Aslan ile Fare Fil Masalı

Kısa Hikayeler olarak bilinen bu Aslan ile Fare Fil Masalı okumanızı tavsiye ederiz.

Sıcağın etkisini en çok gösterdiği  o sıcak yaz günlerinin birinde, oldukça  susayan ve  susuzluğunu gidermek için yakınlarda bulunan derenin kenarına giden ormanların kralı olan aslan derenin yanına yaklaşmış ve  O esnada susayan bir  fil ile farenin susuzluğunu gidermek için dereye gelmesi üzerine,

Onlara yaklaşan Ormanlar Kralı Fil’e ve Fareye seslenerek,

Biraz kenara çekilin  bizde susadık suyumuzu rahat rahat içelim. Demiş.

Çaresiz Fare korkusundan ses çıkartamamış ve hemen kenara çekilmiş, Fil ise Aslana;

– Nedenmiş niye  ben çekiliyormuşum? Benim ve şu gördüğün farenin de su içmeye hakkı yok mu? Bu dereler, ormanlar  ve gördüğün her şeyde bizimde hakkımız var  buralar  hepimizin,  eğer benimle beraber su içmemek gibi bir niyetiniz varsa biraz bekleyin suyumu içeyim sonra siz içersiniz!” demiş.

– Fil’in bu sözleri üzerine başlamışlar tartışmaya aslan Kral diyor ki sen çekil, fil diyor ki ben çekilmem ya sen çekil yada bekle suyumu içeyim sen daha sonra iç….”

Derken artık ortam gerilmeye başlamış,   bir ondan, bir bundan  derken başlamışlar itişmeye ve en sonunda olacağına yani bu işin  sonu kavgaya varmış. Onlar kavga ederken  çevrede bulunan akbabalar derenin yanında bulunan  ağaçlara konarak aslan ile fil’in dövüşlerini izlemeye başlamışlar.

Akbabalar,

– Kavga sonucunu sabırsızlıkla bekliyormuş. Acaba kim kazanır diye aralarında konuşmaya başlamışlar gürültüyü doyan diğer orman sakinleride derenin yanına gelmişler. 

Aslan ile fil bir ara başlarını kaldırarak etraflarına bakmışlar, bir de ne görsünler?  Hayvanlar başlarına toplanmışlar ve bir su yüzünden kavga ettiklerini düşünmüşler ve yaptıklarına pişman olmuşlar ve hemen kavgayı bırakmışlar?

O zaman aslan filden, filde aslan özür dileyerek birbirlerine su içmeleri için sıra vermişler! Bu orman hepimizin gerçekten, güzel bir şekilde beraber  kardeşçe yaşam sürmek varken neden  kavga ediyoruz ki az bir beklemenin bize ne zararı olabilir ki demişler? Ve ondan sonra barış içerisinde itişmeden bir hayat sürdürmüşler ve mutlu olmuşlar.

Şu hayattaki en güzel şeyin barış içinde yaşamak birbirimizi kırmamak olduğunu bilmemizde her zaman fayda olacağını…. Bir sonraki masalda buluşmak dileğiyle…

Önerilen İçerik : Bremen Mızıkacıları

Ayrıca kontrol et

Kibirli-Tavşan

Kibirli Tavşan ile Kaplumbağa

Kibirli Tavşan ile Kaplumbağa Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde ormanın sakinleri arasında bulunan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir