Aslanın Ağzındaki Ekmek

Yaşadığı zamanda daha çok bir yazar olarak bilinen, fakat aynı zamanda çok değerli bir tarihçi ve besteci olan Ahmet Rasim (1862-1932), Ömrünün son yıllarında epey bir geçim sıkıntısı çekmişti, 1927 senesinde, belki kendisine yardım eden olurda iş bulurum düşüncesiyle Ankara'ya gitmiş. Mustafa Kemal Atatürk’e yakın olan bir tanıdığı da Ahmet Rasim'in o durumunu biliyormuş, o yüzden bir akşam Atatürk ile beraberken Ahmet Rasim’in konusu açılmış. Atatürk ise, Türk kültürüne uzun yıllardır hizmet eden bir yazarın geçim sıkıntısı çekmesine üzüldüğünden, hemen adamlarını gönderip Ahmet Rasim'i bulunduğu otelden aldırtarak köşke getirtmiş. Atatürk o anda oturmuş olduğu masada Ahmet Rasim’i kendi yanına oturtarak ona iltifatlarda bulunmuş, sonrada ona: -Acaba şu anda boş bulunan İstanbul milletvekilliğini kabul buyurur musunuz? Diyerek kendisine milletvekili olmayı önermiş. Mustafa Kemal Atatürk’ün o sözleri üzerine Ahmet Rasim o kadar çok duygulanmış ki hemen yerinden kalkarak Atatürk'ün elini öpmüş ve saygılı bir eda ile şu zarif espriyi yapmış: -Efendim şimdi anladım ki ekmek gerçekten aslan’ın ağzındaymış.

Aslanın Ağzındaki Ekmek hikayesi çok güzel bir hikaye beğeneceğinizi umarız.

Yaşadığı zamanda daha çok bir yazar olarak bilinen, fakat aynı zamanda çok değerli bir tarihçi ve besteci olan Ahmet Rasim (1862-1932), Ömrünün son yıllarında epey bir geçim sıkıntısı çekmişti, 1927 senesinde, belki kendisine yardım eden olurda iş bulurum düşüncesiyle Ankara’ya gitmiş.

Mustafa Kemal Atatürk’e yakın olan bir tanıdığı da Ahmet Rasim’in o durumunu biliyormuş, o yüzden bir akşam Atatürk ile beraberken Ahmet Rasim’in konusu açılmış.

Atatürk ise, Türk kültürüne uzun yıllardır hizmet eden bir yazarın geçim sıkıntısı çekmesine üzüldüğünden, hemen adamlarını gönderip Ahmet Rasim’i bulunduğu otelden aldırtarak köşke getirtmiş.

Atatürk o anda oturmuş olduğu masada Ahmet Rasim’i kendi yanına oturtarak ona iltifatlarda bulunmuş, sonrada ona:

-Acaba şu anda boş bulunan İstanbul milletvekilliğini kabul buyurur musunuz? Diyerek kendisine milletvekili olmayı önermiş.

Mustafa Kemal Atatürk’ün o sözleri üzerine Ahmet Rasim o kadar çok duygulanmış ki hemen yerinden kalkarak Atatürk’ün elini öpmüş ve saygılı bir eda ile şu zarif espriyi yapmış:

-Efendim şimdi anladım ki ekmek gerçekten Aslan’ın ağzındaymış.

Süleyman Nazif Birkaç Hikaye

Ayrıca kontrol et

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Osman Gazi Hayatı Kısaca

Osman Gazi Hayatı Kısaca

Söğütte 1258 yılında doğan Osman Gazi, Ertuğrul Bey’in üç evladından bir tanesidir. Osman Bey kendisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir