamayarak hemen bir parça et kopararak tadına bakmış bakmasına ama birden tuhaf olaylar yaşamaya başlamış.

Pencerenin kenarına konmuş serçelerin kraliçenin geçenlerde kaybolan yüzüğünün göldeki ördeklerde olduğundan, muhafızların görev sırasında uyuduklarından bahsettiklerini işitmiş ve bu olanlar karşısında epey bir şaşkınlık içerisindeydi çünkü her şey bir parça yılan eti yedikten sonra başlamıştı.

Hemen yemeğin kapağını kapatarak krala götüren Merdan müsaade istedikten sonra odasına çekilip çevredeki hayvanların konuşmasını sabaha kadar dinlemeye başlamıştı.

Sabah olunca da hemen ördeklerin yanına giderek onlardan Kraliçenin yüzüğünü kendisine vermelerini rica etmiş.

Biraz gölün kenarında bekledikten sonra yüzüğü kendisine getiren ördeğe teşekkür ederek yüzüğü aldığı gibi Kraliçeye götürüp onu gölün kenarında bulduğunu söylemiş.

Aile yadigarı olan bu yüzüğü bulduğu için kral tarafından ödüllendirilmek istenen Merdan’a ödül olarak ne istediği sorulmuş,

Merdan ise,

-Çok Lütufkârsınız Kralım, sizden isteğim bana bir at, yiyecek almak için biraz para ve saraydan ayrılmak için müsaadenizi istiyorum, artık uzaklara gitmek ve dünyayı gezme gibi niyetim var demiş.

Sabah olunca atını sıvazlayarak onunla konuşan Merdan, onların konuştuklarını anlamanın sevinciyle atına bindiği gibi ona haydi ormana doğru yola çıkalım diyerek sevinçli bir şekilde ormana doğru yol almıştı biraz yol aldıktan sonra ormanın girişindeki gölde bulunan yosunlara dolanmış kıvranan üç balığa denk gelmiş.

Balıklardan biri,

-Bu yosunlardan kurtulamayacağız ve en sonunda açlıktan öleceğiz, ne kadar şansız ve çaresiziz demiş,

Konuşmalarını duyan Merdan, hemen yanlarına giderek onları yosunlardan kurtararak suya bırakmış ve yoluna devam etmiş.

Çok geçmeden bağıran birini duymuş biraz ilerledikten sonra yolda yürüyen karıncalar kralı ve halkının

 -Şu insanlar niye yolda atlarıyla giderken bizlere dikkat etmez ki? Halkımın çoğunu bu şekilde yaralıyorlar deyince,

Merdan,

Özür dileriz çok haklısınız siz geçtikten sonra buradan geçerim deyince karıncalar kralı keşke herkes senin gibi iyi yürekli ve düşünceli olsa, seni her zaman hatırlayacağız demiş.

Ormanın derinliklerine doğru atıyla giden kız bu sefer yolda yaşlı iki kuzguna denk gelmiş, kuzgunlar artık yavrularının kendi başlarına hayatta kalabilmesi ve tecrübe kazanmaları için yuvadan dışarı çıkartıyorlardı ama yuvadan ayrılmak istemeyen yavrulardan biri,

-Biz daha uçamıyoruz bile karnımızı nasıl duyuracağız? Yalnız kalırsak aç kalırız diyerek ağlıyormuş, bunlar üzerine atından  inen  Merdan, kuzgunlar için etraftan  yiyecek toplayarak  kuzgunların karnını bir güzel doyurmuş sonrasında  yoluna devam etmiş ve en sonunda büyük bir  ülkeye  varmış.

Ülkede tellallar

 -Kral’ın güzeller güzeli kızının evlenme çağına geldiğini ve bu nedenle Kral tarafından prensese talip olanın sınanacağını, bu sınama sonucunda başarılı olanın prensesle evleneceğini, başarısız olanın ise ömür boyu zindana atılacağını, bu şartları kabul edenin saraya giderek prensese talip olması ülkenin dört bir yanında duyuruluyordu.

Düşünmeden hemen yerinden kalkarak saraya giden Merdan, prensesi görmek için saatlerce bekledi ve en sonunda bahçeye çıkan prensesi görünce güzelliği karşısında şaşkına dönmüş ve  hemen Kralın huzuruna çıkarak kızıyla evlenmek istediğini ve bu nedenle her türlü sınamayı ve şartlarını kabul ettiğini bildirmiş.

O akşam sarayda konaklayan Merdan ertesi gün sabah erkenden kralın emriyle bir kayığa bindirilerek denizin ortasına götürülmüştü.

Kral ve prenseste  büyük bir teknede denizin ortasındalarmış prensesin yüzüğünü alan kral denizin ortasına atarak Merdana selenmiş,

-İlk görevin yarına kadar prensesin yüzüğünü sudan çıkartmak olacak eğer çıkartırsanız ilk sınamayı başarıyla geçmiş olursunuz çıkartamazsanız o zaman zindana atılırsınız demiş ve oradan ayrılmış.

Yüzme bilmeyen Merdan çaresizce suya bakıp durmuş artık öğle olmak üzereydi birden bir ses duymuş, ormanın girişinde yosunlardan kurtardığı üç balık birden ortaya çıkarak ona sen bizi burada bekle biz sana o yüzüğü getireceğiz diyerek çok geçmeden yüzüğü getirip vermişler.

Sevinç içinde prensesle evlenme hayalleri kurarak kıyıya giden Merdan kralın huzuruna çıkarak prensesin yüzüğünü kendisine takdim etmiş.

Bu durum karşısında Kralda prenseste bir hayli şaşkındılar çünkü onlara göre imkansız bir şeydi yüzüğü çıkartmak

Kral,

Birinci sınamayı başarıyla geçtin odana geçip dinlen akşamüzeri bahçede buluşalım ikinci sınamaya geçeceğiz demiş,

Akşamüzeri bahçeye çıkan kral ve prenses Merdan’ında orda olduğunu görünce bu sefer vezirden beş çuval darı tohumunu getirerek bahçeye serpmelerini emretmiş sonrasında ise Merdana dönerek,

-Sabah güneş doğar doğmaz bu serptirdiği darıların hepsini eksiksiz toplayıp çuvallara koyarsan eğer bu sınamayı da başarıyla geçmiş olacaksın demiş.

Çaresiz bir şekilde ses çıkarmadan tarlaya doğru giden Merdan bunları toplamam imkansız diye düşünerek darıların serpildiği bahçenin ortasına uzanmış ve düşünceler içerisinde uykuya dalmış, sabaha karşı gözlerini açtığında yanında beş çuval dolusu darı tohumunun toplandığını görmüş şaşkın bir şekilde gözlerini ovaladıktan sonra

Hemen çuvalın yanında da binlerce karınca ve başında karıncalar kralının kendisine gülümsediğini görmüş karıncalar kralı sana olan minnet borcumuzu ödedik diyerek yuvalarına dönmüşler ardından oraya gelen kral ve prenses çok şaşırmış bu sefer prenses,

– Son bir görevi daha tamamlamak zorundasın bana hayat ağacından altın bir elma getirirsen ertesi gün hemen seninle evlenirim demiş

Merdan,

-Prensesim, sizin arzunuz benim için bir emirdir diyerek altın elmayı bulmak için krallıktan ayrılmıştı.

Günlerce dolaştıktan sonra ardağını bulamamanın çaresizliği içerisinde bir ağacın altında oturmuş yorgunluktan uyuyakalmıştı.

Uyandığında yanında üç kuzgun yavrusunun kendisine,

Merhaba biz o yardım ettiği 3 kardeş kuzgunuz senin prensesle evlenmen için hayat ağacındaki altın elmayı aradığını duyduk ve onu senin için bulup getirdik demişler,

Sevinçten ne diyeceğini bilemeyen Merdan üç kuzgun yavrusuna teşekkür ettikten sonra altın elmayı aldığı gibi prensese götürmüş.

Elmayı gören prenses,

-En zor üç sınamayıda başarıyla geçerek beni kendine hayran bıraktın demiş.

Beraber kralın huzuruna çıkıp altın elmayı krala vermişler ertesi gün yapılan düğün ile evlendikten sonra sonsuza değin mutlu olmuşlar.

Çocuk Masalları arasında bulunan Beyaz Yılan Masalı‘nı okurken  güzel vakit geçirdiğinizi umarız, diğer Çocuk Masalları Okumak  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

12 Dans Eden Prenses
Çocuk Masalları
Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir yorum

  1. Yayınladığın şeyin çok mantıklı olduğuna inanıyorum. Ancak, bunu düşünün, ya biraz bilgi eklerseniz? İçeriğinizin iyi olmadığını söylemiyorum, ancak
    bir kişinin dikkatini çekmek için bir yazı başlığı eklediğinizi varsayalım. Yani Beyaz Yılan Masalı-Masal Oku|Bilgi Yeli çok sadedir. Yahoo’nun ana sayfasına göz atmanız ve izleyicileri tıklamak için nasıl haber başlıkları oluşturduklarını görmeniz gerekir. İnsanların
    söyleyeceklerinizle ilgilenmesini sağlamak için bir video veya ilgili bir resim veya iki tane ekleyebilirsiniz . Bence yazılarınızı biraz
    daha ilginç hale getirecek .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir