At ile Tilki Masalı

At ile Tilki Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde şirin bir köyde geçimini çiftçilik yaparak sağlayan bir çiftçi, onun bir de yıllardır kendisine hizmet eden bir atı varmış:

Çiftçi durmadan kendisi için zevkle çalışan bu atı yaşlanınca işe yaramadığı gerekçesiyle çiftlikten kovmayı kafasına koymuştu bir sabah ahıra giderek Atın yularını çözmüş ve ona;

– Hadi artık senin burada işin kalmadı defol git, artık gözüm görmesin seni, ha ne zaman gücünü toplar bir kaplan gibi güçlü olursan o zaman gel.

Zavallı at sahibinin bu vefasızlığına  o kadar çok üzülmüş ki,  onca yıldır durmadan onun için göstermiş olduğu emeklere mi yansın, evsiz barksız yalnız başına kaldığına mı? Bilememiş, o yüzden ormana doğru giderek kendisine kalacak bir yer aramaya başlamış, derken bir tilki ile karşılaşmış.

Tilki;

– Ne oldu sana At kardeş? Niye bu kadar üzgün bir halin var?

At;

-Ben üzülmeyim de kim üzülsün? Kardeş, yıllardır ona hizmet ettiğim sahibim işe yaramıyorum diyerek beni çiftlikten kovdu, bunca senedir onun için yaptığım hizmetleri bir çırpıda unuttu. Ne zaman bir kaplan kadar güçlenirsem o zaman tekrar geri dönmemi söyledi, Ben şimdi ne yapar, nerelere giderim? Bilmiyorum.

Tilki;

– İlahi at kardeş seninde üzüldüğün şeye bak, iyiki benimle karşılaştın ben sana yardım edeceğim, sen şimdi dediklerimi yap ve gerisine karışma, şimdi şu yolun üzerine uzan ve hareketsiz kal.

At tilkinin dediği gibi hemen yolun üzerine giderek hareketsizce uzanmış, Tilki ise soluğu aslanın yuvasında alarak ona.

– Kral hazretleri, size müjdeli bir haber getirdim, şurada yolun üzerinde hareketsiz yatan bir at var, tamda size layık,

Aslan Tilkiyle beraber yola kadar gelmiş, hareketsiz yatan atı görünce tamda bana göreymiş, aferin sana Tilki demiş,

Tilki;

-Kralım ben şimdi o atın kuyruğunu sizin kuyruğunuza bağlasam sizde onu sürükleye sürükleye yuvanıza götürseniz daha iyi olmaz mı demiş,

Aslan Tilkinin dediklerine inanmıştı, Tilki hemen Atın kuyruğunu Aslanın kuyruğuna sıkı bir şekilde bağladıktan sonra, Aslana sezdirmeden hemen arka ayaklarına da bir ip dolamış, Tilki bağlama işini bitirdikten sonra Atın kulağına fısıldamış:

-Haydi, şimdi durmadan koş, demiş.

At yattığı yerden doğrulduğu gibi, dört nala koşarak, aslanı arkasından sürüklemeye başlamış, Aslan neye uğradığını şaşırmış lakin kendini ondan bir türlü kurtaramamış, At aslanı yerlerde sürükleye sürükleye sahibinin evine kadar götürmüş ve sahibine;

-Alın size işte bir Aslan getirdim, demek ki bir Kaplan kadar güçlüyüm.

Nankör çiftçi o an emektarı olan At’a yaptıklarından dolayı öyle utanmış ki hemen attan özür dilemiş ve onu tekrar ahıra alıp Aslanı serbest bırakmış ve eski emektarını, bir daha çiftlikten kovmamış.

Önerilen İçerik : Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir