Aşçıyken Vezir Olan Gedik Ahmed Paşa

Aşçılıktan Vezirliğe

Cihan Padişahı Fatih Sultan Mehmed Han, günlerden bir gün veziri Mahmut Paşa ile birlikte tanınmamak için kıyafet değiştirmiş halkın arasına karışmışlardı. Pazar yerine ulaştıklarında bir yeniçeri olan aşçısının etrafındakileri azarladığını işiten padişah,  bunun sebebini merak ederek, Mahmut Paşaya,  olup biteni öğrenmesi için aşçının yanına gönderdi.

Mahmut Paşa o aşçıya yaklaşarak,

-Hayrola paşam neler oldu da sen öyle etrafındakileri azarlıyorsun.

 Adam anlatmaya başladı:

-Dün sabahtan akşama kadar tüm kasapları gezdim, lakin yemek pişirmek için bir okka et dahi bulamadığımdan yemek pişiremedim, geri nasıl döneceğimi bilmediğimden onu düşünerek hırsımdan ve hiddetimden ulu orta azar savuruyorum, lakin şu memleket işlerine de bakan yok beyim.

Muhtesipler kendi eğlencelerine dalmış, bu yüzden bazen her ne ararsan ara bulamıyorsun, eğer bu işi bana vermiş olsalardı şu istanbul’u  gıda malzemeleriyle doldurur dururdum, o zaman kimin ne ihtiyacı varsa onu arar ve bulurdu, fakat şuan elden hiçbir şey gelmiyor? 

Mahmut Paşa  adamdan müsaade isteyerek, olup biteni Padişaha anlattı, Fatih Sultan Mehmed Han,

Paşa o adamın kim olduğunu ve nerede oturduğunu öğren ve saraya dönünce de onu görmek istediğini söyleyerek yanına getirilmesini emreder, epey dolaştıktan sonra saraya dönünce padişahın emri gereğince yeniçeri aşçısını padişahın huzuruna çıkardılar, Padişah onunla biraz konuştuktan sonra onu muhtesipliğe (Belediye Başkanı) olarak tayin ettiğini söyledi. 

Şaşıran aşçı padişahın huzurundan ayrıldıktan sonra hemen elini kolunu sıvayıp, çalışmalara başladı, işi öylesine güzel idare  ediyordu ki  kısa bir süre içerisinde İstanbul’u  bolluğa kavuşturdu.

Onun bu başarısı, dürüst ve doğru bir insan olması yüzündendi, bunun neticesinde kısa zamanda hedefine ulaşmıştı,  onun bu başarıları sonucu günün birinde Fatih Sultan Mehmet’e vezir oldu.

Vezir olunca da dürüst ve başarılı olmaya devam edince en sonunda Fatih Sultan Mehmet Han onu sadrazamlığa tayin etti.

İşte o meşhur Gedik Ahmed Paşa adıyla sevilen ve sayılan tarihi şahsiyet odur, demek oluyor ki, yalnızca şikayet etmek değil, şikayeti oluşturan sebepleri de ortadan kaldırmayı başaran ve bu girişimlerinden muvafakat olan bir zat imiş.

Hâlbuki şikayet eden insanlar çoğu zaman yalnız şikayet eder, fakat o problemleri düzeltmek ve ortadan kaldırmak için çalışmazlar.

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir