Araç Klima Bakımı Ne Zaman Yaptırılmalı

Araç Klima Bakımı Ne Zaman Yaptırılmalı

Araçlarda Yakıt tasarrufu için önemli mi?

Araçların genel periyodik bakımı kadar önemli olan bir başka bakımı da klima bakımı olup, yaptırılmaması halinde çeşitli sorunlara sebep olunacağından bakımlarının zamanında yaptırılması önem arz eden bir konudur.

Araçlarımızda sıklıkla kullanmış olduğumuz klimaların düzenli bir şekilde sorun çıkarmadan çalışması için belirli zaman periyotlarında klimanın bakımlarının yaptırılma gerekmektedir.

Peki, araç klima bakımı ne zaman yaptırılmalı? Klimanın bakımlarının zamanında yaptırılması yakıt tasarrufu için önemli mi?

Araç klima bakımı ne zaman yaptırılmalı? Yakıt tasarrufu için önemli mi?

Diğer klimalar gibi araç klimaları da yaz kış tüm araçlarda kullanılmaktadır. Yazın arabanın içerisinde sıcak havadan kurtulmak ve serinlemek için, kışın ise soğuktan korunmak ve camlarda oluşan buğulanmanın önüne geçmek için kullanılır.

Araç klimalarının bu bakımdan yapılması önem arz etmektedir.

Klima Bakımı Ne Zaman Yaptırılmalı

Günümüzde kliması bulunmayan araç neredeyse üretilmemektedir, araçlardaki klimalar tam otomatik ve yarı otomatik(manuel) olmak üzere iki şekilde üretirler, sürücüler sadece tam otomatik klimayı aktif hale getirirler bu klimalar arabanın hava durumuna göre klimanın çalışma hızını kendisi ayarlamakta ve istedikleri dereceleri ayarlamaktadırlar. Yarı otomatik olan klimalar ise klima açıldıktan sonra gereken fan hızı ayarını ve derecesini sürücü kendisi ayarlayarak klimayı kendisi ayarlar.

Bu bakımdan araçların klima bakımı, motorlu taşıtlardaki konfor odaklı konulardan sadece biridir. Kışın üşümemek, yazın da aşırı sıcakta bunalmamak ve terlememek için klima bakımlarını zamanında yaptırmak gerekir.

Araçlar için yapılması gereken periyodik bakım ne kadar önemliyse eğer, kullanmış olduğunuz araçların klima bakımı da o kadar büyük bir öneme sahiptir. O nedenle araçların klima bakımları yıllık periyodik bakımlarla birlikte mutlaka yapılmalıdır. Bu bakımlarda hem araç polen filtresi kontrol edilir ve kirlenmişse değiştirilir, genelde klima bakımı ve polen filtresinin birlikte bakımı yapılır.

Kış mevsimlerinde arabaların klimasını çalıştırmak oldukça önemlidir, klima kompresörüne ihtiyaç duyulmasa dahi belirli aralıklarla çalıştırılması epey faydalıdır, peki, klima kompresörünün belirli aralıklarla çalıştırılması niçin önemlidir?

Klima Bakımı Yakıt Tasarrufu Sağlar!

Klima bakımını düzenli olarak yaptırıldığı taktirde ciddi oranda yakıt tasarrufu sağladığı tespit dilmiştir. Bakımı yaptırılmamış olan klimaların kompresör ve klima sistemleri ayarlanan soğukluğu veya sıcaklığı sağlayabilmek için daha çok çalışır ve böylece motordan daha çok güce ihtiyaç duyar ve bu sayede daha çok yakıt harcanmış olur.

Sıcak havalarda araca bindiğiniz anda aracın içerisinde bulunan havayı boşaltmadan direk klimayı açarsanız eğer ekstra bir yakıt tüketmiş olursunuz.

Önerilen İçerik : Klima Bakımınızı Yaptırdınız mı

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir