Battle Royale Nedir? Battle Royale Oyunlar Nelerdir?

Battle Royale Nedir

Son zamanlarda PUBG oyunu ile birlikte birçok farklı versiyonun revaşta olduğu bir oyun türü olan battle royale nedir ve Battle Royale Oyunları nelerdir? Sizlere en çok merak edilen bu konu hakkında kısa ve öz bilgiler vermek istedik.

Battle Royale Nedir?

Türkçe karşılığı “Savaş Kraliyeti” olan Battle Royale, birden fazla oyuncunun aynı anda harita üzerinde birbirleriyle savaşarak sona kalan kişinin kazandığı oyun türleridir.

Tarihinin belki de Minecraft Survival Games’e kadar dayandırabileceğimiz Battle Royale oyunu  son zamanlarda epey popüler bir hal almış durumda, daha önceleri H1Z1 ile güzel bir ivme yakalamasına rağmen oyun içerisindeki hatalar dolayısıyla yükselemeyen battle royale oyun türü, PUBG ile birlikte adeta uçuşa geçti.

PUBG oyununa rakip olarak piyasaya çıkmış olan başka bir güzel oyun olan Fortnite da bu çılgınlığa katkı sağladı. Böylece son zamanlarda çok güzel birçok battle royale oyunu piyasaya çıkmış oldu.

Hatta öyle popüler hale geldi ki zamanında bu furyadan yararlanmak isteyen bazı ünlü oyunlar da bünyelerine battle royale modları eklediler. O oyunlara örnek vermek gerekirse  CS:GO’daki Danger Zone oyun modunu gösterebiliriz.

PUBG, bilgisayarda oyun versiyonuna ilaveten PUBG Lite versiyonu ile bilgisayardaki kraliyetini sürdürdü hem de mobil platform için çıkardığı versiyonla da mobildeki yerini sağlama aldı.

İşte böylece battle royale çılgınlığı tüm platformlara taşındı, öyle ki telefoncular sırf “PUBG” oyunu için birçok yerde joystick satmaya bile başladılar.

Battle Royale Tarihçesi

Battle Royale Nedir Tarihçesi

Dünya genelinde yaygınlaşan bu oyun türü birden oyuncuların karşısına çıkmadı tabii ki. Yıllar önce bazı oyunlara geliştirilen  modlarla birlikte dahada yaygınlaştı ve yeterli seviyede oyun sayısına ulaşınca da patlama yaptı.

Battle Royale modu, geçmiş senelerde gücünün zirvesine çıkarak bilgisayar kullanıcıları için favori mod olmayı kısa sürede başardı. H1Z1 ve Rust gibi oyunları oynarken çevremizdeki düşmanlarla dolu bir bölgede toplamış olduğumuz çalı çırpı ve bilgilerle hayatta kalmaya çalışıyorduk.

Minecraft gibi popüler bir oyunda ise; bir film gibi bir adaya atıldıktan sonra karşınıza çıkan az kişiye karşı savaşarak çevremizde bulduklarımızla hayatta kalmayı başaran son kişi olmaya çalışıyorduk.

PUBG oyununun yaratıcısı olan Brendan Greene, DayZ ve ArmA gibi oyunlar için de battle royale modları hazırlamıştı bile, bütün olanların ardından PUBG oyununu patlaması ve Fortnite’ın battle royale moduyla akımı devam ettirmesiyle birlikte oyuncuların karşısına yeni bir fenomen oyun türü ortaya çıktı: Battle Royale!

İlginizi çekeceğini düşündüğünüz yazımızıda inceleyebilirsiniz

Dünya’da En Sevilen ve En Çok Oynanan Oyunlar

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir