Baykuş Hikayeleri

Baykuş Hikayeleri

Baykuş’un Domuz ve Kartal ile oyunu;

Baykuş Hikayeleri: Günün birinde tepenin yamacında bulunan ağaçların birinde hem Kartal, hem Baykuş hemde Domuz’un yuvası varmış,

Kartal ağacın en tepe noktasında, Baykuş ağacın orta kısmında, domuz ise ağacın dip kısmında kendisine bir yuva yapmıştı.

Kendi hallerinde olan Kartal ve Domuz ağaçta yaşayan diğer sakinleri rahatsız etmez ve onlara karışmaz iken Baykuş, hem Kartalın hemde Domuzun yuvasını yıkmak ve onları o ağaçtan göndermek için sinsi planlar yapıyordu.

Günlerden bir gün hainlik peşinde olan Baykuş, Kartal’ın ziyaretine giderek ona,

-Komşum dikkat ediyorum da sen aynı ağaçta yaşadığın komşularına pek dikkat etmiyorsun değil mi? Mesela aşağıdaki Domuzun neler yaptığından hiç haberin yok.

Kartal,

Ne yapıyor ki diye sormuş.

Baykuş;

-Baksana aşağıya sürekli ağacın etrafını eşeliyor bu gidişle ağacın kökünü kurutup, hem bizleri yuvasız bırakacak hemde yavrularımıza zarar verecek.

Kartal bu sözler üzerine telaşlanmaya başlamış ve o günden sonra çok mecbur kalmadıkça yuvasını terk edemez hale gelmişti, domuzun yuvadan ayrıldığını gördüğü vakitler yiyecek bulmak için yuvadan ayrılıp, tez zamanda geri dönüyordu.

Baykuş birkaç gün sonra domuzun ziyaretine gitmiş ve bu sefer ona,

-Bak dostum yıllardır aynı ağaçta yaşarız, ağacın tepesinde yuvası bulunan Kartalın yavrularına söylediklerini işittim ancak duyduklarıma inanmak istemedim ancak bu durumu sizinle paylaşmazsam rahat edemeyeceğimi de biliyorum,  o yüzden sizi ziyarete geldim.

Domuz,

Ne oldu ki, ne işittiniz?

Baykuş;

-Duyduklarım aynen şöyleydi “Domuz yuvadan ayrılır ayrılmaz onun şu en küçük yavrusuna saldıracağız.” Yani üzgünüm ama planları sen yuvadan ayrılır ayrılmaz yavruna saldırmak.

Domuz telaşlanmıştı, artık o günden sonra yavrularını yalnız bırakıp yiyecek aramaya gidemiyordu, mecbur kaldıkça yavrularıyla beraber yiyecek aramaya gidiyorlar ancak yavrularıyla beraber herhangi bir yiyecek bulamadıklarından eli boş dönüyorlardı, o sebeple artık yavrularıyla beraber yiyecek aramaya çıkmamış, Domuzun yuvadan ayrılmaması yüzünden Kartal’da artık yiyecek aramaya gidemiyordu, hem kartal hemde domuz ve ailesi açlıktan kırılarak hastalanmışlardı.

Baykuş onların haline bakarak.

-Vay vay bak hele şunların haline diyerek içten içe gülüyordu.

İkiside fitneci Baykuş’un yaptıkları karşısında uyanık davranmayarak bir diğeriyle konuşmaya, problemi çözmeye gitmediğinden sonları hüsran oldu. Hâlbuki birbirlerini ziyaret edip, konuşmuş olsalardı, fitneci Baykuş’un yalanı ortaya çıkacaktı.

Baykuş Hikayeleri’ni okurken mutlu olduğunuzu umuyoruz dilerseniz Yaramaz Sincap Munu ve Kurnaz Tilki Masalı‘nı okuyabilir dilerseniz eğer Masal Oku sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir