Asansör Düşerken Zıplanılsa Ne Olur

Asansör Düşerken Zıplanılsa Ne Olur

Günümüzde inşa edilen konutların çok katlı olması dolayısıyla buna bağlı olarak Asansör kullanımı kaçınılmaz bir hal almıştır.

Öncelikle temennimiz böyle bir şeyle kimsenin karşılaşmaması ama farz edelim ki, asansörünüz bozuldu ve yaklaşık olarak saniyede 18 metre hızla yere düşüyor. Sizlerde son saniyede hızla yukarı zıplıyorsunuz.

Öyle bir ayarladınız ki o saniyede yukarı zıpladınız ne oldu peki, o an saniyede 4 veya 5 metre saniyelik hızda etkisi olabilir. Yani siz yine de yaklaşık olarak saniyede 13 veya 14 metre hızla yere düşmeye devam ediyorsunuz.

Bir asansörde yere düşerken ister saniyede 18 metre hızla düşün, isterse 13 metre hızla düşün, sonuçta pek fazla değişen bir şey olmaz çünkü vereceği zarar büyük olacaktır.

Ama panik yapılacak bir şey olmadığını söyleyebiliriz çünkü günümüzde teknolojide asansörü tutan kablo tek değildir, en azından 5 veya 6 kablo bulunmaktadır. Bu kabloların her biri tek başına dahi o asansörün ağırlığını taşıyabilecek sağlamlıkta bulunmaktadır.

Şimdi farz edelim ki, o kabloların hepsi koptu veyahut görevini yapmadı, o zaman ne olacak diye düşünenler içinde şunu söyleyebiliriz, asansörlerin çoğunda asansörü durduracak olan bir başka fren sistemi daha vardır.

Hatta bazı asansör boşluklarında ekstra güvenlik sistemi olarak yaylı veya yağlı olan, hayati tehlikeyi önleyecek özel sistemler de bulunur.

Önerilen İçerik:

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir