Atlar Nasıl Ayakta Uyuyabiliyorlar

Atlar Nasıl Ayakta Uyuyabiliyorlar

Atların Nasıl ayakta uyudukları merak edilen konuların başında gelmektedir, sizlerde merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Çoğu zaman filmlerde ve belgesellerde severek izlediğimiz o güçlü fiziğe sahip eski çağlarda ulaşım için kullanılan hatta günümüzde dahi dağlık ve sarp bölgelerde gücünden faydalanılan ulaşım ve yük taşıma işlerinde bizlere büyük yardımı dokunan atların geceleyin veyahut gündüzlerin her zaman ayakta ve binilmeye hazır vaziyette durduklarını görmüşsünüzdür.

Özellikle kovboy filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız sahnelerde atların neredeyse oturduğunu veyahut uzandığını gören olmamıştır, çünkü daima o barların önünde ayakta beklemektedirler.

Aslında o durumun yalnızca filmlere mahsus olduğunu düşüneneler olmuştur, ama atlarla ilgili olarak gördüklerimizin hepsi doğrudur.

Atlar nadiren yatarlar, o da genellikle ya hasta olduklarında yada doğum yapacakları zamanlarda görülen nadir durumlardır.

Bir At günlerce, hatta haftalarca hiç yere yatmadan ayakta durabilme gücüne ve dayanıklılığına sahiptir. Çünkü Atlar ayakta beklerlerken dizlerini kilitleyip kolaylıkla uyuyabilirler.

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda, atların ayakta bulundukları süre zarfında daha rahat oldukları gibi enerji tüketimlerinin de daha az olduğu sonucuna varmıştır.

Bunun sebebi olarak da atların vücudu bir hayli büyük olduğundan yattıkları veyahut uzandıkları vakit daha rahat nefes alamamaları sonucunda bazen iç organlarında sıkıntılar oluşmaktadır.

yazımızı beğendiğinizi umarız dilerseniz Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 13 Yanlış Bilgi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir