Ata Neden Soldan Binilir?

Ata Neden Soldan Binilir

Oldukça merak edilen bir şey olan ata neden soldan binilir konusu diğer birçok alışkanlıkta olduğu gibi, bu alışkanlığın asıl sebebi de, insanların büyük çoğunluğunun sağ ellerini kullanıyor olmalarıdır.

Asırlar öncesinde daha çok sağ ellerini kullanmakta olan insanların, her zaman yanında taşımış oldukları kılıçlarını kolay bir şekilde çekebilmeleri için, kılıç kınlarını sol taraflarında taşıyorlardı.

O zamanlar en önemli ulaşım birimi olan Ata binecek kişi, sol dizinin altına kadar uzanan bu uzun kılıçla ancak ata sağdan binmek, yani sağ ayağını üzenginin üzerine koyup, önce sol ayağını atın üzerine atarak binmek kılıç nedeniyle ile çok zor oluyordu.

Atın solundan, önce sol ayağını üzenginin üzerine koyarak, sağ ayağı atın üzerine atıp binilince işte o zaman kılıç hiçbir sorun yaratmıyordu. Özelliklede savaşa giden suvari birliklerdeki disiplin dolayısıyla tek bir şekilde hareket edilmesi gerektiğinden, solak olanlarda ata soldan binmek zorunda kalıyorlardı.

Eskiden günümüze kadar uzanmış olan ata soldan binme geleneği nedeniyle biniciler kılıç taşımıyorlarsa dahi, ata soldan biniyorlar.

Ayrıca kontrol et

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Niçin Gıdıklanıyoruz

Niçin Gıdıklanıyoruz?

Herkesin merak ettiği bir konu olan gıdıklanma çoğu zaman gıdıklanan kişiyi rahatsız edici olduğu kadar …

Bir yorum

  1. Çok güzel bilgiler olmuş. Her zaman bekliyoruz bu tarz bilgileri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir